Jesteś tutaj:

Jagoda kamczacka (borówka) - odmiany, uprawa i rozmnażanie

Borówka amerykańska (wysoka)
Jagoda kamczacka Atut - bardzo dobra krajowa odmiana
Jagoda kamczacka Wojtek - doskonała odmiana
Jak i kiedy ciąć borówkę amerykańską? Odpowiadamy!
Jak uprawiać agrest?
Najlepsze sposoby rozmnażania jagody kamczackiej
Odmiany borówki amerykańskiej
Odmiany jagody kamczackiej
Porzeczka czarna - uprawa i odmiany
Sadzenie i uprawa jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka, (Lonicera caerulea), inaczej suchodrzew jadalny lub suchodrzew siny, to roślina z rodzaju przewiertniowatych. Rodzina obejmuje krzewy i pnącza, które cenione są z powodu licznie występujących i delikatnych kwiatów, często o słodkim zapachu. Rośliny wytwarzają lśniące kuliste lub jajowate owoce, które w przypadku niektórych gatunków są trujące dla ludzi. Zazwyczaj jagodami żywią się ptaki i dzikie zwierzęta, a kwiaty stanowią źródło nektaru dla pszczół i motyli. Wśród krzewów tego rodzaju znajduje się jagoda kamczacka, której owoce są jadalne i z powodzeniem konkurują z borówkami czy jagodami leśnymi. Naturalnym środowiskiem jagody kamczackiej są północno-wschodnie rejony Azji, ale warunki klimatyczne północnej Europy są dla niej również odpowiednie. W Polsce znajdziemy tylko odmiany uprawne krzewu.


Charakterystyka


Jagoda kamczacka jest krzewem osiągającym wysokość 1,5−2 m i rozrasta się na szerokość 1,5 m. W odpowiednich warunkach uprawy intensywnie wzrasta, wytwarzając co roku półmetrowe przyrosty. Pojedynczy krzew składa się z kilkunastu gałęzi i rozgałęzionego, ale płytkiego, o długości 50−80 cm, systemu korzeniowego. Zielone liście rośliny utrzymują się aż do końca października, a kwiaty o długości około 1,5 cm mają kremowy kolor i wydłużony kształt. Owocami krzewu są zwisające granatowe jagody, które jako pierwsze pojawiają się w ogrodzie, bo już pod koniec maja. Mają cylindryczny kształt, długość w granicach 2−3 cm, a szerokość do 1 cm, w swoim słodko-kwaśnym smaku z nutką goryczy przypominają leśne jagody. Owoce dojrzewają nierównomiernie, dlatego ich zbiór odbywa się przez cały okres owocowania drzewka. Jednoroczne pędy stanowią dodatkową ozdobę rośliny, dzięki swojej bordowej barwie i ciekawym przylistkom. Jagoda - borówka kamczacka jest rośliną długowieczną, może mieć nawet 35 lat, co roku wydając owoce.


Odmianami jagody kamczackiej są: Wołoszebnica – krzew o silnym wzroście, owocujący na początku czerwca; Dlinnopłodna – odmiana wczesna, charakteryzująca się dużymi i smacznymi owocami; Czelabinka – krzew o średnim wzroście, który owocuje na początku czerwca, wydając jagody o kwaśno-słodkim smaku; Sinigłazka – wczesna odmiana o smacznych i dużych owocach; Wojtek – krzew bardzo plenny o dużych i bardzo słodkich owocach; Zojka – jagoda cechująca się średniej wielkości owocami o słodkim smaku; Rebeka – późna, ale za to bardzo plenna odmiana, której owoce długo utrzymują się na krzaku.

Jagoda kamczacka (borówka) - owoce

Jagoda kamczacka (borówka) - owoce

Uprawa


Ze względu na wymiary jagody kamczackiej należy wybrać i zagospodarować jej odpowiednie miejsce w ogrodzie. Krzewy posadzone w ciasnym miejscu wydają owoce o cierpkim smaku. Pamiętać trzeba, że aby drzewka dobrze owocowały powinny być posadzone parami. Ten piękny krzew nie jest zbyt wymagającym pod względem warunków uprawy. Prawidłowo wzrasta i rozwija się prawie w każdej glebie i na każdym stanowisku. Nie toleruje jedynie ciężkiej, gliniastej gleby, która obfituje w nadmierną dla jagody kamczackiej wilgoć. Takie warunki mogą być przyczyną gnicia systemu korzeniowego. Jeżeli chcemy, aby drzewko obficie owocowało powinniśmy mu zapewnić ciepłe i nasłonecznione miejsce. Podłoże zaś musi być żyzne i bogate w składniki mineralne, ważne, aby było dobrze przepuszczalne. Roślina lubi glebę o odczynie lekko kwaśnym. Jeżeli nie dysponujemy takim podłożem możemy je zakwasić odpowiednimi preparatami lub nawozem naturalnym. Ciężką glebę można rozluźnić za pomocą kompostu, piasku lub używając kory, a podłoże lekkie zagęszcza się torfem. Jagoda kamczacka jest odporna zarówno na suszę, jak i na mróz, dlatego nawet w największe spadki temperatur (do -45°C) jest w stanie przetrwać bez większych uszkodzeń.

Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka


Pielęgnacja


Formowanie roślin sprawia, że obficiej kwitną i owocują. Sposób oraz czas przycinania poszczególnych gatunków krzewów różni się pomiędzy sobą i zależny jest od ich wzrostu, a także miejsca pojawiania się pąków kwiatowych. W przypadku jagody kamczackiej to krzew przez pierwsze 5−6 lat uprawy nie wymaga cięcia, ponieważ zagęszcza się w naturalny sposób w fazie wzrostu. Dopiero w następnych latach najstarsze pędy oraz te nadłamane i uschnięte należy usunąć. Nawożenie krzewu powinno być wykonywane nawozem naturalnym i odbywać się raz na dwa lata. Powierzchnię podłoża pod krzewami warto wyłożyć korą, co zabezpieczy je przed pojawieniem się i wzrostem chwastów oraz zachowa w podłożu odpowiednią wilgoć i lekko kwaśny odczyn gleby. Jagoda nie wymaga okrywania na zimę, a w okresie letnim specjalnego podlewania. Jedynie w okresach suszy warto nawadniać krzew, aby mógł owocować.

Jagoda kamczacka - owoce

Jagoda kamczacka - owoce

Rozmnażanie


Jagoda kamczacka jest rośliną, która wcześnie rozpoczyna wegetację, a w okresie wiosennym intensywnie wzrasta. Rozmnaża się ją za pomocą sadzonek, które pobiera się jesienią. W tym celu ucina się z dorosłego okazu zdrewniałe lub młode pędy (około 15 cm długości) z kilkoma pąkami. Następnie przechowuje przez zimę w chłodnym miejscu, przysypane pisakiem. Wiosną przesadza się je do pojemników z torfem, pamiętając o regularnym podlewaniu sadzonek. Ukorzenienie trwa kilka tygodni, po tym czasie sadzonki przesadza się na stałe miejsce.


Zastosowanie


Owoce jagody kamczackiej powinno zbierać się kilka dni po ich zabarwieniu się na granatowo, zanim zdążą osiągnąć całkowitą dojrzałość, ponieważ wtedy opadają. Są nie tylko smacznym dodatkiem do deserów czy dobrym materiałem na domowe przetwory, ale także zawierają wiele dobroczynnych substancji. W ich składzie znajduje się witamina A i C, żelazo, jod i miedź. Jagody wykazują właściwości wzmacniające, antyseptyczne oraz wspomagające w różnych schorzeniach. Mogą być spożywane zarówno świeże, przetworzone, jak i suszone. Napar z takich suszonych owoców jagody kamczackiej polecany jest w stanach przeziębienia, grypy i zapaleniach gardła. Plony z dorosłego krzewu wynoszą od 2 do 6 kg.

Edyta Fijołek
 

 

Koniecznie zobacz