Gumka recepturka - czy wszystko o niej wiesz? Zobacz koniecznie!

Jesteś tutaj:

Gumka recepturka - czy wszystko o niej wiesz? Zobacz koniecznie!

3,9/5 (21 ocen)
Gumki recepturki to rzecz codziennego użytku o wszechstronnym zastosowaniu. Powszechnie stosuje się je w różnych dziedzinach przemysłu, wytwórczości, rolnictwie czy ogrodnictwie. Popularne są w biurach, bankach i aptekach. Gumki recepturki można znaleźć praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. O możliwościach ich zastosowania decyduje tylko nasza wyobraźnia. Jedno jest pewne. Trudno znaleźć mały przedmiot o tak wielkim potencjale.
 

Czym jest gumka recepturka?

 
Z pewnością każdy z nas w swoim życiu widział gumkę recepturkę i wie jak wygląda. Jaka jest „naukowa” definicja? Gumka recepturka to wąski okrąg z rozciągliwego materiału – gumy lub lateksu o obwodzie nie większym niż 30 cm. Jest przeznaczona do nietrwałego spinania drobnych przedmiotów. 
 

Historia gumki recepturki 

 
Ta prosta rzecz została wynaleziona w XIV wieku przez Stephen’a Perry. Początkowo była opaską z wulkanizowanej gumy, dla której wynalazca przewidywał zastosowanie przy sczepianiu luźnych kopert, dokumentów i plików papierów. Rzeczywistość zweryfikowała ten zakres. Gumka tego typu stałą się ulubienicą farmaceutów, służąc jako idealne narzędzie do przywiązywania recept do przepisanego leku umieszczonego w butelce, słoiku czy pudełku. To dzięki temu zastosowaniu zyskała przydomek recepturki.  Co ciekawe technologia produkcji gumek recepturek nie zmieniła się zbytnio od czasów jej wynalezienia i dalej polega na odcinaniu cienkich fragmentów gumowej rurki. Dawniej, w warunkach domowych były pozyskiwane przez ciecie starych dętek rowerowych. 
 

Zalety i cechy rozpoznawcze gumek recepturek 

 
Do wiodących właściwości gumek recepturek należą: 
 
Wysoka elastyczność
Wytrzymałość
Brak niszczącego wpływu na przedmiot, do którego będzie używana – miękkość 
Brak przewodnictwa elektrycznego 
Niska cena
Brak wpływu na środowisko naturalne – materiał rozkłada się
Dostępne w wielu rozmiarach i kolorach 
Szerokie spektrum zastosowania
 

Z czego jest zrobiona gumka recepturka?

 
Do produkcji gumek recepturek wykorzystuje się naturalne materiały lateksowe na bazie kauczuku lub z elastomerów pozyskiwanych w procesie wulkanizacji. Jeden i drugi materiał świetnie się sprawdza w swojej roli, ale nieznaczną przewagę zyskują gumki kauczukowe. Zazwyczaj zawartość tego składnika wynosi 60%. Następnie są wytwarzane w 10% odstępach, czyli odpowiednio 70%, 80% i 100%. Czym więcej kauczuku tym lepsza elastyczność i wytrzymałość produktu. Kolorystyka gumek recepturek i ich rozmiary jest obecnie wprost nieograniczona co przyczynia się do wzrostu atrakcyjnego wyglądu i jeszcze szerszego zastosowania np. do produkcji biżuterii. 
 

Zastosowanie z życia wzięte

 
Sprężysta gumka to idealny patent na segregowanie, spinanie i łączenie różnych elementów. Jest wygodna w użyciu, nie wymaga żadnej instrukcji, dlatego są tak powszechnie przyjęte. Gumki recepturki spotkamy w sklepach spożywczych na pęczkach rzodkiewek, natek czy włoszczyzny. Stosowane w kwiaciarniach do sczepiania gałązek i bukietów. Są popularnym materiałem zabezpieczającym w sprzedaży wysyłkowej. Przydają się w magazynach. W biurze zaś nic tak dobrze nie utrzyma korespondencji w odpowiednich stosikach jak gumki recepturki. W dalszym ciągu są chętnie stosowane w aptekach i drogeriach czy pasmanteriach. W domu często nie jesteśmy nawet świadomi jak często sięgamy po ich pomoc.  Rozerwane opakowania, które chcemy zamknąć czy przyczepienie etykiet do pojemnika to tylko kropla w morzu możliwości skromnej recepturki. Świetnie się spisują przy naprawie zabawek lub same za nie służąc. Warto je mieć w warsztacie, choćby po to by zabezpieczyć dodatkowo wieczko farby czy związać wiązkę drucików. Gumki recepturki to produkt, który odnajdzie się też w ogrodzie np. do spięcia sztywnych gałązek krzewu. Jeśli jesteśmy ciekawi co jeszcze można zrobić z gumką recepturką wystarczy wrzucić hasło w internetową wyszukiwarkę. Niektóre z propozycji na pewno zaskoczą!
 

Gumki recepturki – to zawsze się przyda 

 
Biorąc pod uwagę liczne zastosowanie gumek recepturek, jest to produkt, wart swojego miejsca w domowych szpargałach. Z dostępnością gumek nie ma problemu dostaniemy je w sklepach stacjonarnych i internetowych. Koszt zakupu jest niewielki, wystarczy kilka złotych by nabyć całą paczkę tych przydatnych drobiazgów. Sprzedawane są na kilogramy. Ilość sztuk w kilogramie uzależniona jest od wielkości. Czym mniejsze tym jest ich więcej. Kupując recepturki dobrej jakości, mamy gwarancję, że posłużą nam w różnych sytuacjach, w domu i w pracy. 

Koniecznie zobacz