Jak nawozić hortensje? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jak nawozić hortensje? Podpowiadamy!

3,5/5 (19 ocen)
Hortensja to popularna roślina ozdobna, chętnie goszcząca w naszych ogrodach i zachwycająca swoim pięknem. Ze względu na różnorodność odmian, istnieje możliwość indywidualnego doboru według potrzeb i preferencji. Roślina należy do jednych z najbardziej wytrzymałych. Jej uprawa jest prosta i daje efektowne rezultaty, pod warunkiem przestrzegania kilku wskazówek. Niezwykle ważne jest odpowiednie nawożenie hortensji. Charakteryzuje się ona pięknymi kwiatami, jednak bez dostarczenia jej odpowiednich składników nie będą one tak imponujące. Jak prawidłowo nawozić hortensje, aby móc w pełni cieszyć się ich walorami?
 

Nawożenie hortensji

 
Podobnie jak inne rośliny, hortensje wymagają odpowiedniego zasilenia podczas wegetacji. Nawozy dostępne na rynku różnią się między sobą, wpływają na kwitnienie, kolor kwiatów czy też zapewniają odpowiednie warunki podczas zimy. Na co powinniśmy się zdecydować? W pierwszej kolejności powinniśmy dokonać klasyfikacji nawozów. Możemy wyróżnić ich dwa rodzaje: nawozy organiczne, czyli pochodzące z naturalnych źródeł, oraz mineralne, dostępne w postaci płynnej, granulowanej itp. 
 

Nawozy organiczne 

 
Nawozy organiczne to podstawa procesu nawożenia. Wśród nich możemy wyróżnić kompost, obornik, oraz biohumus. Kompost (czyli w głównej mierze odpady roślinne) spulchnia glebę, oraz sprawia, że jest bardziej zasobna w próchnicę. Obornik na bazie odchodów zwierząt, który bez problemu nabędziemy w sklepie wzbogaci glebę w składniki mineralne niezbędne do rozwoju roślin, takie jak potas, azot, fosfor itp., oraz uzupełni ją w masę organiczną. Oba te nawozy rozsypuje się pod krzewami hortensji oraz miesza z warstwą ziemi. Natomiast naturalny, niedający się przedawkować biohumus wpłynie na jakość i wielkość rośliny. Dostarcza się go za pomocą podlewania rośliny rozcieńczonym z wodą preparatem. 
 

Nawozy mineralne

 
Nawozy mineralne występują zazwyczaj w dwóch wersjach: jako nawozy granulowane, oraz płynne. Granulowane dostarcza się poprzez ich rozsypanie pod krzewami, cyklicznie, z częstotliwością zgodną z informacjami podanymi na opakowaniu. Można również zastosować długodziałający nawóz jednorazowo, na cały sezon. Raz użyty będzie stopniowo uwalniał niezbędne składniki, eliminując tym samym konieczność ponownego nawożenia podczas sezonu. Nawozy płynne cechują się natychmiastowym działaniem. Używa się ich jako koncentrat, podlewając lub opryskując roślinę. Ze względu na błyskawiczne wchłanianie przez roślinę zawartych w nich substancji, szczególnie poleca się ich stosowanie po zarejestrowaniu niepokojących sygnałów, świadczących o niedoborze składników u hortensji. Warte odnotowania są również preparaty dostępne w formie żelu. 
 

Kiedy nawozić hortensje?

 
Wraz z początkiem wiosny należy przystąpić do nawożenia hortensji. Na początek stosuje się nawóz organiczny lub aplikuje się te o długim działaniu. Wraz z rozwojem roślin zaleca się stosowanie nawozów płynnych raz na 2 tygodnie. Powinno się również pamiętać o zaprzestaniu podawania nawozów na bazie azotu przed nadejściem września, gdyż jego nadmiar nie ułatwi hortensjom przestawienia się w tryb zimowy. Jesień to ponowny czas na nawozy organiczne – obornik oraz kompost, a także (opcjonalnie) świetna okazja na wypróbowanie tych na bazie potasu i fosforu, wzmacniające odporność roślin na ujemne temperatury. Podczas procesu nawożenia należy pamiętać o tym, aby nie przesadzić z ilością aplikowanych środków. Jeśli hortensja rośnie prawidłowo, nie ma konieczności stosowania nawozów, oprócz kompostowania raz do roku.

Koniecznie zobacz