Podciągi - ważne elementy konstrukcyjne

Jesteś tutaj:

Podciągi - ważne elementy konstrukcyjne

3,3/5 (229 ocen)
Dom

Wkomponowany we wnętrza


Jeżeli podciąg stanowi przedłużenie ściany jest w najmniejszym stopniu zauważalny. Dostosowanie wysokości belki podciągu do grubości stropu nie dostarcza użytkownikom widocznego elementu konstrukcyjnego – podciągu. Zostają oni pozbawieni tego efektu, ponieważ wysokość belki podciągu jest równa grubości stropu.

Nie zawsze jednak projektant jest w stanie zaprojektować podciąg, którego wysokość będzie równa grubości stropu i w wielu przypadkach musi ją zwiększyć. Zwiększenie wysokości podciągu powoduje, że staje się on widocznym pod sufitem elementem konstrukcyjnym.

Bardzo często podciągi nie są ukryte w stropach gęstożebrowych belkowych, które są popularnymi stropami domów jednorodzinnych. Zdarza się również, że celowo wyburzamy ściany konstrukcyjne, a w związku z tym podciągi stają się elementami widocznymi.

Podciągi


Przeróbki


Niejednokrotnie decydujemy się na przeróbki związane z tworzeniem nowych i bardziej przestronnych wnętrz. Nie możemy jednak zapominać, że niezbędna będzie pomoc fachowca, czyli ocena konstruktora-projektanta. Wyburzanie ścian konstrukcyjnych wymaga kontroli i nadzoru konstruktorów-projektantów.

Popularnym problemem związanym z podciągami jest także problem schodów i podciągów. Pojawiają się bowiem sytuacje, gdy podciąg ewidentnie wadzi w zapewnieniu prawidłowego prześwitu nad schodami. Podobnie jak w przypadku wyburzania ścian konstrukcyjnych należy skontaktować się z fachowcem. Najczęściej podejmuje on decyzję o zmianie nachylenia schodów.

Wszelkiego rodzaju przeróbki związane z naruszeniem nośności nie mogą być przeprowadzane we własnym zakresie. Mogą bowiem zagrażać naszemu bezpieczeństwu i prowadzić do tragicznych szkód. Trzeba zatem zlecić to ludziom, którzy mają uprawnienia do decydowania o zmianie konstrukcji.

Podciągi jako elementy stropów mogą wadzić, ale także zdobić wnętrze. Pamiętajmy, że dotkliwy dyskomfort jesteśmy w stanie zlikwidować, ale nie sami, zdając się na własną intuicję.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz