Jesteś tutaj:

Dracena wonna

1Dracena deremeńska

2Dracena obrzeżona

3Draceny - uprawa, pielęgnacja i odmiany

4Fikus - Figowiec Benjamina (Benjaminek)

5Fikus (Figowiec) sprężysty

6Lucky Bamboo (Dracena sanderiana, sandera) - uprawa, rozmnażanie i pielęgnacja

7Odpowiednie podlewanie draceny

8Skrzydłokwiat - Spathiphyllum

9Zielistka - popularny kwiat doniczkowy

0.00/5 (0 ocen)

Dracena to bardzo popularny i lubiany kwiat doniczkowy. Mimo iż jest to duża roślina, jej egzotyczny urok powoduje, że chętnie znajdujemy dla niej miejsce w naszych mieszkaniach. Obecnie znanych jest ok. 40 gatunków tych roślin, w większości pochodzących z rejonów tropikalnych. Jednak ze względu na swoje znaczne rozmiary, do uprawy doniczkowej nadaje się jedynie kilka z nich. Taką właśnie draceną jest między innymi dracena wonna (Dracaena fragrans), najczęściej mylona z draceną dermeńską. Jednak mimo, iż są nieco do siebie podobne, to jednak pewne cechy je różnią. Dracena wonna, w przeciwieństwie do dermeńskiej, zakwita uroczymi, pachnącymi kwiatami. Zdarza się to wprawdzie dopiero u starszych egzemplarzy i to przy bardzo dobrych warunkach, ale warto się postarać, aby doprowadzić roślinę do zakwitnięcia. Tworzy też znacznie grubszy i masywniejszy pień oraz szersze liście, niż jej delikatniejsza kuzynka. W sprzedaży najczęściej spotykana jest w formie pióropuszy liści wyrastających z grubego pieńka.


Odmiany


Podobnie jak inne draceny, również wonna posiada odmiany barwne. Najczęściej zieleń liści kontrastuje wtedy z białymi lub żółtymi pasami. Czasem tworzą one jedynie obrzeże, czasem natomiast przechodzą przez środek liścia. U draceny wonnej możemy spotkać:

- „Lindenii” - posiada ciemnozielone liście z żółtym obrzeżem,
- „Massangeana” – jedna z najpopularniejszych odmian barwnych, jej zielone liście zdobi biegnący przez środek szeroki, żółty pas
- „Yellow Coast”-  przez całą długość zielonych liści tej odmiany, biegnie kilka ozdobnych, żółtych pasów.
- „Lemon Surprise” – zachwyca pięknymi, zielonymi liśćmi z szerokimi, intensywnie żółtymi pasami wzdłuż brzegów oraz białym marginesem oddzielającym oba kolory.
- „Victoria”-  brzegi zielonych liści, zdobią żółte pasy.


Dracena wonna (Dracaena fragrans)

Dracena wonna

Charakterystyka wyglądu


Dracena wonna posiada jedne z najszerszych liści wśród dracen doniczkowych. Zakończone są one szpiczasto i od połowy długości odchylają się łukowato na zewnątrz. Najczęściej uprawiane są z ukorzenionego fragmentu pnia, z którego wyrasta kilka malowniczych pióropuszy liści. Taki pokrój hodowcy uzyskują przez sprowadzenie z kraju pochodzenia kawałków pnia i ukorzenianie ich w warunkach szklarniowych. Wysokość roślin hodowanych w doniczkach, uzależniona jest przede wszystkim od długości pnia, z którego wyrastają pióropusze liści. Dlatego rośliny mogą mieć od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów wysokości.

Dracena wonna

Dracena wonna

Wymagania uprawowe


Podobnie jak inne draceny, ten gatunek również jest ciepłolubny. Dlatego najbardziej będzie mu odpowiadała temperatura w przedziale 20-25° C i to przez cały rok. Dracena wonna nie oczekuje zimowego spoczynku i źle będzie rosła, jeśli w okresie zimy temperatura zacznie spadać poniżej 16° C. Roślina ta wymaga stanowiska widnego, co w szczególności dotyczy odmian barwnych. Mimo to trzeba pamiętać, że draceny nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia.

Draceny wonne należy podlewać regularnie, nie powodując przesuszenia ani zalania podłoża. Jak większość roślin doniczkowych, one również nie tolerują zalegającej na dnie doniczki wody. Dlatego należy zawsze wylewać z podstawka jej nadmiar. Ważna jest również temperatura wody, przeznaczonej do podlewania. Draceny nie lubią tzw. „zimnych nóg”, dlatego powinno się podlewać je wodą o temperaturze pokojowej. Również wietrząc mieszkanie zimą, należy trzymać doniczkę z dala, od bezpośredniego powiewu zimnego powietrza.

Najwłaściwszym podłożem dla draceny wonnej, będzie ziemia przygotowana na bazie torfu i piasku. Zapobiega ona zatrzymywaniu nadmiaru wody w okolicy korzeni. Jeśli nie możemy przygotować takiej mieszanki samodzielnie, równie dobrze sprawdzi się gotowe podłoże do palm, zakupione w sklepie ogrodniczym. Aby jeszcze lepiej uchronić roślinę przed zalaniem, warto wyłożyć dno doniczki chłonącym wilgoć keramzytem.

Rośliny będą również wdzięczne, za regularne zraszanie liści lub ustawienie w pobliżu doniczki, nawilżacza powietrza.

Dracena wonna

Dracena wonna

Rozmnażanie


Dracena wonna w uprawie doniczkowej wprawdzie może zakwitnąć, ale praktyczniejszą i pewniejszą metodą jest rozmnażanie jej z sadzonek zielnych, niż z nasion. Pobrane ze starszych roślin sadzonki wierzchołkowe, możemy ukorzenić w wilgotnej i ciepłej ziemi. Jednak aby zabieg się powiódł, temperatura podłoża powinna utrzymywać się na poziomie 20-22 °C. Jeśli nie mamy jednak takich możliwości, możemy spróbować ukorzenić pobraną sadzonkę w naczyniu z wodą.


Choroby i szkodniki


Jeżeli draceny będą miały zapewnione właściwe warunki, raczej nie zachorują. Niestety, kiedy będziemy popełniać rażące błędy uprawowe, z utrzymaniem zdrowia roślin zaczną się kłopoty. Zalanie draceny może doprowadzić do zagniwania korzeni, wystąpienia choroby grzybowej lub nawet zamarcia całej rośliny. Zasuszenie podłoża, może natomiast powodować obsuszanie końcówek liści. Zbyt suche powietrze będzie sprzyjać pojawieniu się przędziorka.

Dracena wonna (Dracaena fragrans)

Dracena wonna

Uwagi dodatkowe


Podobnie jak dracena dermeńska, również dracena wonna najlepiej prezentuje się w doniczce jako solid. Wprawdzie można posadzić u podstawy pnia rośliny zadarniające np. bluszcz, ale wtedy zasłonimy naprawdę atrakcyjny pień rośliny.

Dracena wonna uważana jest za dobrego odtruwacza powietrza z nagromadzonego formaldehydu. Powinna być pierwszym lokatorem świeżo wyremontowanych pomieszczeń, gdyż ta toksyczna substancja może wydzielać się z klejów, farb, nowych wykładzin lub mebli.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz