Rokitnik zwyczajny, pospolity - uprawa, rozmnażanie i właściwości

Jesteś tutaj:

Rokitnik zwyczajny, pospolity - uprawa, rozmnażanie i właściwości

3,4/5 (404 ocen)

W tym celu zebrane owoce należy oczyścić z miąższu, opłukać i wysuszyć, a następnie trzy miesiące przed siewem poddać stratyfikacji. Tak przygotowane nasiona wysiewamy wiosną (IV-V), przykrywając je cienką warstwą piasku. Uzyskane siewki uprawiamy przez ok. 3-4 lata, po czym wybieramy z nich pożądane egzemplarze żeńskie (ok. 80%). Przy sadzeniu roślin na miejsce stałe musimy jednak pamiętać o sąsiedztwie rośliny męskiej (na ok. 6-8 krzewów żeńskich powinien przypadać jeden egzemplarz męski), inaczej nie doczekamy się owoców. Aby uniknąć czasochłonnego rozmnażania, jesienią można wybrać się po sadzonki do sprawdzonego producenta i poszukać roślin już owocujących, co daje nam pewność zakupu krzewu danej płci. Na niewielką skalę rośliny można też pozyskać pobierając sadzonki z odrostów korzeniowych.

Rokitnik zwyczajny - owoce

Rokitnik zwyczajny - owoce


Zastosowanie


Rokitnik mimo swoich niewielkich walorów ozdobnych, znajduje pewne miejsce w ogrodzie. Jego gęstą, krzewiastą formę oraz tendencję do tworzenia licznych odrostów korzeniowych można wykorzystać, tworząc zbity, ciernisty, naturalny żywopłot obronny lub umocnić z jego pomocą niestabilny tern np. skarpę. Egzemplarze żeńskie, wydające dekoracyjne, jaskrawo ubarwione owoce (szczególnie ozdobne zimą) i posiadające bardziej zwartą formę można też sadzić na tle trawnika lub jasnej ściany. Krzewy sprawdzają się także jako nasadzenia w zieleni miejskiej. W Polsce rokitnika można też spotkać w stanie dzikim, gdyż bardzo chętnie zasiedla tereny nadmorskie, gdzie czuje się wyjątkowo dobrze. Z tych stanowisk nie wolno go jednak pozyskiwać do ogrodu, gdyż roślina jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Rokitnik zwyczajny

Rokitnik zwyczajny


Wartość odżywcza owoców


Owoce rokitnika to jednak nie tylko zimowa ozdoba ogrodu, ale też niezwykle cenne źródło wielu wartościowych składników odżywczych. W miąższu znajdziemy między innymi ogromne ilości witaminy C, która utlenia się wolniej niż u innych owoców, a także witaminy E, K, F, P, A, D i z grupy B, składniki mineralne (min.: mangan, żelazo, bor), kwas foliowy, flawonoidy, cukry, karoteny, garbniki i antocyjany. Systematyczne spożywanie owoców poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, wzmacnia organizm i chroni przed częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Uzyskany z pestek olej wspomaga regenerację błony śluzowej gardła, opóźnia procesy starzenia się skóry i wpływa na poprawę kondycji paznokci.

Owoce rokitnika są też idealnym surowcem do produkcji rozmaitych dżemów, powideł, galaretek, soków i nalewek, a także nadają się również do suszenia.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz