Jesteś tutaj:

Bramy ogrodzeniowe - uchylne, przesuwne i automatyczne

1Automatyczne bramy wjazdowe - bezpieczne i komfortowe

2Bramy drewniane - nowoczesność nawiązująca do tradycji

3Bramy przesuwne - szynowe i samonośne

4Jak wybrać i zbudować ogrodzenie podwórka?

5Jakie ogrodzenie podwórka?

6Ogrodzenia betonowe - trwałe i atrakcyjne

7Ogrodzenia kute - solidne, oryginalne i eleganckie

8Ogrodzenia murowane - trwałe przez lata

9Ponadczasowe ogrodzenia drewniane

10Uniwersalne ogrodzenia metalowe

11Wybieramy praktyczną i efektowną furtkę ogrodzeniową

W każdym ogrodzeniu musi pojawić się miejsce na bramkę, bramę lub choćby furtkę, przez którą będzie można wchodzić i wychodzić, a często również wjeżdżać i wyjeżdżać. Taka brama powinna być odpowiednio dopasowana do stylu, rodzaju i materiału, z jakiego wykonane jest ogrodzenie. Ponieważ na rynku bram znaleźć można naprawdę mnóstwo ciekawych ofert, trzeba się wcześniej dobrze zastanowić, jakie funkcje będzie spełniała nasza brama i gdzie będzie umiejscowiona.

Wybór bramy

Poszukując optymalnej dla nas bramy, kierujemy się konkretnymi oczekiwaniami. Najczęściej chcemy, aby była na tyle szeroka, bo można było przez nią swobodnie wjechać samochodem. I tu zaczynają się przysłowiowe schody. Oto bowiem musimy dobrze zastanowić się i obliczyć, ile mamy miejsca na podjeździe przed bramą, ile za nią, a także ile miejsca mamy po jej bokach. Wszystko to ma ogromne znaczenie, gdyż trzeba wziąć pod uwagę wybór bramy rozwieranej jednoskrzydłowej lub dwuskrzydłowej labo przesuwanej jednoskrzydłowej lub dwuskrzydłowej. Każdy wariant wymaga innej przestrzeni i sprawdza się w innych warunkach. Na co więc konkretnie zwrócić uwagę podczas doboru bramy?

Na bezpieczeństwo i wygodę

Brama musi być bezpieczna w użytkowaniu oraz zapewniać komfortowy wjazd na ogrodzony teren. Według przepisów szerokość bramy wjazdowej nie może być mniejsza niż 2,4 m. To wcale nie jest tak dużo, dlatego, jeśli tylko jest miejsce, dobrze jest pomyśleć o szerszej bramie, by nie przeżywać stresu podczas manewru wjeżdżania unikając zarysowania karoserii. Bezpieczną minimalną szerokością bramy są 3 metry.

Na wygodny i bezpieczny wjazd przez bramę ma wpływ szerokość drogi oraz minimalny promień skrętu auta. Decyduje o tym długość dzieląca krawędź drogi od bramy wjazdowej. Kiedy odległość ta jest równa (lub większa) promieniowi skrętu, przemieszczający się przez nią samochód będzie miał odpowiedni zapas miejsca z każdej strony. Jeśli brama ogrodzenia wychodzi prosto na ulicę, dobrze jest zaplanować ją w taki sposób, by nasz samochód, wyjeżdżając bądź wjeżdżając, nie stanowił zagrożenia dla ruchu innych pojazdów lub przechodzących pieszych.Brama ogrodzeniowa

Brama ogrodzeniowa

Brama uchylna czy przesuwna

Bramy uchylne wymagają wystarczająco dużo miejsca na jej rozwieranie, zwłaszcza, kiedy ma mieć dwa skrzydła. Wymagana przestrzeń, przy symetrycznych skrzydłach, wynosi 1/2 szerokości światła otworu montażowego.
Brama uchylna jednoskrzydłowa sprawdza się, kiedy podjazd jest długi. Jednak wadą tego rozwiązania jest duże i ciężkie skrzydło, które dość ciężko się otwiera, zwłaszcza ręcznie. Bramy jednoskrzydłowe, które otwierają się uchylnie, mają szerokość ograniczoną do 3 m. Natomiast w bramach dwuskrzydłowych, każde ze skrzydeł może mieć nawet 3 m szerokości.

 

Zobacz także: Skrzydłowe bramy wjazdoweJeśli rozważamy zamontowanie bramy przesuwnej, trzeba wiedzieć, że otwieranie jej również wymaga odpowiedniej przestrzeni. Jednak w tym przypadku usytuowanie bramy musi być wystarczająco odległe od narożników, murów zabudowań, furtek oraz innych obiektów powodujących ewentualną blokadę przesuwającego się skrzydła.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje bram przesuwnych:

- szynowe - przesuwające się na rolkach po specjalnej szynie, umieszczonej w podłożu. W takich szynach jednak zbiera się błoto, piasek, liście, dlatego wymagają one regularnego czyszczenia. Wielkość skrzydła jest tu zbliżona do szerokości wjazdu.

- samonośne – a tu skrzydło bramy jest znacznie szersze, gdyż konieczna jest odpowiednia przeciwwaga. Bramy samonośne są droższe od szynowych, ale za to mniej kłopotliwe w użytkowaniu. Najlepiej jednak zamontować w nich automatyczne sterowanie.

Brama ogrodzeniowa
 

Brama ogrodzeniowa

Automatyka bram

Bramy można otwierać ręcznie albo automatycznie. Te ostatnie wyposażone są w specjalny rodzaj napędu elektrycznego. Uruchomienie urządzenia następuje dzięki wciśnięciu przycisku umieszczonego w słupku bramy lub też przez zdalne sterowanie pilotem czy kartą magnetyczną. Napędy bram automatycznych uchylnych zazwyczaj wbudowane są w ogrodzenie, a napędy bram przesuwnych umieszcza się w obudowie zamocowanej na fundamencie ogrodzenia.  

 

Zobacz więcej o: Automatyczne bramy wjazdowe

 

Istnieją dodatki ułatwiające sterowanie automatyczne. Na przykład umożliwiające sprzężenie ze sobą otwierania bramy wjazdowej i bramy garażowej lub zapalenie się światła na podjeździe. Jako opcjonalne zabezpieczenie montuje się również fotokomórki, listwy bezpieczeństwa, które reagują na nacisk, urządzenia elektromagnetyczne lub mechaniczne wyłączające silnik po natrafieniu na opór, a na słupkach bramy mocuje się fotokomórki niepozwalające na zamknięcie bramy, aż samochód nie znajdzie się poza jej zasięgiem.

Kończąc warto przypomnieć, że bramy powinny być wykonane z materiału, który będzie taki, z jakiego powstało ogrodzenie lub (jeśli jest ono murowane lub z kamienia) z materiału współgrającego z nim. Jest duży wybór bram drewnianych i metalowych tak uchylnych, jak i przesuwnych. Nie powinniśmy więc mieć większego problemu z doborem odpowiedniej do naszego ogrodzenia.
 

Koniecznie zobacz