Wiązówka błotna - uprawa i właściwości lecznicze

Jesteś tutaj:

Wiązówka błotna - uprawa i właściwości lecznicze

3,6/5 (127 ocen)

Właściwości lecznicze wiązówka zawdzięcza zawartym w kwiatach olejkom eterycznym, flawonoidom (min. kwercetynie i awikularynie), kwasom organicznym (np. salicylowy), antocyjanom, solom mineralnym oraz glikozydom fenolowym (min. salicyny i spireina). Zebrane w trakcie kwitnienia kwiaty należy suszyć w ciepłym, ciemnym i przewiewnym miejscu, najlepiej luźno rozłożone na papierze lub podwieszone pod sufitem główkami do dołu.

Materiał zielarski można zbierać nie tylko we własnym ogrodzie, ale także na stanowiskach naturalnych, gdyż wiązówka błotna jest w naszym kraju rośliną dość popularną, spotykaną na podmokłych łąkach, terenach bagiennych, w pobliżu naturalnych zbiorników wodnych oraz rowów melioracyjnych.

Herbata z wiązówki błotnej

Herbata z wiązówki błotnej

Uwagi


Preparatów z wiązówki powinni jednak unikać astmatycy i osoby z nadwrażliwością na salicylany (np. aspirynę), gdyż w składzie chemicznym rośliny znajdują się one w znacznych ilościach. Z tych samych powodów nie powinno się przekraczać zalecanej dawki zioła, ponieważ może to grozić nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi (np. zaburzenia pokarmowe, zaparcia).

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz