Lilia tygrysia - opis, odmiany, uprawa, wymagania i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Lilia tygrysia - opis, odmiany, uprawa, wymagania i rozmnażanie

3,4/5 (163 ocen)

Rozmnażanie


Przy okazji przesadzania, lilie tygrysie można także rozmnożyć, oddzielając od głównej cebuli cebulki przybyszowe. Małe cebulki od razu wysadza się do gruntu, umieszczając je na głębokości równej ich 3-krotnej wysokości. Cebulek nie powinno się zbyt długo przechowywać, gdyż są pozbawione zewnętrznej łuski i szybko wysychają. Do rozmnażania lilii tygrysiej można także wykorzystać wyrastające w kątach liści małe cebulki pędowe (powietrzne), które po dojrzeniu obrywa się i wysadza do gruntu (najlepiej na rozsadnik, z którego wysadza się rośliny na miejsce stałe po ok. 2 latach). Czasami do pozyskania nowych roślin wykorzystuje się także zewnętrzne łuski dużych cebul z kawałkiem piętki, choć jest to metoda bardziej skomplikowana i pracochłonna od poprzednich. Po oddzieleniu takich łusek od cebuli, przetrzymuje się je przez 3 miesiąc w torebce foliowej z wilgotnym torfem, a następnie przez kolejne 3 miesiące przechowuje w niskiej temperaturze (np. w lodówce). Jeśli łuski się ukorzenią i rozwiną zaczątki cebulek, wiosną wysadza się je do gruntu podobnie, jak cebulki przybyszowe. Rośliny otrzymane metodą wegetatywną zakwitną po ok. 2 – 3 latach.


Zabiegi pielęgnacyjne


Pielęgnacja roślin po posadzeniu polega przede wszystkim na nawadnianiu podłoża w okresie suszy, odchwaszczaniu stanowiska, podpieraniu pędów u odmian wydających bardzo liczne kwiaty oraz usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Podczas ścinania kwiatów, należy jednak pamiętać, że pędu z kwiatostanem nie powinno się usuwać całkowicie, a jedynie przycinać na wysokości ok. 20 cm. nad ziemią. Dzięki temu pozostająca w podłożu cebula będzie otrzymywała z liści znajdujących się na pozostawionym fragmencie pędu substancje odżywcze i lepiej przygotuje się do zimy. Lilii tygrysich nie trzeba nawozić, jeśli jednak podłoże w którym rosną jest dość słabe, w czasie wegetacji można zastosować niewielkie dawki nawozów wieloskładnikowych lub zasilić glebę kompostem. Nawożenie i podlewanie należy zakończyć zaraz po przekwitnięciu kwiatów.

Pomarańczowe lilie tygrysie

Pomarańczowe lilie tygrysie


Zastosowanie


Lilia tygrysia to roślina bardzo wdzięczna do uprawy, dlatego warto znaleźć dla niej miejsce w każdym ogrodzie. Doskonale prezentuje się na rabatach kwiatowych lub w jednogatunkowych grupach, ale może być też uprawiana na kwiat cięty. Ponieważ jednak po przekwitnieniu jej pęd w znacznej części zostanie wycięty, u podstawy rośliny należy posadzić niższe gatunki okrywowe (np. niewysokie liliowce), które zasłonią mało atrakcyjne fragmenty pędów, pozostające po przekwitniętych liliach.

Doskonałe cebulki lilii tygrysich do kupienia tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Kwiaty od A do Z”, K. Oszkinis, wyd. PWRiL, Warszawa 1979 r.
2. „Cebulowe rośliny ozdobne”, L. Kresadlova, S. Vilim, wyd. Natalis, Warszawa 2006 r.
3. „Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych”, Readers Digest, Warszawa 2004 r.
4. „Wielka encyklopedia roślin ogrodowych”, C. Brickell, wyd. Muza S.A., Warszawa 1993 r.
5. „Magnolia” 07/2012 „Lato pachnące liliami”, str. 44/47 A. Gawryś
6. „Ogrody” 07/09 „Lilie przez cały sezon” str. 18/23 dr J. Krause
7. „Działkowiec” 07/07 „Lilie” str. 4/7 dr A. Krzymińska
8. „Kwietnik” 07/07 „Turbany i trąbki” str. 28/31 A. Gawryś
9. „Działkowiec” 08/05 „Uprawiamy lilie” str. 4/8 T. i B. Harań
10. „Mój piękny ogród” 07/06 „Lilie – symbol niewinności” str. 18/21 mgr inż. B. Bogacz
11. „Krzewy ozdobne w ogródku” I. Kiliańska, PWRiL W-wa 1978r.

 

Koniecznie zobacz