Rozmnażanie juki z nasion i sadzonek

Jesteś tutaj:

Rozmnażanie juki z nasion i sadzonek

3/5 (32 ocen)

Rozmnażanie juki nie jest procesem bardzo skomplikowanym. Operację możemy przeprowadzić za pomocą nasion lub sadzonek.


Rozmnażanie juki z nasion


Wczesną wiosna nasiona należy wysiać do mieszanki piasku i uniwersalnej ziemi dla roślin doniczkowych. Powinny zostać przykryte 4-5 cm warstwą ziemi i umieszczone w mnożarce. Do kiełkowania nasiona potrzebują wysokiej wilgotności oraz temperaturę około 22 stopni. Gdy młode rośliny osiągną kilka cm mogą zostać przesadzone do oddzielnych doniczek z warstwą drenażową.


Rozmnażanie juki z sadzonek


Rozmnażając jukę z sadzonek, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że stara roślina zostanie zniszczona. Pocieszeniem jest fakt, że stare okazy zazwyczaj nie wyglądają już tak efektownie jak młode. Aby rozmnożyć jukę z sadzonek, należy pień starej rośliny pociąć za pomocą piłki na kawałki, które nie mogą być krótsze niż ok. 10 cm. Ponadto muszą mieć co najmniej 1 oczko.

Sadzonki najlepiej sadzić w ziemi torfowej wymieszanej z piaskiem. Przed włożeniem sadzonek w ziemię należy je posypać preparatem ukorzeniającym. Sadzonek nie należy umieszczać zbyt głęboko. Optymalne jest ukorzenianie roślin w mnożarce. W momencie, kiedy sadzonki ukorzenią się i wypuszczą świeże pędy, młode juki przesadzamy do większych doniczek.
 


Juka

Juka

Koniecznie zobacz