Etykiety do oznaczania roślin

Jesteś tutaj:

Etykiety do oznaczania roślin

3,9/5 (9 ocen)
Porządek w ogrodzie to rzecz pożądana przez każdego szanującego się ogrodnika. Niektórzy te kwestie stawiają niemal za punkt honoru. Jest to bez wątpienia okupione dużym wysiłkiem i zaangażowaniem, jednak widok pięknie wypielęgnowanego ogrodu w szczytowym momencie sezonu wegetacyjnego to coś, czemu warto się poświęcić. Istnieją różne sposoby wprowadzenia harmonii w nasze ogrody. Każdy ma własne pomysły na sprawienie, że rośliny będą się prezentować jeszcze lepiej, a zależy to w ogromnej mierze od gustu i indywidualnych preferencji właścicieli posiadłości. Jednym ze sposobów na tchnięcie odrobiny ładu między grządki jest posłużenie się etykietami do oznaczania roślin i o tym będzie traktował niniejszy
artykuł. Czym są owe etykiety i w jakim celu możemy się nimi posłużyć? 
 

Zastosowanie etykiet

 
Etykiety do oznaczania roślin to małe tabliczki, na których zapisujemy nazwę gatunku i umieszczamy w sąsiedztwie odmiany, której ona dotyczy. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest możliwość pomylenia roślin na etapie wczesnego rozwoju. Wiele młodych siewek nie posiada cech charakterystycznych dla dojrzałych roślin, przez co może być nam ciężko je zidentyfikować. Istnieje szansa, że zastosowanie innego rodzaju pielęgnacji niż wymaga tego konkretna roślina spowoduje zaburzenia w jej rozwoju. Etykiety przydają się również w sytuacji posiadania różnych odmian tego samego gatunku – jedynym ratunkiem są wtedy etykiety pozwalające je rozróżnić. Tabliczki sprawdzą się zarówno w ogrodzie jak i wewnątrz pomieszczenia, w doniczce. Na etykiecie można również zamieszczać informacje odnośnie zasad uprawy, stanowiska czy też nawożenia. Kolejną funkcją pełnioną przez tabliczki może być również funkcja dekoracyjna. Sprzyjają temu przeróżne kształty, kolory i motywy w których dostępny jest produkt. 
 

Rodzaje etykiet

 
Na rynku dostępne są liczne etykiety, które różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem materiału, którego użyto do ich produkcji. Możemy wyróżnić m.in. etykiety drewniane, miedziane czy też plastikowe. Dla chcących żyć w zgodzie ze środowiskiem stworzono specjalną wersję ekologiczną, która jest w pełni bezpieczna i po zużyciu bez żadnego problemu można ją zutylizować. Ciekawym pomysłem są etykiety wiszące, które umieszczamy wśród liści, przystosowane do drzew i krzewów. Niektóre produkty wyposażone są od razu w ołówek, aby móc niezwłocznie przystąpić do pracy. Powierzchnia takiego produktu powinna sprzyjać trwałości napisu. Jako, że ślad pozostawiony przez ołówek można bez większych trudności usunąć etykiety posłużą nam przez dłuższy czas. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku dołączania przez niektórych producentów kredy do zestawu – istnieje możliwość wielokrotnej ingerencji w napis. Ze względu na fakt, że etykiety będą znajdować się przede wszystkim na zewnątrz ważnym czynnikiem wpływającym na ich żywotność będzie odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Poszczególne egzemplarze różnią się od siebie także kształtem oraz kolorem. Dobór ciekawych pod względem kolorystycznym i stylowym etykiet może również być interesującym urozmaiceniem i wpłynąć pozytywnie na wystrój ogrodu. Bardzo wiele dostępnych w sprzedaży zestawów posiada motyw związany z naturą, co dodatkowo pogłębi integrację. Etykiety to oprócz praktycznych funkcji również element aranżacji. Roślinki pooznaczane równomiernie tabliczkami wyposażonymi w ciekawe motywy wyglądają po prostu ładnie. 
 

Podsumowanie

 
Każdy posiadacz ogrodu wie, jak wiele pracy i zaangażowania potrzeba, aby wprowadzić w obręb swojego ogrodu odrobinę harmonii. Piękny ogród  napawa nas dumą i jest czymś, czym chcemy się pochwalić. Jednym z elementów wpływających na estetykę i ład wokół roślin są etykiety do oznaczania roślin. Dzięki nim możliwa jest szybka i bezbłędna identyfikacja roślin, które szczególnie w początkowej fazie rozwoju wykazują wiele podobieństw. Poszczególne etykiety różnią się od siebie kształtem, kolorem oraz materiałem użytym do produkcji. Mogą być również elementem wystroju. Koszt zestawu etykiet to wydatek rzędu kilkunastu złotych, co przy jednoczesnych korzyściach płynących z użytkowania wydaje się być opłacalne. Dostępne w sprzedaży zestawy i motywy sprawią, że z pewnością każdy znajdzie egzemplarz, który będzie mu najbardziej odpowiadał. 

Koniecznie zobacz