Sufity podwieszane - aranżacje

Jesteś tutaj:

Sufity podwieszane - aranżacje

3,3/5 (24 ocen)

- Powierzchnie gięte – mogą być już przygotowane przez producenta, ale najczęściej wygina się je dopiero podczas prac nad sufitem. Fachowcy wykonują gięcie płyty na sucho mocując płytę w odpowiedniej formie i zostawiając ją tam na dobę. Po jej wyjęciu płyta utrzymuje żądany kształt. Innym sposobem (bardziej skutecznym), jest metoda ‘na mokro’, która polega na tym, że nakłuwa się płytę gipsową z jednej strony wzdłuż i wszerz specjalnym wałkiem z kolcami, nawilża aż osiągnie odpowiednią giętkość i wtedy mocuje się ją w formie z pomocą odpowiedniej taśmy samoprzylepnej i również pozostawia na 24 godziny. Następnie tak przygotowaną płytę montuje się z pomocą blachowkrętów do konstrukcji wsporczej lub specjalnie wygiętych profili.

- Elementy gotowe – w sklepach budowlanych można nabyć gotowe kształtki gięte i łamane, z których potem bez problemów wykonuje się podwieszane sufity o równych kształtach. Każdy z takich elementów montuje się do rusztu blachowkrętami, miejsca łączenia zabezpiecza taśmą antyrysową do spoinowania, a następnie szpachluje i szlifuje.

Sufit podwieszany

Sufit podwieszany

Na co zwracać uwagę?


Sufity podwieszane wymagają pewnej uwagi, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o ich zamontowaniu. Najistotniejszym czynnikiem jest tu wysokość pomieszczenia, w jakim mają się znaleźć. Jeśli jest to nowy dom, w którym wnętrza są odpowiednio wysokie, nie musimy skrupulatnie liczyć każdego ujętego im centymetra. Podobnie jest w starych kamienicach i innych budynkach, gdzie sufity zazwyczaj są wysoko.

 

Problem pojawia się, kiedy chodzi o bloki, gdzie sufity znajdują się na wysokości 2,5 m. Tam należy dopilnować każdego centymetra, by zanadto nie obniżyć i tam niskiego pomieszczenia. Czasem wystarczy zamontować podwieszany sufit tylko nad częścią wnętrza (przy ścianach, na środku).

W niektórych przypadkach wypada także zwrócić uwagę na ciężar sufitu, jaki ma zostać doczepiony. Dotyczy to szczególnie starych budynków, gdzie stropy mogą mieć problem z utrzymaniem nawet bardzo lekkiej konstrukcji.
Konkludując można napisać, że sufity podwieszane są funkcjonalnym, estetycznym i oryginalnym rozwiązaniem. Należy jedynie dopilnować, by ich projekt odpowiadał charakterowi wnętrza oraz za bardzo go nie obniżał fizycznie i optycznie.
 

Koniecznie zobacz