Jesteś tutaj:

Anturium (Anthurium) - uprawa i pielęgnacja

Kliwia (Clivia) - efektownie kwitnąca roślina
Kroton - Trójskrzyn pstry
Podlewanie anturium zgodne z zasadami
Sansewieria (Sanseweria, Wężownica) - Sansevieria
Skrzydłokwiat - Spathiphyllum
Uprawa roślin doniczkowych
Właściwa pielęgnacja storczyków
Zroślicha (Syngonium) - ciekawa roślina doniczkowa

Anturium (Anthurium) - uprawa i pielęgnacja

Anturium należy do najbardziej popularnych, a jednocześnie bardzo oryginalnych roślin tropikalnych. Ze względu na niezwykle dekoracyjny kwiatostan, dawniej królowało głównie w kwiaciarniach, stanowiąc ważny element wiązanek. Obecnie coraz częściej uprawiane jest w warunkach domowych, jednak nie należy do roślin łatwych w uprawie, ze względu na duże wymagania, w zakresie zapewnienia wysokiej wilgotności powietrza, ponieważ przy zbyt suchym, bardzo szybko utracimy anturium.

Rodzaj Anthurium obejmuje setki gatunków, ale tylko nieliczne stały się  cenionymi roślinami ozdobnymi. Nie brakuje także mieszańców oraz bardzo oryginalnych odmian. Z tego olbrzymiego bogactwa warto wymienić m.in. Anthurium andreanum, Anthurium scherzerianum, Anthurium forgetii,  Anthurium leuconeurum, Anthurium crystallinum, Anthurium magnificum, Anthurium x hortulanum, Anthurium x cultorum, Anthurium veitchii.

Duże znaczenie w uprawie domowej mają mieszańce, wywodzące się od anturium Scherzera oraz mieszańce wywodzące się od anturium Andrego, określane jako Anthurium x cultorum. Ze względu na bardziej dekoracyjne liście, warto uprawiać także anturium powabne.     

Naturalne siedliska Anthurium, występują w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Ameryki Północnej.


Anthurium andreanum najpopularniejszym Anthurium


Anturium Andrego to obecnie najpopularniejsze Anthurium, łącznie z licznymi mieszańcami, wywodzącymi się od gatunku wyjściowego, charakteryzującego się czerwonymi kwiatami.  W sprzedaży mamy możliwość nabycia olbrzymiej ilości odmian tej grupy Anthurium, z których wiele jest niezwykle oryginalnych. Osiąga większe rozmiary niż Anturium Scherzera, a kwiatostan w formie kolby jest bardziej prosty bądź delikatnie wygięty. Liście zaostrzone u nasady, sercowate, zielone, zależnie od odmiany także o zmiennej barwie np. nakrapiane. Pochwa u gatunku czerwona, natomiast u mieszańców bardzo zmienna (zielona, czerwona, żółta, różowa, biała). Kwiatostan może sięgać do około 10 cm długości. Kwitnienie zależnie od odmiany, możliwe przez cały sezon, a więc wiosną i latem.

 

Wybrane odmiany Anthurium andreanum

‘Acropolis’- odmiana o białych pochwach, które przepięknie prezentują się na tle zielonych i błyszczących liści.

‘Carre’- odmiana o dekoracyjnych kwiatostanach. Różowawe pochwy doskonale prezentują się na tle liści.

‘Crimson Love’- odmiana o bardzo dekoracyjnej, barwnej pochwie (m.in. biel, zieleń, róż).

‘Summer Love’- odmiana o pochwie u nasady zielonej, a w pozostałej części różowawej. 

‘Red Love’- odmiana o pochwie zabarwionej na czerwono.

‘Champion’- odmiana o białej pochwie.

‘Fantasia’- barwa biała.

‘Mirabile Spadix’- barwa czerwona.

‘Alaska’- barwa biała.

‘Avo- Margaretha’- odmiana o pochwie barwy białej.

 

Stanowisko


Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach jasnych, jednak nie możemy jej narażać na bezpośrednie nasłonecznienie, najlepsze jest rozproszone światło.


Podłoże


Podłoże powinno być bardzo próchnicze, przepuszczalne, żyzne i kwaśne (pH 5,0- 5,5). Warto samemu przygotować mieszankę łącząc w równej części mech torfowiec, torf, a także piasek czy też ziemię liściową. Pamiętajmy, że przed posadzeniem rośliny, podłoże należy odkazić.

Anturium (Anthurium)

Przesadzanie


Anturium przesadzamy pod koniec zimy - wczesną wiosną, pamiętając o drenażu.


Temperatura


Optymalna temperatura dla anturium wynosi około 20°C, ale przy wyższej wilgotności, temperatura może znacznie wzrosnąć, a przy nieco niższej, obniżyć się. W okresie zimowym nie należy narażać rośliny na temperaturę niższą niż 16-15°C.


Podlewanie i wilgotność powietrza


Na płaszczyźnie podlewania należy uważać, aby podłoże zbyt mocno nie przeschło, najlepiej będzie jak w okresie wegetacji, będzie stale, lekko wilgotne. W okresie spoczynku, a więc od jesieni, ograniczamy podlewanie.

Starajmy się utrzymywać stałą wilgotność powietrza, ponieważ anturium jako roślina tropikalna, wymaga takich warunków. Ułatwi nam to postawienie rośliny na podstawce wypełnionej kamykami i częściowo wodą, a także uprawa w licznej grupie roślin. Zraszanie nie jest w pełni korzystne i należy o tym pamiętać, już lepiej sprawdzi się zamgławianie.

Do podlewania stosujemy wyłącznie miękką, letnią wodę, można zastosować także deszczówkę.    


Nawożenie


W okresie wegetacji roślinę nawozimy płynnym nawozem wieloskładnikowym o niewielkim stężeniu, ponieważ anturium podatna jest na zasolenie. Wystarczy nawozić dwa razy na miesiąc.

Anturium - kwiaty

Anturium - kwiaty

Pozostałe wybrane gatunki rodzaju, uprawiane w mieszkaniach


Poza anturium Andrego, warto uprawiać także niższą anturium Scherzera, która także cieszyła się dużą popularnością, teraz już mniejszą. Poza nią, ze względu na dekoracyjne liście, warto pamiętać o anturium powabnym.

 

Anturium Scherzera (Anthurium scherzerianum hybridum)

 

Pochodzące m.in. z Kostaryki anturium Scherzera, jest obok anturium Andrego najpopularniejszym anturium, spotykanym w naszych mieszkaniach. Należy podkreślić, że dawniej było częściej uprawiane, obecnie prym wiedzie Anthurium x cultorum, które występuje w olbrzymiej ilości odmian, choć zdecydowana większość z nich, została wyhodowana z myślą o przeznaczeniu na kwiat cięty. Anturium Scherzera jest niższe, osiąga około 20- 50 cm  wysokości. Liście podłużne, których długość może przekraczać nawet 20 cm, skórzaste, zielone, błyszczące oraz dekoracyjne. Kwiatostan w formie kolby, nieco skręconej, co jest cechą charakterystyczną tego gatunku, pochwa sercowata, czerwona.

Czy wiesz że …

Nazwa anturium Scherzera wzięła się od nazwiska austriackiego botanika Karola von Scherzera.


Stanowisko


Anturium Scherzera wymaga jasnego stanowiska, ale nie może być narażone na bezpośrednie nasłonecznienie. Stawiamy je w takim miejscu, w którym nie będzie narażone na przeciągi, na które  jest wrażliwe.


Podłoże


Podłoże tak jak w przypadku pozostałych, wspomnianych w artykule gatunków i mieszańców anturium, powinno być przepuszczalne, a poza tym kwaśne (pH 5,0- 5,5). Sami możemy sporządzić mieszankę, stosując odkażony piasek, torf czy też mech torfowiec. Oczywiście łatwiej będzie nabyć ziemię dla rododendronów i uzupełnić ją materiałem rozluźniającym np. grysem. Mieszanka musi być próchnicza i wysoce przepuszczalna.


Przesadzanie


Wczesną wiosną przesadzamy roślinę, przede wszystkim wówczas, gdy widzimy korzenie niemieszczące się już w doniczce. Młody okaz przesadzamy, co roku, a starsze, co dwa, a nawet trzy lata.  Pamiętajmy, że anturium wymaga grubej warstwy drenażu.


Temperatura


Roślina dobrze radzi sobie w temperaturze pokojowej na poziomie 18- 22 (24)°C, wymaga stałej temperatury, tak więc unikajmy znaczących wahań. Zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 15°C. Poza tym anturium lubi „ciepłe nogi”, a przecież temperatura podłoża jest niższa od temperatury powietrza o około 2- 3 °C. Pamiętajmy o tym, gdyż ma to znaczenie i może mieć związek z kiepską kondycją rośliny.

Anturium - Anthurium

Anturium - Anthurium

Podlewanie i wilgotność powietrza


Podlewanie dostosowane do temperatury, najważniejsze, aby nie przesuszyć podłoża, ani nie przelać. Podlewamy miękką letnią wodą, a nie zimną! Wyższą wilgotność powietrza, możemy uzyskać poprzez postawienie doniczki na podstawce, wypełnionej kamykami i wodą, ale w taki sposób, aby dno doniczki nie stykało się z wodą. Poza tym lepsze warunki do rozwoju zyska anturium, jeżeli będzie uprawiane w licznej grupie roślin, gdzie panuje przychylniejszy jej mikroklimat.


Nawożenie


Roślina podatna na zasolenie, nie przesadzamy z ilością nawozu. Nawożenie w okresie wegetacji – od wiosny do jesieni, co dwa tygodnie, płynnym nawozem wieloskładnikowym o niewielkim stężeniu.
 

Wybrane odmiany anturium Scherzera

‘Sunshine’- odmiana o jaskrawo czerwonej pochwie, doskonale odbijającej się na tle błyszczących liści.

‘Arabella’- odmiana o czerwonej pochwie.

‘Artus’- odmiana o czerwonej, charakterystycznej pochwie z czerwonym kwiatostanem w formie kolby.

‘Wardii’- odmiana o czerwonej pochwie.

‘Rustica’- odmiana o czerwonej pochwie z charakterystycznie poskręcanym kwiatostanem.

‘Tessa’- zachwyca czerwienią, wyraziście odbijającą się na tle liści.

‘Arinos’- odmiana ciekawa kolorystycznie, ze względu na zieloną pochwę.

‘Album’- pochwa biała.

‘Stephanie’- pochwa różowa.

‘Amazon’- pochwa czerwona.

‘Arabella’- odmiana o czerwonej pochwie.

‘Rustica’- odmiana o czerwonej pochwie z charakterystycznie poskręcanym kwiatostanem.

‘Artus’- odmiana o czerwonej pochwie  z czerwonym kwiatostanem, w formie kolby.

‘Wardii’- odmiana o czerwonej pochwie.

‘Rustica’- odmiana o czerwonej pochwie z  charakterystycznie poskręcanym kwiatostanem.

 

Anturium powabne (Anthurium crystallinum)

 

Gatunek o ciekawych, niezwykle dekoracyjnych liściach, na których widoczne są jasne nerwy, które doskonale prezentują się na tle zieleni. Liście sercowate, duże, osadzone na długich ogonkach. Zielonkawe kwiatostany z niewielką zieloną pochwą, mało widoczne, dlatego też, gatunek uprawia się, wyłącznie dla dekoracyjnego ulistnienia.

Anturium powabne, także wymaga podwyższonej wilgotności powietrza, jasnego stanowiska, ale nie narażajmy rośliny na bezpośrednie nasłonecznienie. Radzi sobie w temperaturze pokojowej, ale unikajmy spadków temperatury poniżej 18°C.


Rozmnażanie


Anturium  najłatwiej rozmnożyć poprzez podział rozrośniętych roślin, z sadzonek pędowych, a nawet z nasion. Pamiętajmy o tym, że powinny to być nasiona gatunku, gdyż rośliny uzyskane z odmiany, nie powtarzają cech rośliny matecznej, tak więc nigdy nie wiadomo, co się uzyska z takich nasion. Poza tym uprawa anturium z nasion jest czasochłonna, a rośliny zakwitają dopiero po kilku latach.

Przy rozmnażaniu anturium poprzez sadzonki pędowe, najlepiej wykorzystać ogrzewaną mnożarkę, którą wypełniamy przepuszczalnym, odkażonym podłożem. Temperatura powinna wynieść około 25-30°C.

Jak już wcześniej wspomniano, anturium najłatwiej rozmnożyć poprzez podział rozrośniętych roślin, w momencie wiosennego przesadzania rośliny.

Anturium

Anturium

Anturium - problemy w uprawie (choroby i szkodniki)


Anturium wymaga wilgotnego powietrza oraz odpowiedniej temperatury. Błędy na tej płaszczyźnie, generują najwięcej problemów. Osłabiona roślina, staje się bardziej podatna na szkodniki, których nie brakuje. Dlatego bardzo istotna jest prawidłowa pielęgnacja anturium.

Najwięcej problemów w uprawie anturium, związanych jest z przebarwieniami liści, które mogą prowadzić do utraty rośliny. Najczęstszym przypadkiem przebarwień jest zbyt niska wilgotność powietrza, dlatego też, należy podejmować wszelkie działania, aby przeciwdziałać temu zjawisku. Podstawowe sposoby na podwyższenie wilgotności powietrza, zostały wspomniane już wcześniej.

Kolejnym problemem może by brak kwitnienia, który najczęściej jest wynikiem zbytniego zacienienia, a także nadmiernego nawożenia, powodującego, że roślina bujnie się rozrasta, ale nie ma to przełożenia na intensywność kwitnienia.

Wygłodzona roślina, może ograniczyć ilość wydawanych kwiatów, a także zaprzestać kwitnienia. W tym wypadku cała roślina wygląda nieciekawie, liście są blade, niewyrośnięte, brak w nich „życia”. Jasne liście mogą być także konsekwencją zbytniego nasłonecznienia.

Zbyt niska temperatura objawi się czernieniem liści, stają się one bardziej zwisające. Żółknące i zasychające liście, to najprawdopodobniej efekt zbyt suchego podłoża oraz zbyt niskiej wilgotności powietrza.

Charakterystyczne, brązowawe, liczne plamy, z czasem zlewające się, mogą oznaczać, że naszą roślinę poraziła antraknoza. Przy jej zwalczaniu nie obędzie się bez zastosowania środka grzybobójczego. Przed wykonaniem oprysku u samej podstawy ścinamy zainfekowane liście.

Z chorób grzybowych może pojawić się także szara pleśń, której sprzyja nadmierna wilgotność. Jedną  z najgroźniejszych chorób jest fytoftoroza- konsekwencją choroby jest brązowienie liści, korzenie gniją, podobnie łodyga. Zgnilizna korzeni jest charakterystyczna także dla zgorzeli zgnilakowej. Konsekwencją choroby jest utrata rośliny. Objawy to żółknące i zamieranie liści od wierzchołka.

Biorąc pod uwagę szkodniki, to anturium, może zostać porażone przez takie szkodniki jak m.in. tarczniki, przędziorki, wciornastki, mszyce, mączliki, wełnowce.


Uwagi końcowe


Anturium to jeden z piękniejszych, roślinnych akcentów, który warto wykorzystać w mieszkaniu, jeżeli tylko, będziemy w stanie zapewnić roślinie odpowiednią temperaturę, a także wyższą wilgotność powietrza, która jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu tej tropikalnej rośliny.

Wielką zaletą anturium jest jej długie kwitnienie, a także trwałość kwiatów ciętych, które można przetrzymać w wazonie nawet do miesiąca.

Roślina dobrze czuje się łazience, a poza tym w pewnym zakresie pochłania toksyczne substancje, znajdujące się w powietrzu, jednocześnie należy do grupy roślin trujących.

Ponieważ korzenie często wypychane są z doniczek i stają się widoczne, koniecznie należy je nakryć mchem torfowcem, aby nie przesuszać tej części rośliny.

Anturium nadaje się do uprawy hydroponicznej.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz