Wybieramy nasiona astrów najwyższej jakości

Jesteś tutaj:

Wybieramy nasiona astrów najwyższej jakości

3,6/5 (166 ocen)

Nasiona astrów (Aster, Callistephus), jeśli tylko cechują się dobrą jakością, obdarują nas dziesiątkami wielobarwnych kwiatów o wysokiej wartości dekoracyjnej. Aby odnieść sukces w ich uprawie, należy poznać ogólne informacje na temat wysokogatunkowego materiału siewnego. Podpowiadamy, w jaki sposób uzyskuje się nasiona astrów i co należy zrobić, by powstały z nich wcześnie i obficie kwitnące dekoracje rabat.


Najpiękniejsze odmiany


W polskich ogrodach widujemy najczęściej ciekawe odmiany jednorocznego astra chińskiego (Callistephus chinensis). Wyrastają one na wysokość 15-90 cm i kwitną przeciętnie od lipca do końca września. W tym okresie podziwiamy wysokie rośliny o ogromnych, pełnych, chryzantemowych, pomponowych bądź igiełkowatych kwiatostanach, doskonałe do uprawy na rabatach i niezastąpione w roli kwiatów ciętych, np. astry Teisa Stars, Belstead Supreme i Gusford Supreme. Popularnością cieszą się też niższe astry karłowe, zwłaszcza odmiany pomponowe, które uroczo prezentują się na obwódkach i w doniczkach, np. Milady Lilac, Milady Rose, Milady Scarlet czy Pinocchio.


Charakterystyka nasion astrów


Nasiona astrów to szarawobrązowe niełupki o kształcie silnie wydłużonym, nieco zbliżonym do nasion słonecznika. Są twarde i pokryte bardzo krótkimi włoskami. W 1 g znajduje się 400-700 nasion.

Warto wiedzieć, że nasiona astrów zawiązują się z kwiatów języczkowych i rurkowatych. Kwiaty języczkowate wytwarzają znacznie mniej nasion niż rurkowate, ale pozyskany z nich materiał siewny jest dorodniejszy. Co ważne, nasiona powstające z kwiatów języczkowatych i rurkowatych wymagają nieco innych warunków środowiskowych podczas wzrostu i dojrzewania, dlatego w pozyskiwaniu materiału siewnego wysokiej jakości kluczową rolę odgrywa pogoda. Najlepszą kiełkowalnością cechują się nasiona powstające z najstarszych kwiatostanów.


Uprawa astrów na nasiona


Nasiona wysokiej klasy najłatwiej pozyskiwać z odmian ustalonych astrów, ponieważ wywodzące się z nich okazy są najczęściej zarówno samo-, jak i obcopylne. Warunkiem powodzenia jest sadzenie roślin w rzędach i pieczołowite przestrzeganie zaleceń dotyczących izolacji przestrzennej plantacji (minimum 100 m), by zapobiec zapylaniu między odmianami. Często produkuje się również mieszanki nasion, takie jak miksy astrów pomponowych, książęcych, igiełkowych czy odmian wysokich na kwiat cięty. W tym celu na jednym polu sadzi się rośliny zróżnicowane pod względem wielkości oraz budowy i koloru kwiatostanu.

Astry na nasiona uprawia się z rozsady, którą można przygotować w zimnym inspekcie bądź tunelu foliowym. Plantacje kwiatów zakłada się na glebach I, II lub III klasy, a więc na podłożach żyznych, o przepuszczalnej, zazwyczaj średniozwięzłej strukturze, cechujących się dobrą pojemnością wodną, bogactwem materii organicznej i odczynem 6-6,5 pH.


Zbiór nasion


Nasiona astrów dojrzewają na przełomie września i października. Po zbiorze należy je wysuszyć i posortować, a następnie przenieść w chłodne miejsce o wilgotności względnej powietrza utrzymanej poniżej 40%. Do handlu dopuszczane są nasiona o minimalnej zdolności kiełkowania wynoszącej 50%, minimalnej czystości równej 95% i wilgotności maksymalnej na poziomie 11%. Materiał siewny zachowuje przydatność przez 1-3 lata po zbiorze. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz