Trawy ozdobne do ogrodu

Jesteś tutaj:

Trawy ozdobne do ogrodu

3,6/5 (45 ocen)

Hakonechloa cienka ‘Aureola’- o zwisających paskowanych ( zieleń, odcienie żółci) liściach.

Imperata walcowata ‘Red Baron’- jedna z najbardziej wyrazistych odmian trawy ozdobnej o liściach wybarwiających się na czerwono.

Wydmuchrzyca piaskowa - oryginalna ze względu na niebieskawe liście.

Miskant chiński ‘Zebrinus’- przepiękna odmian miskanta chińskiego o poprzecznie paskowanych liściach.

Kostrzewa powielata – gatunek trawy o wąskich i niebieskawych liściach, tworzący jeżowate kępki.

Rozplenica perłowa ‘Purple Baron’ - gatunek jednoroczny zachwycający brązowawymi liśćmi. Bardzo ciekawy kolorystycznie akcent w ogrodzie.

Warto pamiętać także o barwie kwiatostanów, która u wybranych gatunków i odmian jest bardzo interesująca. Przykładem mogą być bardzo dekoracyjne kremowobiałe kwiatostany trawy pampasowej ‘Pumila’ , srebrzystobiałe kwiatostany miskanta cukrowego, czerwonawe kwiatostany miskanta chińskiego w odmianie ‘Rottsilber’ czy też ciemnopurpurowe kwiatostany rozplenicy perłowej ‘Purple Baron’.

Warto także wspomnieć, że część roślin trawiastych jest zimozielona, z pewnością do takich roślin należy turzyca japońska, turzyca ‘Bronze’, trawa pampasowa, kostrzewa sina.

Miskant

Miskant


Stanowisko


Rośliny trawiaste zazwyczaj preferują stanowiska słoneczne, choć część z nich preferuje także półcień. W dużej mierze są one tolerancyjne i radzą sobie w lekkim półcieniu. W bogactwie gatunkowym znajdziemy także gatunki preferujące stanowiska zacienione np. zimozieloną turzycę japońską, turzycę cienistą, turzycę palmową oraz turzycę prosową, którą w stanie naturalnym można spotkać także w otaczającym nas krajobrazie.

Biorąc pod uwagę podłoże, to także należy podkreślić, że w dużej mierze trawy poradzą sobie na przeciętnym stanowisku, część także na wręcz jałowym, a część będzie wymagała bardzo dobrego, próchniczego i zasobnego podłoża, aby ukazać pełnie swego piękna. Oczywiście i na tej płaszczyźnie rośliny trawiaste wykazują dużą tolerancyjność, więc zazwyczaj nie ma problemów z uprawą większości gatunków traw. Dla osiągnięcia dobrych rezultatów w uprawie warto zapewnić roślinom trawiastym próchnicze podłoże, lekko zasobne, a także umiarkowanie wilgotne.

Do traw, które preferują wilgotne, wręcz mokre podłoże zaliczymy m.in. turzycę palmową, turzycę pospolitą, turzycę żółtą, przygiełkę białą, ponikło igłowate oraz mozgę trzcinowatą.

Gatunki traw preferujące bardziej suche stanowiska to m.in. turzyca niska, kostrzewa sina, ostnica włosowata, kosmatka polna, palczatka Gerarda oraz perłówka orzęsiona.

Trzcinnik

Trzcinnik

Uprawa i pielęgnacja


Trawy ozdobne nie są absorbujące w uprawie, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że są jednymi z najmniej wymagających roślin ozdobnych, uprawianych w ogrodzie. Jeżeli chcemy posiadać pięknie rozrośnięte okazy już przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na jakość sadzonek, dobierać gatunki sprawdzone oraz nabyć podstawową wiedzę o trawach, które zechcemy uprawiać.

Podłoże pod rośliny powinno być odpowiednio przygotowane, a więc dokładnie oczyszczone z chwastów oraz w razie konieczności wzbogacone dobrze przerobionym kompostem. Kompost poza poprawą struktury podłoża, jest doskonałym nawozem organicznym, wykorzystywanym do nawożenia roślin. W przypadku traw jest świetnym rozwiązaniem, gdyż dostarcza bezpieczną ilość składników pokarmowych, tak więc nie ma mowy o przenawożeniu, a jak wiadomo, trawy nie należą do roślin, które by wykazywały zwiększone zapotrzebowanie na nawożenie.

Posadzone sadzonki w początkowym okresie wymagają większej uwagi, a więc podlewanie, odchwaszczanie, nawożenie jest szczególnie ważne. Starsze okazy nie są aż tak wymagające.

Rozstawa roślin powinna zostać dostosowana do konkretnego gatunku, odmiany, a także do charakteru kompozycji.
W przypadku roślin trawiastych, część wymaga okrycia na okres zimy. Do takich traw należy m.in. trawa pampasowa, hakonechloa, lasecznica, rozplenice, imperata, a także bambusy. Szczególnego okrycia wymaga trawa pampasowa, ale należy pamiętać, że okrycie tej trawy nie daje gwarancji przezimowania. Warto zaznaczyć, że zagrożeniem dla tej trawy jest przede wszystkim nadmierna wilgotność w okresie zimy i to ona odpowiada przede wszystkim za utratę tych pięknych traw.
W okresie wiosennym trawy ścinamy, chyba że jesteśmy zwolennikami naturalistycznych kompozycji.

Przy trawach ozdobnych należy zwrócić uwagę na ekspansywność wybranych gatunków traw, które mogą zawładnąć rabatą a także sporą częścią ogrodu. Z pewnością do ekspansywnych traw zaliczymy popularnego miskanta cukrowego oraz mozgę trzcinowatą. Aby ograniczyć ekspansję tego typu traw należy uprawiać je w zadołowanych pojemnikach bądź ograniczyć je barierą, wkopaną w podłoże.

Drżączka wielka

Drżączka wielka

Problemy


Problemy w uprawie zazwyczaj wynikają z błędów popełnianych przez uprawiającego, a związane są z biologią danej rośliny. Poza tym także trawy mogą paść ofiarą chorób grzybowych (m.in. mączniak prawdziwy) oraz szkodników (m.in. gryzonie). Mimo to, trawy i tak należą do najbardziej odpornych roślin ozdobnych uprawianych w ogrodach.

Trawy na balkonie i tarasie


Ze względu na swoją dekoracyjność, zróżnicowanie oraz łatwość uprawy, trawy ozdobne coraz częściej wykorzystywane są przy aranżacji balkonu oraz tarasu. Doskonale sobie radzą w uprawie pojemnikowej, przy tak niewielkich wymaganiach są wręcz wymarzoną rośliną, która może zmienić oblicze naszego najbliższego otoczenia. Możemy tworzyć kompozycje wyłącznie z traw, a także bardziej urozmaicone. Na balkonie sprawdzą się m.in. wybrane miskanty, kostrzewy, imperata ‘Red Baron’, turzyce, rozplenice, a także trawy jednoroczne. Trawy wieloletnie mogą stanowić dekorację balkonu także zimą, pamiętajmy jednak o trudnych warunkach panujących w tym okresie na balkonie i tarasie. Aby przetrwały ten trudny czas, należy je dokładnie zabezpieczyć przed mrozem.

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa

Zastosowanie traw


Trawy dają nam olbrzymie możliwości jeżeli chodzi o aranżację terenów zielonych, a także balkonów i tarasów. Powszechnie spotykane w zieleni miejskiej, ogrodach przydomowych, a także na działkach. Zależnie od gatunku mogą być sadzone pojedynczo, a więc jako soliter (np. trawa pampasowa, miskanty) bądź w grupie np. kostrzewy. Przepięknie będą prezentować się rabaty stworzone wyłącznie z traw różniących się wysokością, barwą, strukturą itp. Różnorodność gatunkowa sprawia, ze trawy mogą stać się ważnym elementem kompozycji w ogrodach słonecznych, cienistych, naturalistycznych, japońskich, skalnych, a także wodnych. Sprawdzą się także jako rośliny okrywowe np. kostrzewa sina.

Szeroki wybór nasion traw ozdobnych do nabycia tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz