Ściany szklane - zewnętrzne i wewnętrzne

Jesteś tutaj:

Ściany szklane - zewnętrzne i wewnętrzne

3,6/5 (46 ocen)

Pustaki szklane charakteryzują się wytrzymałością,  są elementami murowanymi. Ich standardowe wymiary wynoszą 19 x 19 x 8 cm. W zależności od tego czy są bezbarwne, czy kolorowe w różnym stopniu przepuszczają światło. Występują również pustaki szklane satynowe, czyli takie których powierzchnia jest gładka. Z tego też względu są chętnie kupowane, ponieważ łatwo utrzymać je w czystości.

Ściany wykonane z luksferów nie muszą być tylko i wyłącznie proste. Wartym uwagi rozwiązaniem są również ściany łukowe z pustaków szklanych. Jak zatem widać zakres możliwości i zastosowań nie jest z pewnością wąski, a dostosowany do naszych potrzeb.

Ściana z pustaków szklanych

Ściana z pustaków szklanych

Montaż

Wykonanie szklanej ściany z luksferów wymaga precyzyjnego stworzenia ramy na obwodzie. W ramę wprowadzane jest zbrojenie, które tworzą zazwyczaj pręty ϕ 6 lub pręty ϕ 8. Uszczelnienie wykonuje się z silikonu. W celu prawidłowego wmurowania pustaków szklanych wprowadza się pomiędzy nie tzw. krzyżyki. Zaprawa powinna mieć konsystencję półplastyczną.

Zaleca się wykonywanie maksymalnie czterech warstw w ciągu dnia. Wynika to głównie z zachowania estetycznego wyglądu szklanej przegrody. Należy pamiętać również, że współpraca ściany z pustaków szklanych z innymi ścianami musi przebiegać w sposób elastyczny, a nie sztywny. W przeciwnym wypadku może dojść do pękania szkła i zachwiania stateczności konstrukcji.

Ściana szklana

Ściana szklana

Szkło hartowane

W przypadku przeszkleń wykonywanych w postaci jednej tafli wykorzystuje się szkło hartowane. Przede wszystkim wynika to z odporności na uderzenia jak i powstające naprężenia. Szkło hartowane ma zazwyczaj grubość około 10 mm. W zależności od koncepcji projektowej szkło może być przezroczyste lub pokryte specjalną folią, która przepuszcza światło, aczkolwiek w znacznie mniejszym stopniu niż tafla przezroczysta. Powstaje zatem ścianka działowa szklana zamocowana w okuciach. Tego typu przegrodę można wyposażyć dodatkowo w drzwi.

Ściany ze szkła hartowanego cieszą się sporym zainteresowaniem w przypadku pomieszczeń biurowych. Poszczególne szklane tafle łączone są na styk. Powstaje zatem jednolita pod względem optycznym ściana. Efektem końcowym jest stworzenie tzw. przenikania przestrzeni.

Szklane ściany nie są zatem w chwili obecnej czymś niezwykle zaskakującym. Zaskakującym stać się może jednak ich wykonanie. Szkło w znakomity sposób współpracuje z innymi materiałami budowlanymi, czego przykładem jest zastosowanie w ścianie dodatkowych elementów z drewna czy ze stali. Nowe odsłony szklanych ścian to wyzwanie dla współczesnego budownictwa.
 


Koniecznie zobacz