Testery podłoża - Zastanawiasz się nad zakupem? Sprawdź!

Jesteś tutaj:

Testery podłoża - Zastanawiasz się nad zakupem? Sprawdź!

3/5 (3 ocen)
Podłoże należy do czynników decydujących o udanej bądź nieudanej uprawie. Poszczególne warzywa, owoce oraz kwiaty, które sadzimy co roku posiadają swoje własne, indywidualne preferencje. Rodzaj gleby determinuje późniejszy wzrost oraz kwitnienie, może przyczynić się do szybszego rozwoju, bądź całkowicie go zahamować. Szczególnych problemów mogą przysporzyć rośliny nietypowe, mające specyficzne zapotrzebowania. Aby móc w pełni przygotować się do siewu i sadzenia oraz uniknąć błędów uprawowych warto zdecydować się na tester podłoża. W zależności od rodzaju urządzenia będziemy mogli dowiedzieć się więcej o glebie, na którą planujemy zaprosić rośliny.
 

Pomiar temperatury gleby

 
Niektóre gatunki roślin mogą różnie reagować na temperaturę podłoża. Zbyt duże lub za niskie ciepło potrafi przysporzyć kłopotów. Aby dowiedzieć się, czy nasza gleba będzie odpowiednia możemy posłużyć się termometrem glebowym, który wbity w ziemię pokaże nam panującą w środku temperaturę. Pomiar odbywa się na głębokości kilkunastu centymetrów, a dokładność tego typu urządzenia jest raczej duża.  
 

Pomiar pH

 
W celu uzyskania informacji odnośnie poziomu zakwaszenia gleby warto zaopatrzyć się w pH-metr. Jest to o tyle istotne, że poszczególne rośliny różnią się od siebie tolerancją na odczyn podłoża. Większość roślin preferuje pH w granicach 6,0 – 7,0. Jeśli okaże się że pomiar nie odpowiada naszym założeniom, możemy samodzielnie wpłynąć na zakwaszenie gleby poprzez wapnowanie (w przypadku zbyt niskiego pH) lub zakwaszenie (gdy pH jest za wysokie, możemy posłużyć się np. nawozami zakwaszającymi lub torfem). 
 

Wilgotnościomierz ogrodowy 

 
Nie bez znaczenia jest również wilgotność podłoża. Również w tym przypadku rośliny wykazują się zróżnicowaną akceptacją dla poziomu wody w glebie. Jedne z nich będą świetnie czuły się w wilgotnym miejscu, drugim nadmiar wody może zaszkodzić. Jest to istotne zwłaszcza wiosną, kiedy po roztopach rośliny zaczynają się budzić. Zakup wilgotnościomierza z pewnością ułatwi nam wejście w nowy sezon. 
 
Nasłonecznienie
Nasłonecznienie

Nasłonecznienie

 
Zbadanie poziomu nasłonecznienia również możemy przeprowadzić za pomocą specjalnych mierników. Tak jak w przypadku poprzednich czynników, ilość dostarczanego roślinie światła ma kluczowy wpływ na jej dalszy rozwój. Może to działać w dwie strony – w przypadku roślin cieniolubnych zbyt duża ilość promieni słonecznych hamuje ich wzrost. Informacje na temat ilości dostarczanego światła na pewno ułatwią nam podjęcie odpowiednich decyzji. 
 

Urodzajność gleby

 
Aby móc prawidłowo się rozwijać rośliny potrzebują wielu pierwiastków, wśród których królują azot, potas i fosfor. Dzięki testerom umożliwiającym pomiar urodzajności gleby istnieje szansa na zdobycie informacji odnośnie zawartości tych niezbędnych pierwiastków w podłożu. Jest to niezbędne, gdyż ich brak spowoduje efekty odwrotne do zamierzonych, czyli brak wzrostu i rozwoju rośliny. 
 

Podsumowanie

 
Informacje o stanie gleby są niezwykle istotne w przypadku chęci posiadania zdrowych roślin, których rozwój nie będzie zaburzony. Wychodząc temu naprzeciw, a także skłaniając się ku niezbyt popularnym okazom, których wymagania bywają zróżnicowane warto zdecydować się na zakup produktu, który pomoże nam zbadać  o prawidłowe zidentyfikowanie naszego podłoża. Do tego celu możemy posłużyć się testerami, które dostarczą nam potrzebnych wiadomości na temat temperatury, zakwaszenia, wilgotności, nasłonecznienia oraz urodzajności gleby. Każdy z tych czynników można zmierzyć za pomocą specjalnego przyrządu, istnieją również urządzenia łączące w sobie funkcje kilku mierników. Takie urządzenia nie należą do wysoce kosztownych, a korzyści płynące z ich użytkowania z pewnością wynagrodzą nam poniesione straty finansowe. 

Koniecznie zobacz