Jesteś tutaj:

Gonty dachowe - lekkie pokrycie dachu

Blacha dachowa - plusy i minusy zastosowania
Blachodachówka - budowa, montaż i zakup
Dach jednospadowy - konstrukcja i charakterystyka
Dach mansardowy - konstrukcja, pokrycie, poddasze, izolacja i koszt budowy
Dachówka ceramiczna jako niezawodne pokrycie dachu
Dachy ze strzechy powracają
Pokrycia dachowe - rodzaje
Przegląd bitumicznych pokryć dachowych
Zastosowanie papy dachowej

Gonty dachowe, bez względu na rodzaj, są bardzo atrakcyjnym, funkcjonalnym i dekoracyjnym pokryciem. Stosuje się je od wieków i wciąż nie brakuje chętnych, którzy wybierają je na dach własnego domu. Są bowiem bardzo praktycznym i pełnym uroku pokryciem. Odpowiednio konserwowane pełnią swoją funkcje przez długie lata, a jeśli kilka z nich ulegnie zniszczeniu, bardzo łatwo jest naprawić szkodę, bo wystarczy po prostu je wymienić na nowe bez konieczności zmiany całego pokrycia dachu.


Gonty bitumiczne


Te gonty nazywa się również dachówką bitumiczną. W swojej budowie podobne są do papy, ale pod względem wyglądu są znacznie atrakcyjniejsze.  Produkowane są jako prostokątne pasy o grubości 5 mm, szerokości 32-34 cm i długości 1 m. Mają ozdobne nacięcia i różne wzory. Do dzięki tym nacięciom oraz wykończeniu powierzchni mineralną posypką, która ma różne kolory, na dachu świetnie imitują drewniane gonty, dachówkę karpiówkę, a nawet łupek naturalny.

Pokrycie z gontów bitumicznych należy do lekkich. Z powodzeniem stosuje się je w nowych domach o lżejszej konstrukcji, a także do renowacji starych, często delikatnych budynków. Taką dachówką można kryć dachy o różnym kącie nachylenia połaci. Fakt, iż są bardzo elastyczne, umożliwia wykańczanie nimi nawet bardzo nietypowych powierzchni, lukarn takich, jak „wole oko”, falistych okapów czy wieżyczek o misternym zadaszeniu.

Ważną zaletą gontów bitumicznych jest fakt, iż nie wymagają prawie żadnej konserwacji. Jeśli któryś ulegnie uszkodzeniu, wystarczy wymienić zniszczony pas na nowy. Pozostałe atuty tego rodzaju pokrycia to praktyczność, estetyka, łatwy i szybki montaż, lekkość i stosunkowo niska cena.

 

Gonty dachowe
Gonty dachowe

Gonty drewniane


Używane od wieków, kiedyś, na bogatych budynkach, niemal każdy był małym arcydziełem pięknie, ręcznie zdobionym. Dziś ich produkcja nie jest już taka unikatowa, ale za to mają znacznie lepsze właściwości, zwłaszcza pod względem ochrony przed deszczem, śniegiem i promieniowaniem słonecznym. Powstają z drewna sosnowego, świerkowego lub jodłowego. Bywają cięte i łupane. Gonty cięte wyposażone są w pióro i wpust, co znacznie wpływa na większą ich szczelność. Na specjalne zamówienie można kupić gonty z dekoracyjnym wykończeniem dolnych krawędzi. Wykorzystuje się je zazwyczaj do wykańczania kalenic, okapu lukarn czy szczytów dachu.


Gonty z drewna można kłaść na dachach o minimalnym nachyleniu 14-18°, ale znacznie lepiej funkcjonują na bardziej stromych więźbach. Dachy o mniejszym spadku powinny być pokrywane trzema warstwami gontów, a jeśli ich kąt nachylenia połaci wynosi więcej niż 38°, można położyć dwie warstwy. Przy zakupie gontów drewnianych należy zwrócić uwagę na to, czy nie noszą śladów pleśni lub grzybów oraz czy nie mają zbyt dużo sęków.


Obecnie gonty drewniane, podobnie, jak strzechy, przeżywają swój renesans. Można je podziwiać nie tylko na dachach zabytkowych budynków czy w odległych wioskach, ale również na eleganckich domach, także tych nowoczesnych, rezydencjach, dworkach, hotelach i wielu innych rodzajach budowli. Urok tych srebrzystoszarych deszczułek, jakimi się stają pod wpływem czynników atmosferycznych, zachwyca współczesnych ludzi oraz pięknie wkomponowuje się w każde otoczenie i krajobraz.


Przed zakupem gontów


Zanim podejmie się ostateczną decyzję, co do rodzaju i modelu gontów, należy dokładnie się im przyjrzeć. Jedna z zasadniczych rad brzmi, aby kupować jedynie te egzemplarze, które się podobają. Poprośmy więc sprzedawcę, aby położył obok siebie kilka dachówek, byśmy mogli wyobrazić sobie całą połać. Warto też dowiedzieć się, czy nie dysponuje zdjęciami z istniejących już realizacji danym pokryciem. Jeśli już jakiś model wybierzemy, to najlepiej jest sprawdzić wygląd każdej partii, jaka ma zostać do nas dostarczona, bo mogą się one znacznie różnić miedzy sobą. Zawsze zamawiajmy z pewnym zapasem, aby podczas układania nie zabrakło gontów, a potem nie okazało się, że w sklepie nie ma takich samych. Jeśli stać nas na droższe rodzaje, nie oszczędzajmy. Dach jest bardzo ważnym elementem budynku, zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym. Większa inwestycja odwdzięczy się nam dłuższym okresem używalności i efektem wizualnym. Życzymy pomyślnych decyzji!
 

Koniecznie zobacz