Meble dostosowane do funkcji pokoju

Jesteś tutaj:

Meble dostosowane do funkcji pokoju

4/5 (1 ocen)

- Dla niemowlęcia – choć to oficjalnie pokój dziecka, to właściwie powinien być urządzony z myślą o wygodzie i jego, i opiekunów, którzy w tym pomieszczeniu wykonują wiele istotnych czynności związanych z „obsługą” maluszka. Chodzi – oczywiście – o karmienie, przewijanie, ubieranie, kąpiel, usypianie i codzienne przebywanie z dzieckiem. Urządzając go należy pomyśleć długofalowo, bo dziecko rośnie i rozwija się bardzo szybko. Na początku wystarczy wygodne i bezpieczne łóżeczko, stolik do przewijania, komoda albo szafki na ubrania, akcesoria i zabawki, fotel, na którym da się wygonie malucha nakarmić. Niektórzy umieszczają również łóżko dla osoby dorosłej, bo czasem trzeba przespać się blisko dziecka (np. kiedy choruje). A myśląc perspektywicznie w pokoiku mogą już pojawiać się mały stolik, krzesełka, foteliki, skrzyneczki na zabawki, a wszystko bezpieczne (zaokrąglone lub zabezpieczone kanty, niezatrzaskujące się szuflady itp.).
 

- Pokój małego dziecka (od przedszkola do V klasy) – taka pociecha ma już znacznie więcej potrzeb i jego pokój powinien na nie odpowiadać. Musi tam znaleźć się wygodne łóżko, szafki na rzeczy, książki i zabawki, biurko i fotel do biurka. Opcjonalnie można wstawić fotel, stolik i krzesła dla koleżanek i kolegów. Całość powinna uwzględniać upodobania kolorystyczne dziecka, a także jego aktualne zainteresowania. Ważne jest dobre oświetlenie pomieszczenia, a więc zarówno to górne, jak i punktowe (na biurku, szafce nocnej).
 

Meble do pokoju dziecka

Meble do pokoju dziecka

- Pokój nastolatka – to już jest bardzo trudne zadanie, przede wszystkim dlatego, że dziecko ma zazwyczaj ogromne wymagania, a jego osobowość jest już na tyle mocna, że pokój urządzony nie po jego myśli może rozpętać prawdziwą „wojnę domową”. Lepiej tego uniknąć i posłuchać wcześniej, jakie są oczekiwania, marzenia naszego dziecka. Jeśli nie da się ich zrealizować w 100% procentach, namówmy nastolatka na kompromis. A uogólniając temat umeblowania takiego pokoju, to na pewno powinno się w nim znaleźć łóżko z wygodnym materacem i miejscem na chowanie pościeli, szafki na odzież, półki na książki, płyty, gry, bibeloty, także biurko i fotel do biurka. Jeśli w pokoju jest odpowiednio dużo miejsca można jeszcze pokusić się o wygodny fotel, stolik i krzesła. Całość powinna mieć taki styl i kolory, jakie dziecko sobie „zamówi”, bo powinniśmy już uwzględniać i szanować jego gust. Chyba, że są to niebezpieczne nawiązania na przykład do symboli sekciarskich czy faszystowskich.


A inne pokoje?


No cóż różnego rodzaju pokojów jest wiele. Czasem mają jednego użytkownika, a czasem kilku. Zawsze należy brać pod uwagę potrzeby i styl każdego z nich. Umeblowanie zazwyczaj jest realizacją wyobrażeń i zapotrzebowania właściciela danego pomieszczenia. Niekiedy jest kompromisem pomiędzy nim a rodzicami, albo pomiędzy kilkoma użytkownikami.
 

Meble nowoczesne

Meble nowoczesne

Starajmy się jednak zachować równowagę i rozsądek podczas urządzania każdego pokoju. Nie zagracajmy go przypadkowymi meblami. Dbajmy o zachowanie proporcji, harmonii, światła i przestrzeni. W dobrze zagospodarowanym pokoju będzie się czuł komfortowo zarówno jego użytkownik (użytkownicy), jak i jego goście.
 

Koniecznie zobacz