Niespotykane rośliny - warte uwagi?

Jesteś tutaj:

Niespotykane rośliny - warte uwagi?

3,8/5 (13 ocen)
Każdy z nas ma do czynienia z roślinami na co dzień. Porastają pola i łąki, okolice domów, wnętrza naszych mieszkań. Spotykamy je zarówno na wsi jak i w mieście. Goszczą w ogródkach i doniczkach, dajemy je w prezencie jako dowód miłości, są również podstawą naszego jadłospisu. Abstrahując już od tego, że życie bez roślin byłoby nierealne, z pewnością straciłoby także mnóstwo uroku i barwy. Rośliny są też czymś, czym lubimy się chwalić. Dorodne i pięknie kwitnące kwiaty wymagają z naszej strony szeregu zabiegów pielęgnacyjnych i zaangażowania, w związku z czym miło jest usłyszeć kilka pozytywnych słów i być docenionym. Istnieją jednak rośliny, o których mało kto wie, a jeszcze mniej osób decyduje się na ich uprawę. Niniejszy tekst postara się przybliżyć trzy rośliny, które nie są zbyt popularne oraz pokrótce opisać ich specyfikę i zastosowanie.
 

Drzewko truskawkowe

 
Na pierwszy ogień idzie drzewko truskawkowe. Jest to roślina, która w ostatnich latach przedziera się powoli do naszej świadomości. Wyposażona w jadalne owoce nie radzi sobie z ujemnymi temperaturami, dlatego w naszych warunkach korzysta z uroków otwartej przestrzeni jedynie w okresie letnim. Wysokość drzewka szacuje się na 5-6 metrów po kilku latach uprawy, jednak umieszczone w doniczce wykazuje się mniejszym wzrostem. Jest piękną ozdobą, a na jej korzyść przemawia fakt, że nie gubi liści na zimę. Aby zapewnić jej odpowiednie warunki rozwoju przede wszystkim powinniśmy zabezpieczyć ją przed zimnem. Odpowiednim miejscem do ulokowania rośliny będzie słoneczne stanowisko. Warto, aby podłoże którego użyjemy było wzbogacone o wapń. Jeśli zdecydujemy się na uprawę doniczkową nie będzie konieczności nawożenia w specjalny sposób. Zdecydowanie się na drzewko truskawkowe to połączenie przyjemnego z pożytecznym – roślina, dzięki niepowtarzalnym walorom dekoracyjnym zapewni nam doznania wizualne, a my równocześnie będziemy mogli cieszyć smakiem jej owoców.
 

Pepino

 
Ta niepowtarzalna roślina o wdzięcznej nazwie nie jest kierowana jedynie do zaprawionych w bojach ogrodników. Z powodzeniem może być uprawiana również przez osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze zbyt wieloma gatunkami. W naszych warunkach jest rośliną jednoroczną. Pepino uda się zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach lub pod osłonami. Jeśli zdecydujemy się na siew bezpośrednio do gruntu, należy przeprowadzić to, gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków. Wysiew pod osłony wykonujemy w marcu, natomiast sadzenie roślin to przełom maja i czerwca. Aromatyczne, żółte owoce pepino przypominają smakiem mango, ponadto są skarbnicą witaminy C. Nadają się do jedzenia na surowo, a także jako składnik licznych potraw, m.in. sałatek, lodów itp. Można je także zamrozić albo ususzyć. Okres ich zbioru to zazwyczaj przełom września i października. Zebrane owoce można przechowywać przez kilka miesięcy, a w tym czasie będą pełnić funkcję dekoracyjną. Wadą tej rośliny jest kruchość owoców oraz niska odporność na przymrozki. Z pewnością jednak te drobne niedogodności nie są w stanie przysłonić zalet, jakie niesie za sobą posiadanie pięknej, nietypowej roślinki, która dodatkowo jest w stanie uraczyć nas swoimi smacznymi owocami.
 

Kroplik tygrysi

 
Kroplik jest niewielką, kilkunastocentymetrową roślinką o nieregularnych kształtach kwiatów, które ponadto charakteryzują się szeroką gamą mocnych, wyrazistych barw, wśród których dominuje żółty. Polecany w szczególności fanom kolorowych ogrodów. Nie jest odporny na ujemne temperatury i ten fakt powinniśmy wziąć pod uwagę planując wysiew nasion. Dla prawidłowego rozwoju potrzebuje żyznej gleby oraz słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska w zaciszu. Jego największą zaletą jest wszechstronne zastosowanie – z powodzeniem możemy uprawiać go w skrzynkach, donicach, w ogródku skalnym, na obwódkach czy też na rabacie. Dzięki swoim walorom kolorystycznym wszędzie wniesie niepowtarzalny klimat i podkreśli wyjątkowość miejsca. Jeśli więc chcemy, aby wnętrze naszego domu zyskało na wartości, lub naszym ogrodem pragniemy wzbudzić zazdrość u sąsiadów, warto zdecydować się na kroplik tygrysi.
 

Podsumowanie

 
Wiele osób lubi się wyróżniać i nie ma w tym fakcie niczego złego. Chęć bycia zauważonym można połączyć z pasją do roślin, decydując się na rzadki okaz, który wzbudzi zainteresowanie u odwiedzających nas osób. Do takiej kategorii możemy zaliczyć m.in. posiadające olbrzymie walory dekoracyjne drzewko truskawkowe, pepino o pysznych i aromatycznych owocach oraz śliczny, wielobarwny kroplik tygrysi, który wspaniale wkomponuje się w każdy rodzaj przestrzeni i od którego ciężko nam będzie oderwać wzrok. Każda z tych roślin różni się od siebie strukturą, zapotrzebowaniem oraz właściwościami, ale łączy je jedna wspólna cecha – wyjątkowość, która w tym przypadku jest ich zaletą.

Koniecznie zobacz