Jesteś tutaj:

Barierki schodowe - wewnętrzne

1Balustrady balkonowe - rodzaje i prawidłowy dobór

2Balustrady szklane - nowoczesne, bezpieczne i piękne

3Schody kręcone - alternatywa przy braku miejsca

4Schody na strych

5Schody szklane - mocne i słabe strony

6Schody wewnętrzne jako element kompozycji przestrzennej

7Wewnętrzne schody drewniane

8Wybieramy balustrady do schodów wewnętrznych

Piękno schodów wewnętrznych w dużej mierze zależy od doboru barierki schodowej. Stanowi ona detal, który znacząco może odmienić ich wygląd. Pośród wielu możliwości warto spojrzeć w stronę zróżnicowanych konstrukcji i materiałów.


Rola


Wewnętrzne barierki schodowe odgrywają niezwykle ważną rolę. Dlaczego? Ponieważ mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony przed wypadnięciem. Dzięki nim poruszanie się po schodach jest znacznie bardziej komfortowe.

Oprócz tego balustrady wewnętrzne stanowią również element ozdobny. Są doskonałym dekoracyjnym detalem, który przyjmuje różnorodne formy. W związku z tym barierki w pewnym stopniu kształtują przestrzeń naszego holu czy salonu.


Wytyczne


Aby barierki mogły zapewnić bezpieczeństwo muszą być odpowiednio zaprojektowane, wykonane oraz zamontowane. Odpowiednie wytyczne znajdują się w poniższych aktach prawnych:

- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. Nr 89, poz.414 z późniejszymi
zmianami),

- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz.U. Nr
15, poz. 139 z 1999 r. z późniejszymi zmianami).

Najważniejsze informacje związane są z koniecznością montażu balustrad w przypadkach, gdy wysokość schodów przekracza 0,5 m. Minimalna wysokość balustrad nie powinna być mniejsza niż 0,9 m.

Balustrada szklana z drewnianą poręczą

Balustrada szklana z drewnianą poręczą

Konstrukcje


Barierki schodowe wewnętrzne są wewnętrznymi balustradami. Ich konstrukcje możemy zatem podzielić zasadniczo na dwie grupy.

• Balustrady ażurowe

Konstrukcja ażurowa to konstrukcja, której wypełnienie stanowią zazwyczaj słupki. Są one podstawowymi elementami, a ich rozstaw może być różny w zależności od projektu. Najczęściej jednak wynosi on około 1,0 m.

Do słupków barierek schodowych montowane są poręcze. Zapewniają one nie tylko bezpieczeństwo korzystania z balustrady, ale także wpływają bezpośrednio na jej funkcjonalność. Powierzchnia poręczy musi być zatem równa, a jej kształt musi umożliwiać wygodne dopasowanie się do rąk użytkowników. Najczęściej poręcze mają przekrój kołowy o średnicy około 7 cm. Ważne jest także oddalenie poręczy od ściany, jeżeli jest ona montowana do ściany. Już oddalenie o 5 cm zapewnia wygodę.

Wypełnienie balustrad ażurowych to nie tylko pionowe tralki czy poziome listwy, które zapewniają prawidłową pracę konstrukcji. W ostatnim czasie popularnością cieszy się także wypełnienie szklane, niezwykle eleganckie, a równocześnie świetnie komponujące się z nowoczesnym designem.


• Balustrady pełne

Chociaż znacznie częściej decydujemy się na balustrady ażurowe nie możemy zapominać o balustradach pełnych. Są one znacznie bardziej ciężkie od ażurowych. Balustrady pełne przybierają formę ścian. Dlaczego? Ponieważ wykonuje się je przeważnie jako monolityczne żelbetowe. Jednak nie jest to jedyna możliwość. Równie dobrze prezentują się balustrady murowane najczęściej z cegieł.

Barierka schodowa

Barierka schodowa

Materiały


Na wygląd barierek schodowych wewnętrznych niezwykle ważny wpływ wywierają materiały, z których barierki zostały wykonane. Jakie mamy zatem możliwości? Czy warto łączyć materiały? Które z nich są najbardziej popularne?

• Drewno

Z pewnością każdy z nas wymieni drewno. Jest ono naturalnie piękne, a jego obróbka nie jest zbytnio skomplikowana. Decydując się na drewniane schody wewnętrzne chętnie będziemy spoglądali w stronę barierek schodowych wewnętrznych wykonanych z drewna. Głównie wykorzystuje się tutaj drewno twarde. Przykładem może być tutaj drewno dębu lub klonu kanadyjskiego.

Drewniane powierzchnie barierek są zazwyczaj uszlachetniane poprzez ich polakierowanie. Istnieje również możliwość ich pomalowania na określony kolor. Jednak tego typu rozwiązanie jest obecnie niezbyt często wybieralnym.

Barierki wykonane z drewna mogą być lekkie lub ciężkie. Praktycznie uzależnione jest to od wyboru przekroju. Mamy dzięki temu szereg dostępnych możliwości.

Balustrada schodowa - kuta

Balustrada schodowa - kuta

• Metal

Chociaż drewno jest materiałem naturalnym, w stylowych wnętrzach spotykamy przeważnie metalowe, a właściwie stalowe balustrady. Większości z nas z takimi właśnie wnętrzami tego rodzaju balustrady są kojarzone. Tymczasem konstrukcje minimalistyczne świetnie harmonizują się z wnętrzami nowoczesnymi. Urządzone w minimalistycznym stylu nowoczesne wnętrza to postawienie bardzo często na barierki schodowe wykonane z zimnej, błyszczącej stali.

Należy również mieć na uwadze, że metalowe elementy doskonale komponują się nie tylko z drewnem, ale także z kamieniem czy ceramiką. Nie pojawiają się ograniczenia.

Jak jest z cenami? Najdroższe są barierki, których poszczególne elementy są kute. Chodzi tutaj oczywiście o kowalstwo artystyczne. 1 mb może kosztować nawet ponad 800 zł, co jest nie małym wydatkiem. Najniższe ceny za 1mb tego rodzaju rozwiązania to koszt rzędu 200 zł.


• Inne

Barierki schodowe wewnętrzne mogą być wykonane  z drewna lub ze stali. Popularne jest jednak łączenie materiałów, tworząc oryginalne konstrukcje. I właśnie tak wykonane barierki zyskują coraz większe grono zwolenników. Oprócz drewna i stali wykorzystuje się również kamień, ale znacznie rzadziej.

Pomysłowość projektantów barierek schodowych wewnętrznych jest nieograniczona. Warto z niej skorzystać, nie zapominając oczywiście o miejscach trudnych (jak chociażby przejście od skośnego do poziomego odcinka balustrady).


Balustrada drewniana

Balustrada drewniana

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz