Jesteś tutaj:

Sufity podwieszane - aranżacje

1Malowanie sufitu - nie takie znowu trudne

2Montaż sufitu podwieszanego

3Oświetlenie w suficie podwieszanym - kreatywne iluminacje

4Panele i kasetony sufitowe

5Sufity podwieszane - konstrukcja

0/5 (0 ocen)

Sufity podwieszane to dobre rozwiązanie nie tylko tam, gdzie występują jakiekolwiek mankamenty na suficie właściwym, ale także tam, gdzie właściciele chcą zaaranżować w oryginalny sposób całe pomieszczenie. Ich zasadniczymi zaletami jest właśnie maskowanie problemów oraz dekorowanie. Pozwalają również na zamontowanie fantazyjnego oświetlenia. Na tego typu sufity decydują się nie tylko firmy, instytucje, ale również właściciele prywatnych domów czy mieszkań.


Jak funkcjonuje sufit podwieszany?


Jest to dodatkowa powierzchnia, często o urozmaiconych kształtach, przymocowana w pewnej odległości do stropu. Wykonuje się ją zazwyczaj płyt gipsowych umocowanych na lekkich konstrukcjach aluminiowych. Doczepia się je do stropu bądź więźby dachowej dzięki specjalnym wieszakom.

Na rynku są dostępne  różne wzory sufitów podwieszanych, które umożliwiają wiele oryginalnych aranżacji. Ciekawie prezentują się sufity kilkupoziomowe, z ciekawie uformowanymi łukami czy skosami, z podcieniami. Projektanci oferują również wkomponowanie w sufit luster i oświetlenia tak, by zabłysnęła niepowtarzalna gra świateł tworząca magiczną atmosferę. Możliwości jest naprawdę dużo i tylko od właścicieli zależy, jak daleko pozwolą projektantom rozwinąć skrzydła wyobraźni.

Sufit podwieszany

Sufit podwieszany

Zalety sufitów podwieszanych


O możliwościach tych sufitów można napisać bardzo dużo. Tutaj jednak wymienimy najważniejsze atuty, jakie daje zamontowanie w pomieszczeniu sufitu podwieszanego. Oto one:

- bardzo wiele ciekawych wzorów do wyboru,

- szybki montaż konstrukcji,

- możliwość regulowania odstępu od stropu,

- walory wyciszające wnętrze,

- możliwość umieszczenia w nim luster i opraw oświetleniowych (LED, halogenów),

- dodatkowa przestrzeń na przewody, kable i inne części instalacji,

- podwyższenie klasy odporności ogniowej,

- możliwość układania materiałów izolacyjnych,

- miejsce na kratki wentylacyjne.

Z takich atutów zadowoleni są szczególnie właściciela starych kamienic czy rezydencji, gdzie trudno jest skorygować wszelkie mankamenty sufitu. Doceniają je również restauratorzy i hotelarze, którzy mogą w sposób atrakcyjny zaaranżować sale i pomieszczenia przeznaczone do różnego rodzaju imprez.

 

Rodzaje sufitów podwieszanych


Jak już wspomnieliśmy, tego typu sufity mają wiele możliwości. Bez większego problemu można dobrać optymalne rozwiązanie dla siebie.

- Sufity płaskie – najczęściej są to konstrukcje z płyt gipsowych zamocowanych na jednopoziomowej konstrukcji metalowej, którą montuje się na krótkich wieszakach do stropu. Nie jest to trudne zadanie. Po nim należy jeszcze tylko wyspoinować łączenia płyt, czasem wyszpachlować całą powierzchnię sufitu, wyszlifować ją i zagruntować i sufit jest gotowy do pomalowania. Warto pamiętać, że taki sufit odbierze trochę wysokości danego pomieszczenia. Szczególnie istotne jest to w blokach, gdzie wciąż standardową wysokością jest 2,5 m. Sufity płaskie mogą występować też w wersji wielopoziomowej.

- Formy przestrzenne – formowane bywają na wiele sposobów w zależności od rodzaju pomieszczenia czy oczekiwań właścicieli. Spotyka się w nich ciekawe łuki, skosy, fale oraz inne krzywizny. Na poszczególnych płaszczyznach montowane jest oświetlenie, kratki wentylacyjne czy wspominane już lustra.

- Powierzchnie łamane – czasem projekt sufitu wymaga złamania sztywnej konstrukcji płyty. Jeśli nie jest to wykonane przez producenta, trzeba zająć się tym samodzielnie. W tym celu po jednej stronie płyty robi się klinowe nacięcie w kształcie ‘V’, a po załamaniu, płyty skleja się klejem poliuretanowym pilnując, by utrwalił się oczekiwany kształt. Potem mocuje się je blachowkrętami do konstrukcji nośnej podwieszanego sufitu.

- Powierzchnie gięte – mogą być już przygotowane przez producenta, ale najczęściej wygina się je dopiero podczas prac nad sufitem. Fachowcy wykonują gięcie płyty na sucho mocując płytę w odpowiedniej formie i zostawiając ją tam na dobę. Po jej wyjęciu płyta utrzymuje żądany kształt. Innym sposobem (bardziej skutecznym), jest metoda ‘na mokro’, która polega na tym, że nakłuwa się płytę gipsową z jednej strony wzdłuż i wszerz specjalnym wałkiem z kolcami, nawilża aż osiągnie odpowiednią giętkość i wtedy mocuje się ją w formie z pomocą odpowiedniej taśmy samoprzylepnej i również pozostawia na 24 godziny. Następnie tak przygotowaną płytę montuje się z pomocą blachowkrętów do konstrukcji wsporczej lub specjalnie wygiętych profili.

- Elementy gotowe – w sklepach budowlanych można nabyć gotowe kształtki gięte i łamane, z których potem bez problemów wykonuje się podwieszane sufity o równych kształtach. Każdy z takich elementów montuje się do rusztu blachowkrętami, miejsca łączenia zabezpiecza taśmą antyrysową do spoinowania, a następnie szpachluje i szlifuje.

Sufit podwieszany

Sufit podwieszany

Na co zwracać uwagę?


Sufity podwieszane wymagają pewnej uwagi, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o ich zamontowaniu. Najistotniejszym czynnikiem jest tu wysokość pomieszczenia, w jakim mają się znaleźć. Jeśli jest to nowy dom, w którym wnętrza są odpowiednio wysokie, nie musimy skrupulatnie liczyć każdego ujętego im centymetra. Podobnie jest w starych kamienicach i innych budynkach, gdzie sufity zazwyczaj są wysoko.

 

Problem pojawia się, kiedy chodzi o bloki, gdzie sufity znajdują się na wysokości 2,5 m. Tam należy dopilnować każdego centymetra, by zanadto nie obniżyć i tam niskiego pomieszczenia. Czasem wystarczy zamontować podwieszany sufit tylko nad częścią wnętrza (przy ścianach, na środku).

W niektórych przypadkach wypada także zwrócić uwagę na ciężar sufitu, jaki ma zostać doczepiony. Dotyczy to szczególnie starych budynków, gdzie stropy mogą mieć problem z utrzymaniem nawet bardzo lekkiej konstrukcji.
Konkludując można napisać, że sufity podwieszane są funkcjonalnym, estetycznym i oryginalnym rozwiązaniem. Należy jedynie dopilnować, by ich projekt odpowiadał charakterowi wnętrza oraz za bardzo go nie obniżał fizycznie i optycznie.
 

Koniecznie zobacz