Jesteś tutaj:

Malowanie mebli - prosty sposób na wielką odmianę

Farby - rodzaje, podział i zastosowanie
Malowanie drewna - cenne wskazówki
Malowanie natryskowe - użyteczne porady
Malowanie wnętrza mieszkania - praktyczne wskazówki
Meble do garderoby - przede wszystkim pojemne i funkcjonalne
Meble dostosowane do funkcji pokoju
Meble tarasowe - wygodny odpoczynek
Pędzle i wałki malarskie - jak je dobierać?

Malowanie mebli - prosty sposób na wielką odmianę

Od jakiegoś czasu zapanowała moda na to, by starych mebli nie pozbywać się od razu, ale dać im szansę na nowy wygląd i drugie życie. Mało tego, niektórzy nawet specjalnie skupują takie starocie, by je odmalować, odnowić i wykorzystać we własnych wnętrzach lub sprzedać innym. O tym, jak atrakcyjnie mogą wyglądać takie meble po renowacji, warto zobaczyć choćby w Internecie. A może niektórzy z Państwa widzieli już takie cuda na własne oczy? W tym artykule pokażemy, że to nie jest aż takie trudne.


Malowanie mebli z drewna


Odnawianie przez malowanie dotyczy przede wszystkim mebli drewnianych. Aby to prawidłowo i estetycznie wykonać, należy trzymać się kilku ważnych zasad. Należą do nich właściwe przygotowanie podłoża (powierzchni), wybór stosownych narzędzi, odpowiedni dobór kolorów i efektowne wykonanie malowania.

Przygotowanie podłoża – wbrew pozorom jest to bardzo ważny etap. Od niego zależy, czy przyszła farba będzie wyglądała efektownie i jak długo się utrzyma. Najpierw należy powierzchnię mebla oszlifować: usuwa się dokładnie dotychczasową warstwę farby, a czasem lakieru, następnie trzeba całość dokładnie zmatowić po to, by nowa farba dobrze się trzymała. Szlifowanie najlepiej wykonuje się papierem ściernym o ziarnistości od 60 do 80 ruchami zgodnymi z kierunkiem włókien drewna, aby nie powstały brzydkie zadrapania.

Po dokładnym oszlifowaniu powierzchni mebla, przechodzimy do jej polerowania. Chodzi tutaj o to, by wygładzić szlify za pomocą papieru ściernego o jeszcze drobniejszej ziarnistości (180 – 200). Dzięki temu zabiegowi unikniemy zadziorów z włókien drewna, które bardzo utrudniają malowanie.

W trakcie wymienionych prac pojawia się sporo drobnych elementów (pyłu i kurzu), które należy dokładnie usunąć. Oczyszczanie wykonuje się szczotką i wilgotną szmatką lub gąbką, a następnie odtłuszczamy benzyną ekstrakcyjną.
Wybór narzędzi do malowania – to także istotny etap odnawiania. Do malowania dostępnych jest mnóstwo rodzajów i wielkości wałków i pędzli. Należy więc wziąć pod uwagę rozmiar i długość włosia, która nie powinna przekraczać 10 mm.


Większe powierzchnie warto malować wałkami, a miejsca trudnodostępne pędzlami lub pędzelkami kątowymi.
Wybór farby do drewna – i bynajmniej nie chodzi tutaj o sam kolor. Należy przede wszystkim zaopatrzyć się w specjalne farby do malowania drewna. Tego typu farby produkowane są na bazie rozpuszczalników akrylowych albo rozpuszczalników alkaidowych. I tak do wyboru są:

- impregnaty koloryzujące – charakteryzują się, oprócz tego, że nadają kolor, właściwościami zabezpieczającymi i chroniącymi drewno,

- bejce – malują powierzchnię drewna na wybrany kolor, ale muszą zostać zabezpieczone dodatkową warstwą lakieru,

- lakierobejce – nadają zarówno kolor i zabezpieczają daną powierzchnię drewna,

- farby kryjące – nadają meblom wybrany kolor,

- lakiery – są bezbarwne, mają połysk i zabezpieczają drewno przed skutkami wilgoci i zabrudzeniem.

Malowanie mebli

Malowanie mebli

Malowanie mebli niepoliturowanych


Stare meble przeznaczone do pomalowania, najpierw należy dobrze oczyścić. W tym celu szoruje się je twardą szczotką moczoną w czystym amoniaku lub preparacie ze spirytusu drzewnego. Zaraz po czyszczeniu trzeba meble spłukać wodą i osuszyć. Ze względu na intensywne zapachy, najlepiej czynności te wykonywać na otwartej przestrzeni. Kiedy meble dokładnie wyschną, można je pomalować na wybrany kolor wykorzystując w tym celu wcześniej wymienione środki do malowania mebli.

Malowanie mebli na wysoki połysk


Jest to o tyle trudny przypadek, że nie zawsze wiadomo, jakich dokładnie składników użyto do wykończenia tego typu mebli. Jeśli jednak zdecydowani jesteśmy samodzielnie je odnowić, trzeba będzie zastosować jeden z wypróbowanych sposobów.

Polakierowane lub pokryte olejną emulsją meble najpierw trzeba wyczyścić gąbką lub ściereczką moczoną w mydlinach z dodatkiem amoniaku (czasem wystarczy woda z płynem do mycia naczyń). Potem jeszcze się je spłukuje i osusza. Jeśli meble pomalowane są farba olejną, pokrywa się cienką warstwą roztworu sody żrącej i po kilku minutach czyści na przykład szczotką ryżową. Potem należy je spłukać i osuszyć. Celem takich zabiegów jest uzyskanie surowego stanu powierzchni mebli. Dopiero wówczas można na nowo pomalować na dowolny kolor.

Oczyszczanie mebli ze starej farby przed malowaniem

Oczyszczanie mebli ze starej farby przed malowaniem

Decoupage – coś dla ludzi z fantazją


Decoupage (pochodzi od fr. ‘decouper’ – wycinać) to technika odnawiania,  która polega ozdabianiu przedmiotów, w tym mebli, za pomocą wzorów wyciętych z papieru lub serwetki papierowej i pokryciu całości kilkoma warstwami lakieru w taki sposób, by wykorzystany motyw wtopił się w lakier i wyglądał, jakby był namalowany.

Obecnie jest to niezwykle modna technika, a ponieważ nie jest bardzo skomplikowana, można ją z powodzeniem stosować we własnym zakresie.


Etapy dekorowania mebli techniką decoupage:

- Oczyszczenie z pozostałości po starej farbie za pomocą papieru ściernego o odpowiedniej ziarnistości.

- Jeśli w meblu pojawią się ubytki, należy je uzupełnić szpachlówką stolarską i odczekać, aż wyschnie.

- Ponownie wyrównujemy powierzchnię drobnym papierem ściernym i przecieramy miękką ściereczką dla przetarcia kurzu.

- Kolejną czynnością jest gruntowanie dwoma warstwami farby akrylowej (dla zwiększenia przyczepności). Jak wyschnie pierwsza warstwa, nakłada się drugą prostopadle wobec pociągnięć pierwszej. Farba może mieć dowolny kolor, który powinien być wcześniej uwzględniony w projekcie.

- Przygotowanie wzorów, ornamentów – można tu wykorzystać gotowe szablony lub wyciąć (wydrzeć) motywy z papierowych serwetek (samej warstwy z nadrukiem).

- Przyklejenie motywów rozcieńczonym z wodą klejem (np. wikolem) i pędzlem do mebla. Oczywiście wcześniej należy precyzyjnie rozplanować ich ułożenie.

- Po wyschnięciu całość pokrywamy przynajmniej dwoma warstwami lakieru.

Jak widać nie jest to ani trudna technika, ani kosztowna. Za to efekty bywają naprawdę spektakularne. Dużo satysfakcji daje też samodzielne odnowienie mebli i innych przedmiotów, do czego zachęcamy.

Odnowiony mebel ogrodowy

Odnowiony mebel ogrodowy

Koszty malowania mebli


Zależą od stopnia zniszczenia, wykorzystanych materiałów oraz od tego, czy wykonujemy zadanie samodzielnie czy oddajemy je w ręce fachowców. Poniżej podajemy ceny najważniejszych materiałów niezbędnych do odnowienia mebli.

- farby akrylowe – 10 – 20 zł

- lakiery – 8 – 100 zł

- lakierobejce – 20 – 250 zł

- bejce – 5 – 180 zł
 

Koniecznie zobacz