Nasiona otoczkowane - wszystko, co warto o nich wiedzieć. Zobacz!

Jesteś tutaj:

Nasiona otoczkowane - wszystko, co warto o nich wiedzieć. Zobacz!

3,9/5 (9 ocen)
Nadchodząca wiosna to moment powrotu do życia naszego ogrodu. W tym czasie liczne prace porządkowe pochłaniają naszą energię i czas, a rośliny zaczynają powoli się wybudzać. Jest to także najlepsza pora na zaopatrzenie się w nasiona ulubionych gatunków roślin i warzyw, których będziemy doglądać w najbliższym sezonie. Wysiew niektórych odmian może okazać się problematyczny ze względu na specyfikę materiału siewnego, lub niedostateczne doświadczenie osoby, która się tym zajmuje. Alternatywą dla tradycyjnych nasion, która ułatwia sianie oraz rozwój na dalszych etapach są nasiona otoczkowane oraz zaprawiane. Aby móc zdecydować się na którąś z opcji warto wcześniej odpowiednio zgłębić temat. A zatem, czym są nasiona otoczkowane dostępne na rynku i jaki jest cel ich stosowania?
 

Nasiona otoczkowane. Na czym to polega?

 
Nasionami otoczkowanymi nazywamy specjalnie wybrane nasiona, które są „otoczone” powłoką chroniącą przed chorobami. Wpływa to na ich rozmiar oraz na dalsze etapy rozwoju. Do tego celu wybiera się najlepsze okazy. Nasiona otoczkowane to w głównej mierze warzywa, chociaż zdarzają się też wyjątki. 
 

Zalety nasion otoczkowanych

 
Dzięki zastosowaniu otoczki nasiona zwiększają swój rozmiar i wszystkie wyglądają podobnie, co znacząco ułatwia prawidłowy wysiew. Niektóre rośliny cechują się bardzo niewielkim materiałem siewnym, a to utrudnia wysianie ich w równych rzędach. Jeśli więc ten etap nie należy do naszych ulubionych lub jesteśmy początkującym ogrodnikiem nasiona otoczkowane będą dobrym pomysłem. Kolejną zaletą jest wyższa zdolność do kiełkowania oraz wczesne, błyskawiczne wschody, które mogą nastąpić w zróżnicowanych warunkach środowiskowych. Do wysiania wybranej przez nas odmiany potrzebujemy również mniejszej ilości nasion, gdyż zastosowanie powłoki zwiększa ich wydajność. Nie jesteśmy także zmuszeni do stosowania przerywki pomiędzy roślinami, gdyż rosną one w odpowiednich odstępach. Głównym celem stosowania nasion otoczkowanych jest jednak ochrona przed szkodnikami i chorobami, które mogą doprowadzić do całkowitej destrukcji rośliny. Otoczone specjalną substancją nasiona zyskują ochronę przed znajdującymi się w ziemi czynnikami chorobotwórczymi. Wybór nasion otoczkowanych to również brak konieczności stosowania środków ochrony roślin oraz nawozów w późniejszym czasie, gdyż większość z nich jest w nie wyposażona już na starcie. 
 

Wady nasion otoczkowanych

 
Nasiona otoczkowane potrzebują więcej wody, aby mogły prawidłowo wykiełkować i rozwijać się. Jest to spowodowane zastosowaniem powłoki, która rozpuszcza się w glebie. Z tego względu powinniśmy w szczególności zadbać o ich nawodnienie, gdyż wschody w przypadku wysuszonych nasionek będą mniej okazałe. Kolejnym problemem jest ryzyko przenawożenia roślin. Większość otoczek zawiera w sobie dawkę nawozu, dlatego powinniśmy zapoznać się z jej składem, aby nie powtarzać wzmacniania rośliny tym samym składnikiem. Również cena nasion otoczkowanych jest odpowiednio wyższa od klasycznych – są one bardziej wykwalifikowane, a co za tym idzie odpowiednio droższe. 
 

Podsumowanie

 
Zbliżające się wiosenne miesiące to okres wzmożonej aktywności wśród miłośników roślin i ogrodnictwa. Jest to również pora na zaopatrywanie się w sadzonki i nasiona. Wśród nasion dostępnych na rynku możemy wyróżnić m.in. wersję otoczkowaną oraz zaprawianą. Nasiona otoczkowane pokryte są specjalną powłoką, która chroni je przed chorobami. Oprócz tego, zastosowanie otoczki niesie ze sobą szereg innych konsekwencji. Warto zapoznać się z nimi, aby móc dokonać odpowiedniej decyzji. Bardzo wiele zależy od specyfiki ogrodu oraz preferencji samego kupującego, a dogłębna analiza zagadnienia z pewnością pomoże dokonać właściwego wyboru.

Koniecznie zobacz