Jesteś tutaj:

Mimoza wstydliwa (Czułek) - uprawa i pielęgnacja

1Fuksja (Ułanka) - kwiat warty uprawy

2Gardenia - piękny kwiat doniczkowy

3Jak uprawiać paprocie?

4Kliwia (Clivia) - efektownie kwitnąca roślina

5Kobea pnąca (Sępota pnąca) - ciekawe pnącze

6Oleander (Nerium) - uprawa, zimowanie i rozmnażanie

7Sansewieria (Sanseweria, Wężownica) - Sansevieria

8Sumak (Rhus) - rodzaje, uprawa i pielęgnacja

Mimoza wstydliwa (Mimosa pudlica), nazywana też czułkiem wstydliwym, jest uroczą rośliną należącą do rodziny mimozowatych. W uprawie doniczkowej ceniona jest nie tylko ze względu na dekoracyjne piórkowate liście i puchate, kuliste kwiatostany, ale także z powodu ciekawej reakcji jej wrażliwych listków na dotyk. Nawet przy bardzo delikatnym dotknięciu listki w mgnieniu oka składają się parami, a ogonek liściowy opada w dół. Po około pół godzinie liście odzyskują swoją normalną pozycję. Co ciekawe roślina nie reaguje na podmuchy wiatru czy przeciągi, za to liście zwijają się pod wpływem gorąca, na przykład, kiedy przysuniemy do listków płonącą zapałkę. Warto jednak pamiętać, aby nie przeprowadzać takich ‚pokazów‘ zbyt często, zdają się one bowiem szkodzić roślinom, które potrzebują coraz więcej czasu, aby wrócić do siebie. Czasami mogą nawet przestać rosnąć. Roślina także „śpi” ze stulonymi liśćmi.

Mimozy występują naturalnie w Ameryce Południowej oraz na wyspach Oceanu Spokojnego. Porastać mogą zarówno sawanny jak i lasy tropikalne. Na wielu terenach tropikalnych i subtropikalnych terenie uważana jest za pospolity chwast, ponieważ rośnie w gęstych skupiskach i uniemożliwia rozwój innym roślinom. Nie są zjadane przez bydło ze względu na kolce, rozsiewają się natomiast bardzo szybko porastając coraz rozleglejszy obszar. Do rodzaju mimoza należy ok. 600 gatunków – wśród nich znajdziemy zarówno drzewa, krzewy, jak i byliny.

Uprawiana jako roślina doniczkowa mimoza wstydliwa jest krótkowiecznym, wieczniezielonym półkrzewem, który osiąga wysokość do 1 m. Wykształca cierniste pędy i pierzaste, podwójnie skrętoległe liście z jedną lub dwiema parami listków. Przy zapewnieniu dobrych warunków mimoza zakwita w okresie od maja do października. Puszyste, drobne, obupłciowe kwiaty zebrane są w główki o średnicy 1-2 cm. Mają one różową barwę. Po zapyleniu ich przez owady lub wiatr wykształcany jest szorstko owłosiony strąk.

Mimoza wstydliwa - kwiaty

Mimoza wstydliwa - kwiaty

Światło i stanowisko


Mimoza najlepiej rośnie w jasnym i stale ciepłym stanowisku (18-22°C). Dobrze rośnie na parapecie o wystawie wschodniej lub południowej. Latem warto ustawić ją bezpośrednio w słońcu. Najpierw jednak trzeba ją stopniowo do niego przyzwyczaić, ustawiając doniczkę na kilkanaście dni w półcieniu. Jeśli miejsce uprawy jest zbyt ciemne mimoza nie zawiązuje kwiatów.


Podlewanie


Roślina ta lubi wilgoć. Podlewamy ją równomiernie tak, aby cała bryła korzeniowa była dobrze nawodniona. Przed następnym podlaniem wierzchnia warstwa ziemi powinna nieco przeschnąć. Dodatkowo można zraszać liście miękką wodą. Nie należy natomiast dopuścić do całkowitego wyschnięcia. Mimoza nie znosi także wody stojącej w korzeniach, która może powodować ich gnicie.


Temperatura


Mimoza dobrze rośnie w normalnej temperaturze pokojowej. Wymaga ona wysokiej wilgotności powietrza, dlatego warto ustawić doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą, albo spryskiwać listki miękką wodą. Mimoza źle znosi zanieczyszczone powietrze i dlatego źle rozwija się w pomieszczeniach, w których występuje dym papierosowy. Starsze rośliny mogą wytrzymywać przymrozki.

Mimoza wstydliwa - liście

Mimoza wstydliwa - liście

Rozmnażanie


Mimozę rozmnaża się wczesną wiosną z nasion. Do doniczki wsypujemy ziemię przeznaczoną do wysiewu i układamy w niej 3-4 nasiona. Przysypujemy je cienką warstwą podłoża. Doniczki ustawiamy w jasnym miejscu i podlewamy bardzo umiarkowanie, ziemia powinna być tylko lekko wilgotna. Zazwyczaj powinny wykiełkować w ciągu miesiąca od wysiewu. Siewki przesadzamy do ziemi kompostowej, kiedy osiągną już wysokość kilku centymetrów i będą miały dwa listki. Mogą zakwitnąć już późną wiosną następnego roku.
Podłoże


Najlepszą ziemią dla mimozy jest lekka ziemia kompostowa o pH 5,5-6,5. Można także zastosować ziemię ogrodową z domieszką torfu i piasku czy uniwersalną ziemię ogrodniczą. Mimoza absorbuje azot z atmosfery, z tego względu żyzność ziemi nie jest tak ważna.


Przesadzanie


Roślinę przesadzamy do większego pojemnika wtedy, gdy korzenie wychodzą już przez otworki w dnie doniczki. Mimoza kwitnie najładniej, a liście prezentują się najlepiej wtedy, gdy korzenie nie mają zbyt wiele miejsca. Wrażliwe liście świeżo przesadzonej rośliny często prezentują się dość mizernie, jednak zazwyczaj szybko dochodzą do siebie. W uprawie doniczkowej starsze egzemplarze zazwyczaj nie są już tak dekoracyjne, dlatego można je zastąpić młodszymi.

Mimoza wstydliwa

Mimoza wstydliwa

Nawożenie


Co 14 dni zasilamy roślinę nawozem bogatym w potas. Zimą najlepiej nie nawozić mimozy wcale.


Problemy w uprawie


Mimoza wstydliwa jest podatna na mszyce. Więcej kłopotów sprawia odpowiednie podlewanie, jest wrażliwa zarówno na niedostatek, jak i nadmiar wody.

Autor: Sylwia Hennek

Koniecznie zobacz