Jesteś tutaj:

Platan klonolistny - majestatyczne drzewo

Ambrowiec balsamiczny, amerykański. Odkrywamy sekrety uprawy
Jarząb pospolity (Jarzębina czerwona) - pospolite drzewo
Kasztanowiec zwyczajny (Kasztan) - drzewo z wieloma zaletami
Klon czerwony uprawa i pielęgnacja
Klon palmowy - uprawa i odmiany
Miłorząb japoński - uprawa, rozmnażanie i zastosowanie
Topole w ogrodzie i parku
Złotokap pospolity, zwyczajny - uprawa i pielęgnacja

Platany to drzewa niezwykle majestatyczne, okazałe i bardzo piękne. Ich romantyczna uroda sprawiała, że pojawiały się nawet w filmach i piosenkach. Te wspaniałe, długowieczne drzewa nie mają jednak wielu przedstawicieli, gdyż rodzaj liczy sobie zaledwie 6 gatunków należących do rodziny platanowatych, a spośród nich tylko jeden może być uprawiany w naszym kraju.


Wymagania termiczne


Platan klonolistny, podobnie jak pozostałe gatunki jest rozłożystym, dużym i okazałym drzewem, które jako jedyne z tego rodzaju jest w stanie przetrzymać zimowe chłody naszego klimatu. Niestety, tej swoistej odporności nabiera dopiero w wieku ok. 10 -15 lat (chociaż nawet wtedy wiosenne przymrozki mogą spowodować straty w liściach), dlatego młode okazy należy bardzo starannie zabezpieczać przed zimą lub nabyć drzewka już kilkuletnie. Nie musimy się przy tym martwić, że starsze drzewo może się nie przyjąć, gdyż ten rodzaj roślin przesadzanie znosi wyjątkowo dobrze.


Cechy charakterystyczne


Charakterystycznymi cechami platanów klonolistnych są duże, dłoniaste, klapowane liście, przypominające wyglądem liście klonów (stąd nazwa gatunkowa) oraz ciekawie łuszcząca się kora, której odpadające płaty tworzą na pniu charakterystyczne, gładkie, nieregularne, oliwkowo-szaro-kremowe przebarwienia. W okresie jesiennym dodatkową ozdobą drzewa są przebarwiające się na żółto bądź pomarańczowo liście oraz wiszące, kuliste owocostany, które utrzymują się na gałęziach jeszcze długo po opadnięciu liści. Roślina zakwita wiosną (V), jednak jej niepozorne kwiaty nie są szczególnie dekoracyjne, a ich pyłek ma właściwości silnie alergizunjace.

Młode pędy są zwykle pokryte kępkami drobnych włosków, które w kontakcie ze skórą powodują podrażnienia. Platan może dorastać do wysokości ponad 30 m. i tworzyć pień szerokości ponad 2-3 m. Jego potężne konary wyrastają z pnia dość nisko, a niekiedy nawet bezpośrednio nad ziemią (chyba, że zostaną uformowane) i rozrastają się szeroko, tworząc luźną, rozłożystą koronę (osiągającą często ponad 20 m. średnicy).


Platan klonolistny

Platan

Zastosowanie


Ze względu na swoje rozmiary, drzewo polecane jest przede wszystkim do nasadzeń parkowych i alejowych bądź do dużych ogrodów, gdzie znakomicie prezentuje się jako soliter. Jego rozległa korona pozwala na stworzenie w jej cieniu przytulnego kącika wypoczynkowego lub choćby ustawienie ławki, pozwalającej na chwilę wytchnienia w czasie uciążliwych, letnich upałów.

Platany nie powinny być jednak sadzone w grupie z innymi drzewami ozdobnymi (szczególnie wykazującymi się słabszą siłą wzrostu), gdyż mają tendencję do ich zagłuszania.


Wymagania środowiskowe


Mimo iż potężny platan klonolistny wydaje się drzewem odpornym niemal na wszystko, jego wymagania środowiskowe są jednak dość wysokie. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju oczekuje bowiem ciepłych i słonecznych stanowisk oraz głęboko uprawionej, piaszczysto-gliniastej, żyznej i wilgotnej gleby (dobrze rośnie nad brzegami rzek i stawów). Nie znosi przesuszenia, jałowego podłoża oraz stanowisk narażonych na mroźne, zimowe wiatry.

Jest natomiast stosunkowo odporny na upały, miejskie zanieczyszczenia, zapylenie oraz niską wilgotność powietrza. Doskonale też znosi przycinanie, dlatego łatwo można go formować i odmładzać w razie potrzeby.

Niestety, to wspaniałe drzewo jest dość podatne na choroby grzybowe (np. antraknoza platana), które zagrażają mu szczególnie w okresie wiosennym.

Platany można rozmnażać za pomocą zdrewniałych sadzonek (które należy ukorzeniać w środowisku o dużej wilgotności powietrza) bądź przez wysiew nasion. Najlepszym terminem na przeprowadzenie zabiegu jest wiosna.

Platan klonolistny

Platan

Odmiany


Platan klonolistny posiada kilka interesujących odmian. Na uwagę zasługują między innymi „Suttneri”, której liście są upstrzone białymi i kremowymi cętkami oraz „Tremonia” o stożkowej koronie.

Ciekawostką może być też fakt, że to monumentalne drzewo posiada odmiany (uzyskane za pomocą szczepienia), znakomicie nadające się do uprawy pojemnikowej lub posadzenia w małych ogrodach. Doskonałym przykładem może być z pewnością  „Alphen's Globe”, u której średnica kulistej korony nie przekracza zwykle 6 m. , a może być jeszcze mniejsza, jeśli będzie regularnie przycinana.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz