Narcyzy - uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Narcyzy - uprawa i pielęgnacja

3,3/5 (63 ocen)

W skład kolejnej grupy wchodzą mieszańce tazetta. Są niezwykłe, na jednym pędzie znajduje się  u nich wiele kwiatów. Rośliny dorastają do dwudziestu centymetrów i kwitną pod koniec kwietnia.
Potem mamy mieszance triandrus. Charakteryzują je wąskie płatki i długi przykoronek. Pędy kwiatowe osiągają wielkość dwudziestu centymetrów i kwitną pod koniec kwietnia.

Kolejna grupa to mieszańce jonquilla  nazywa się je żonkilami.  Kwiaty mieszańców mają szerokie płatki i średniej wielkości przykoronek. Rośliny dorastają do dwudziestu pięciu centymetrów i zakwitają w ostatnich dniach kwietnia.

Następną grupą są mieszance cyclamineus. Ich kwiaty mają ładny żółty kolor oraz długi, wąski przykoronek.
Przedostatnią grupę stanowią narcyzy, które mają rozszczepiony przykoronek.

Ostatnia grupa to dziko rosnące gatunki oraz pierwotne mieszańce międzygatunkowe.


narcyzy pełne

Narcyzy pełne

Pielęgnacja roślin

Przede wszystkim podłoże, w którym rosną narcyzy należy regularnie odchwaszczać. Po pierwsze pozwala to roślinom lepiej rosnąć po drugie zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób.
Po przekwitnięciu rośliny obcinamy łodygi z kwiatami, żeby nie zawiązały się nasiona, które osłabiają cebule i powodują słabsze kwitnienie kwiatów w następnym roku.

Cebule narcyzów przy mroźniej zimie mogą zmarznąć. Warto więc zabezpieczyć je przed mrozem przykrywając miejsca, w których posadziliśmy cebule kilku centymetrową warstwą rozdrobnionej kory, suchych liści – nie zarażonych żadną chorobą lub torfem. Na wiosnę jak będzie już cieplej to zdejmujemy z kwiatów „okrycie”. Korę i torf można zmieszać z ziemią jako nawóz.

Szkodniki roślin

Narcyzy atakują choroby wirusowe i grzybowe:  mozaika narcyza, srebrzystość liści,  fuzarioza oraz szara pleśń, a także szkodniki, takie jak myszy , nornice czy niszczyk zjadliwy.

narcyzy żonkile

Narcyzy - żonkile

Warto wiedzieć, że ….

W wazonie narcyzy powinny stać same, nie należy łączyć ich z tulipanami i innymi roślinami, ponieważ wydzielany przez nie sok powoduje więdniecie innych kwiatów.

Narcyzy mają przykoronek, słowo to oznacza łuski znajdujące się w kwiatach wybranych roślin w miejscu, w którym blaszka płatka korony zmienia się w rurkę, jak na przykład  u narcyzów. Przykoronek zachęca owady do odwiedzenia kwiatów. Tak znaczenie tego słowa tłumaczy encyklopedia.

Narcyzy ładnie wyglądają, gdy rosną w kępach w trawie.

Zastosowanie

Narcyzy głównie sadzi się na ogrodowych rabatach i  sprzedaje jako kwiaty cięte. W ogrodzie dobrze komponują się z pierwiosnkami, hiacyntami oraz tulipanami. Cebule nadają się do pędzenia w domowych warunkach.

Cebulki narcyzów wysokiej jakości kupisz tutaj

 

Agnieszka Krakowiak

Koniecznie zobacz