Kamień elewacyjny - chętnie wybierany

Jesteś tutaj:

Kamień elewacyjny - chętnie wybierany

3/5 (8 ocen)

Poszczególne kamienne elewacje różnią się pomiędzy sobą. Wynika to z szerokiej gamy kolorów, struktur, tekstur oraz stopnia odbijania światła. Warto tak dobrać kolory, aby nasz dom tworzył zharmonizowaną całość. Możemy zdecydować się na odcienie szarości, złota czy brązu. Popularna jest także czerwień oraz grafit.

Ciekawym rozwiązaniem wydają się także imitacje naturalnych kamieni. W doskonały sposób odwzorowują i imitują naturalne wytwory. Przykładem mogą być tutaj kamienie dekoracyjne imitujące piaskowiec czy marmur. Są one przede wszystkim znacznie bardziej wytrzymałe oraz równocześnie łatwe w utrzymaniu. A złudzenie optyczne, które wywołują nie odbiega od ekologicznego piękna.

Elewacja domu z kamienia

Elewacja domu z kamienia

Montaż


Kwestią podstawową jest w sposób precyzyjny przygotowane podłoże, do którego będzie przyklejony kamień. Należy je odpowiednio wcześniej wyrównać oraz wyczyścić. Ważne jest również uprzednie zagruntowanie. Dzięki tego typu zabiegom zadbamy o komfort samego montażu jak i trwałości elewacji. Tak przygotowane podłoże z pewnością zwiększy przyczepność i przyczyni się do ograniczenia kosztów związanych ze zbyt dużym zużyciem kleju.


Zaleca się, aby kamień był przyklejany od dołu, wzdłuż zamocowanej wcześniej listwy. Klej nanosi się zazwyczaj specjalną zębatą pacą. Powinien on być dostosowany do rodzaju podłoża oraz przyklejanego materiału. Ważne jest również, aby kamień elewacyjny był pozbawiony uszczerbków i wad, które wpłynęłyby bezpośrednio na jakość wykonywanej elewacji.

Kamień dekoracyjny

Kamień dekoracyjny

W zależności od własnych upodobań oraz zaleceń producenta kamienne elewacje można wykonywać z fugami lub bez. Decydując się na fugi należy zastosować ługownicę i po osiągnięciu przez fugę określonej konsystencji przeprowadzić wygładzanie. W związku z tym, że zależy nam na nieustannym pięknie naszego kamienia warto przeprowadzić impregnację. Wykorzystuje się tutaj środki, które zabezpieczają głównie przed wilgocią i powstawaniem późniejszych pleśni czy grzybów. Tego typu zabezpieczenie jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Trzeba pamiętać, że zadaniem elewacji jest ochrona ścian i wnętrz naszego domu. Z tego powodu jest to tak ważny aspekt.

Kamienne elewacje prezentują się znakomicie, dlatego coraz częściej wyprzedzają tradycyjne rozwiązania. I choć nie należą do taniego wykończenia, chętnie w nie inwestujemy. Kamienna elewacja oddana do użytku to inwestycja na lata, która w nieskazitelnie piękny sposób ozdabia nasz dom.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz