Jesteś tutaj:

Metalowe schody wewnętrzne - nowoczesny trend

1Balustrady szklane - nowoczesne, bezpieczne i piękne

2Funkcjonalne oświetlenie schodów

3Schody kręcone - alternatywa przy braku miejsca

4Schody na strych

5Schody szklane - mocne i słabe strony

6Schody wewnętrzne jako element kompozycji przestrzennej

7Schody z kostki brukowej - atrakcyjna alternatywa dla płytek

8Schody zewnętrzne - budowa i funkcjonalność

9Wewnętrzne schody drewniane

10Wybieramy balustrady do schodów wewnętrznych

Schody metalowe wewnętrzne dość prężnie wypierają popularne schody drewniane. Zasadniczym powodem tego zjawiska są nowoczesne trendy w architekturze wnętrz. Stal, która jest tu najczęściej wykorzystywana, robi duże wrażenie swoją surowością, a jej możliwości związane z obróbką i kształtowaniem są właściwie nieograniczone. Dlatego projektanci prześcigają się w coraz to bardziej oryginalnych, wręcz awangardowych propozycjach.


Schody stalowe


Jak już wspomnieliśmy, najczęściej wykorzystywanym metalem jest w tym przypadku stal i to stal kwasoodporna. Obok niej bywają schody ze stali nierdzewnej oraz aluminium, ale żadne z nich nie cieszy się tak dużą trwałością, jak stal kwasoodporna. Doskonale prezentuje się nawet po wielu latach użytkowania.

Częstym i efektownym rozwiązaniem jest połączenie stalowej konstrukcji schodów ze stopniami wykonanymi z innych materiałów, na przykład z drewna i szkła. Kiedy przejrzy się różne projekty schodów ze stali, dojdzie się do wniosku, że można je wykorzystywać nie tylko w nowoczesnych wnętrzach. Jest wiele takich rozwiązań, które świetnie wkomponują się w aranżacje tradycyjne. Dlatego nie należy z góry odrzucać oferty schodów metalowych, ale raczej z uwagą przyjrzeć się, jakie duże możliwości tkwią w tych projektach.


Zalety schodów z metalu


Tego rodzaju schodom nie można odmówić kilku istotnych atutów:

- solidności i wytrzymałości,

- trwałości,

- wizualnej lekkości,

- dużych możliwości w kształtowaniu i łączeniu z innymi materiałami,

- mogą zajmować naprawdę niedużo miejsca,

- szybkie wykonanie i nieskomplikowany montaż.

 

Żeby oddać sprawiedliwość, wypada również napomknąć o wadach takich schodów. Wymienia się pośród nich fakt, iż są niemiłe (zimne) w dotyku, podczas pożaru szybko się nagrzewają i odkształcają, są mało sprężyste, co powoduje, że szybciej się na nich męczy, a przedmioty łatwiej się rozbijają.

Schody metalowe

Schody metalowe

Montowanie schodów metalowych


Schody z metalu montuje się na kilka sposobów. Do najtrwalszych należą te, które są spawane. Są one zawsze mocowane przez wykwalifikowaną ekipę. Zazwyczaj schody metalowe powstają jeszcze na etapie stanu surowego budynku. Dlatego znacznie wcześniej trzeba zaplanować i zaprojektować, gdzie i jakie schody zostaną zamontowane. Na rynku jest również bogata oferta schodów modułowych, które można złożyć i przymocować samemu, ale pod warunkiem, że mamy pewne predyspozycje i doświadczenie. Jeśli nie, lepiej to zadanie powierzyć fachowcom.

Opłacalność inwestycji w schody metalowe


Jeśli po intensywnych poszukiwaniach i rozważeniu wielu opcji, uważają Państwo, że schody z metalu spełniają najwięcej oczekiwań, warto podjąć ostateczną decyzję. Tego typu rozwiązanie jest opłacalne pod wieloma względami. Różnorodność oferty schodów, ich rodzaju, materiałów wykonania, konstrukcji, a także widełki cenowe, sprawiają, że każdy znajdzie tu optymalny model dla siebie.

Ceny bowiem wahają się pomiędzy 2000 zł a 15 000 zł. Uzależnione są od typu konstrukcji, szerokości i materiału, z jakiego wykonane są stopnie oraz od sposobu montażu.

Oryginalne, solidne i poprawnie zamontowane schody będą służyły przez wiele lat. Skoro więc znajdziemy schody, które stylem i ceną odpowiadają naszym wymaganiom, to warto w nie zainwestować. Jeśli będziemy o nie dbali, będą spełniały swoją funkcję użytkową i dekoracyjną bardzo długo.

Koniecznie zobacz