Lewkonia letnia - barwna i pachnąca

Jesteś tutaj:

Lewkonia letnia - barwna i pachnąca

3,3/5 (87 ocen)

Wymagania


Lewkonia letnia jak większość roślin jednorocznych, charakteryzujących się pięknym kwitnieniem, wymaga słonecznego stanowiska. Będzie rosła na większości gleb, jednak warto zapewnić jej dość przepuszczalne podłoże, koniecznie żyzne, średnio wilgotne i wzbogacone w składniki odżywcze. Warto stanowisko nawieźć dobrze przerobionym kompostem. Obornik można zastosować, ale uprawiać lewkonię na takim stanowisku, możemy dopiero w drugim roku od zastosowania obornika. Na takim stanowisku będzie doskonale rosnąć i kwitnąć.

Lewkonia

Lewkonia

Ważne


Należy wiedzieć, że lewkonia jako reprezentantka rodziny Brassicaceae nie powinna być sadzona na stanowiskach, na których w ostatnim czasie rosły warzywa, zaliczane do tej rodziny np. kapusta. Nie sadźmy ich także w najbliższym ich towarzystwie. Lewkonia jest podatna na patogeny, które charakterystyczne są dla tej rodziny, a więc np. kiłę kapuścianą.
Uprawa i pielęgnacja


Lewkonie letnie nie należą do wymagających i bardzo absorbujących w uprawie roślin. Z pewnością warto zapewnić im dobre i zasobne podłoże, charakteryzujące się także umiarkowaną wilgotnością. Aby ładnie i obficie kwitły w okresie suszy, należy uzupełniać niedobory wody. Lewkonia letnia    nie preferuje suchych, a także zbyt wilgotnych stanowisk.     

Lewkonie

Lewkonie

Nasiona lewkonii letniej, należy wysiać już wiosną, nawet w lutym - marcu, najlepiej do skrzynek. Na ukazanie się siewek nie trzeba będzie czekać zbyt długo, bo już po 7- 14 dniach, powinny się ukazać. Następnie należy przepikować rośliny, najlepiej do niewielkich doniczek. Na miejsce stałe wysadzamy je na przełomie kwietnia i maja, gdyż lewkonie letnie są mniej wrażliwe na chłody. Pamiętajmy, że po posadzeniu, trzeba szczególnie o nie zadbać i pamiętać o podlewaniu, oczywiście w razie potrzeby.


Choroby i szkodniki


Lewkonie letnie są podatne na choroby charakterystyczne dla roślin kapustowatych, a więc na kiłę kapuścianą (choroba objawiająca się gnijącymi zgrubieniami, jakie pojawiają się na części podziemnej rośliny, łącznie z szyjką korzeniową), poza tym na bakteriozę (żółknięcie liści, które ostatecznie opadają), mączniak rzekomy (wyraźne plamy, które od spodu pokryte są mączastym nalotem), mączniak prawdziwy (mączasty nalot), a na etapie siewek, także na zgorzel siewek. Zagrożeniem są także choroby wirusowe.   

Lewkonia kwiat

Lewkonia

Zastosowanie


Lewkonię letnią warto uprawiać ze względu na piękne kwiaty oraz przyjemny zapach. W większości uprawia się je na kwiaty cięte, ale warto wzbogacić o lewkonię letnią rabaty w ogrodzie, a w przypadku niskich odmian także upiększyć balkon.

Lewkonia letnia doskonale sprawdzi się w ogrodach nieformalnych, zwłaszcza w najbliższym otoczeniu kącików wypoczynkowych.


Uwagi


Poza lewkonią letnią w ogrodzie warto uprawiać także lewkonię dwurożną (Matthiola bicornis) popularnie zwaną maciejką.

Jeśli chcesz kupić dobre nasiona lewkonii to kliknij tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz