Stewia - jakie sadzonki wybrać i kupić? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Stewia - jakie sadzonki wybrać i kupić? Odpowiadamy!

3,7/5 (83 ocen)

Stewia to bylina o bardzo słodkich liściach wykorzystywanych jako naturalny słodzik. W warunkach naturalnych jest rośliną wieloletnią, jednak w Polsce uprawiana jest jako jednoroczna roślina gruntowa lub jako wieloletnia roślina doniczkowa zimująca w pomieszczeniu. Jadalne są zarówno jej świeże, jak i suszone liście. Oprócz niezaprzeczanych walorów smakowych stewia posiada wiele cennych właściwości odżywczych i leczniczych.

Zaleca się uprawiać ją jako naturalny słodzik, zwłaszcza dla dzieci, bo jest niezwykle nisko kaloryczna i nie wpływa na poziom cukru we krwi, dzięki czemu nie zagraża zdrowiu i może być stosowana również przez diabetyków. Niestety jej uprawa w naszym kraju nie jest jeszcze powszechna. Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości związane z sadzonkami stewii i rozpoczęciem jej uprawy.


Jakie sadzonki kupić?


Sadzonki stewii dostępne są wyłącznie w formie doniczkowej. Zaleca kupować się je w wykwalifikowanych szkółkach i dobrych sklepach ogrodniczych, ponieważ młode rośliny są bardzo wrażliwe na choroby i uszkodzenia, a co a tym idzie każde odstępstwo od normy i niewłaściwe ich przechowywanie wpływa na późniejsze przyjęcie się sadzonki. Należy pamiętać, by bezpośrednio po zakupie i transporcie nie narażać sadzonek na silne działanie promieni słonecznych, ponieważ mogą być nieco przesuszone. Zaleca się wtedy lekko je podlać i ustawić na parapecie skierowanym na wschód, by zapewnić im optymalne nasłonecznienie.


Gdzie sadzić sadzonki?


Stewia nie ma dużych wymagań glebowych, rośnie dobrze niemal w każdych warunkach. Wymaga jedynie żyznych, lekkich i przepuszczalnych gleb o umiarkowanej wilgotności i dużej zawartości składników odżywczych. Lubi kwaśne podłoże o pH w granicach 4-5, ale urośnie też na glebie o pH od 6,5 do 7,5. Nie toleruje tylko podłoża zasadowego bądź zasolonego. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach, posadzona na półcienistych rośnie wolniej i słabiej kwitnie. Stewia ma dość płytki system korzeniowy i nie jest odporna nawet na okresowe susze, podczas których jej liście szybko więdną. Podobnie nadmiar wody nie jest dla niej korzystny, gdyż może doprowadzić do zamierania roślin.

Optymalną temperaturą dla wzrostu stewii są wartości pomiędzy 15 a 30o C, spadki temperatury poniżej 0o C mogą trwale uszkodzić młode pędy. Nie można sadzić jej w niżej położonych miejscach, w których odpływ wody byłby utrudniony. Nie jest mrozoodporna, z tego powodu nie zimuje w gruncie.


Kiedy sadzić sadzonki?


Sadzonki stewii najczęściej wysadza się do gruntu w połowie maja, gdy minie zagrożenie wiosennymi przymrozkami, a gleba jest dostatecznie ciepła. Temperatury w dzień powinny utrzymywać się na poziomie powyżej 10o C, a w nocy nie spadać poniżej 0o C. Natomiast sadzonki do doniczki można wysadzać niemal przez cały okres wegetacyjny rośliny, a więc od początku wiosny do późnego lata. Termin ten gwarantuje dobre przyjęcie się młodych roślin i otrzymanie znacznych przyrostów już po kilku tygodniach.


Jak sadzić sadzonki?


Sadzonki stewii sadzi się do gruntu w dołki niewiele większe od bryły korzeniowej rośliny, zachowując 50-60 cm odstęp między roślinami. Na większych stanowiskach zalecana gęstość sadzenia jest zależna od sposobu uprawy i wynosi od 60 x 10 cm do 70 x 25 cm. Po posadzeniu można wykonać podpórki i przywiązać do nich sadzonki, żeby pędy nie załamały się pod własnym ciężarem. Stewia nie toleruje ani przesuszenia, ani zbyt dużej ilości wody, warto więc ściółkować podłoże wokół niej, tak by utrzymać odpowiednią wilgotność gleby.     

Natomiast przed posadzeniem sadzonki stewii do doniczki niezbędne jest wykonanie odpowiedniego drenażu, a następnie regularne podlewanie podłoża, by stale było lekko wilgotne. Doniczka powinna być ustawiona na parapecie od strony wschodniej, co zapewni jej najlepsze nasłonecznienie.


Zimowanie roślin


Stewia uprawiana w gruncie nie wytrzyma zimy, możliwe jest natomiast zimowanie roślin w doniczkach. Aby ocalić rośliny przed mrozem, należy przed pierwszymi przymrozkami wykopać je z ziemi wraz z bryłą korzeniową i posadzić w doniczce. Pojemniki przechowuje się je w widnym, ciepłym pomieszczeniu w temperaturze ok. 10o C. W okresie zimowym zalecane jest mniej intensywne podlewanie stewii, a wręcz dostarczanie jej tak małych dawek wody, byle tylko nie wyschła. Należy pamiętać, że roślina traci kolor i gubi liście, gdy wchodzi w okres uśpienia. Nie trzeba się tym martwić, ponieważ na wiosnę pod wpływem ciepła odżyje i znów zacznie bujnie rosnąć.


Rozmnażanie sadzonek


Otrzymanie sadzonek stewii możliwe jest zarówno przez rozmnażanie generatywne, a więc wysiew nasion, jak i porzez rozmnażanie wegetatywne, przez sadzonkowanie. Wysiew nasion jest mniej popularną metodą, ponieważ mają one niską zdolność kiełkowania, przez co siewki z reguły są dość słabe i wolno rosną. Z tego powodu najlepszą metodą jest ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych, ponieważ gwarantuje ona lepsze zakorzenienie i przyjęcie się roślin, a co za tym idzie większe plonowanie.  

Sadzonki wierzchołkowe należy pobierać z rośliny zanim rozpocznie kwitnienie. Okaz mateczny powinien być dobrze nawodniony, by młode sadzonki rozwinęły korzenie. Z tego powodu zaleca się przeprowadzać sadzonkowanie z samego rana, gdy w roślinie krąży najwięcej soków. Odcięte pędy umieszcza się w doniczce w podłożu powstałym ze zmieszania torfu z gruboziarnistym piaskiem. Następnie doniczkę przechowuje się w mnożarce bądź nakrywa folią i ustawia w jasnym, nienasłonecznionym miejscu. Sadzonki trzeba systematycznie, ale oszczędnie nawadniać. Przed wysadzeniem do gruntu konieczne jest zahartowanie roślin przez uchylanie okienka mnożnika lub folii na kilka godzin dziennie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz