
- 1/2
- Następne
Klasyczne, duże paleniska nie są najtańsze. Zatem nawiązanie do tradycji i wysokiej jakości wykonania sporo kosztuje. Podobnie w przypadku kominków, których wykończenie odzwierciedla obudowy typowych, dawnych pieców kaflowych. Nie są to rozwiązania tanie.
Warto przeczytać: Wymiary kominków |
Podobnie wygląda to przypadku chociażby drzwiczek. Ich wykończenie, a także szyba w dużej mierze kształtują całkowitą cenę kominka. Warto podkreślić, że ramy drzwiczek mogą być mosiężne, chromowane lub imitujące złoto. Popularne są także drzwiczki niklowane. Wbrew pozorom koszt samych drzwiczek nie jest mały. Ich ceny wynoszą od około 600 zł, a mogą wynosić nawet ponad 1 000 zł. W praktycznym aspekcie kupowania najdroższe okazują się drzwiczki pryzmatyczne. Zazwyczaj w zestawie z drzwiczkami sprzedawane są także uchwyty oraz szuflady popielnika.
Eksploatacja
Energooszczędny dom wiąże się zazwyczaj z kupnem wkładu kominkowego z płaszczem wodnym. Dlaczego? Ponieważ to właśnie wkłady kominkowe z płaszczem wodnym sprawdzają się najlepiej w domach energooszczędnych.
Okazuje się, że ogrzewanie z wykorzystaniem tego rodzaju kominka jest najtańsze, a w związku z tym najbardziej opłacalne. Zatem początkowa nieco wyższa cena za wkład kominkowy z płaszczem wodnym przynosi oszczędności w czasie eksploatacji. Należy pamiętać, że wkład kominkowy z płaszczem wodnym może współpracować z kolektorami słonecznymi.