Dźwiękoizolacja w domu - koniec z niechcianym hałasem!

Jesteś tutaj:

Dźwiękoizolacja w domu - koniec z niechcianym hałasem!

2,8/5 (16 ocen)

Należyta troska o izolację akustyczną jest podstawą komfortu użytkowego Twojego domu. Poziom hałasu można skutecznie zmniejszyć lub całkowicie go wyeliminować dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów izolacyjnych. Jeżeli akustyka Twojego domu nie spełnia Twoich oczekiwań to z pewnością powinieneś zainteresować się artykułem, który choć w minimalnym stopniu przybliży Ci rynek tego rodzaju materiałów.
 

Niechciany hałas
 

Dzisiejsze tempo poziomu życia niewątpliwie przyczynia się do chęci przebywania w miejscach cichych i gwarantujących spokój. Nie zawsze jednak wokół naszego domu jest park czy las, a wręcz przeciwnie za oknem coraz częściej podziwiamy ruchliwą ulicę.

Nie oznacza to jednak braku możliwości poradzenia sobie z dochodzącymi do Twojego wnętrza źródłami hałasu. Chodzi tutaj zarówno o hałas docierający z zewnątrz jak i z wewnątrz (np. z mieszkania sąsiada).

Z tego względu coraz większą wagę przykłada się do zapewnienia komfortu akustycznego pomieszczeń. Dźwiękoizoalacja stanowi zatem zabezpieczenie. Warto podkreślić, że zabezpieczenie odnosi się do dźwięków powietrznych (np. głośna muzyka) oraz dźwięków uderzeniowych (np. pochodzących z upadających przedmiotów). Każdy z dźwięków dotkliwie wpływa na poczucie komfortu akustycznego, aczkolwiek ich dotkliwość jest jeszcze większa, gdy pojawiają się równocześnie.


Co wymaga dźwiękoizolacji?
 

Chęć wyeliminowania hałasu to nie wszystko. Trzeba bowiem przyjrzeć się tym elementom konstrukcyjnym, które tego po prostu wymagają. Skuteczność dźwiękoizolacji stanowi zatem zwrócenie Twojej uwagi nie tylko w stronę materiałów, ale również w stronę elementów. Efektywność akustyczna jest wynikiem konstrukcji, która powstaje przy połączeniu materiałów wyciszających oraz elementów składowych konstrukcji.

Strop – wyciszenie stropu można przeprowadzić na dwa sposoby: w warstwie podłogi lub w warstwie sufitu.

Podłoga – wyciszenie podłogi zazwyczaj wiąże się z koniecznością zwrócenia uwagi na pustki powietrzne popularne w przypadku łączonych w systemie bez kleju.

Ściany – przede wszystkim chodzi tutaj o ściany działowe, którym należy zapewnić odpowiednie wypełnienie dźwiękochłonne.

Dach – dźwięki pochodzące z uderzeń kropli deszczu czy wiatru są odczuwalne głównie przez Tych, którzy zamieszkują poddasza użytkowe.

Instalacje – wbrew pozorom instalacje również mogą być przyczynami powstającego hałasu. Trzeba zainwestować w materiały pochłaniające dźwięk i drgania.
 

Jakie materiały wyciszające stosujemy w praktyce?
 

Wełna mineralna

Jednym z naczelnych przedstawicieli materiałów wyciszających jest z pewnością wełna mineralna. Chodzi tutaj zarówno o wełna skalną jak i szklaną.

Wełnę mineralną bardzo często stosuje się jako wypełnienie szkieletowych ścian działowych. Wykorzystuje się wełnę w formie miękkich płyt lub mat.

Nieco innego zabezpieczenia ze względu na powstające dźwięki kurzeniowe wymaga strop, gdzie zastosowanie ogranicza się do twardych płyt. Minimalna cena twardych płyt z wełny mineralnej wynosi 20 zł/m2, zatem znacznie przewyższa minimalne ceny miękkich płyt czy mat.


Mata akustyczna
Mata akustyczna

Styropian

Oprócz wełny mineralnej powszechnie stosuje się styropian. Zainteresowanie styropianem to chęć tłumienia typowych dźwięków uderzeniowych.

Styropian na rynku występuje w formie płyt, które przeznaczone są do wyciszania typowych podłóg pływających. Prace montażowe rozpoczyna się od izolacji wokół ścian. Zazwyczaj jej wysokość wynosi około 10 cm. Dopiero potem możliwe jest ułożenie styropianowych płyt. Na styropianie powinna znajdować się warstwa, która oddzieli styropianowe płyty oraz betonowy podkład. Stosuje się folie i papy jak warstwy oddzielające.

Płyty styropianowe mają charakterystyczne wymiary 100 x 50 cm. Pojawia się jednak zróżnicowanie w grubości tego rodzaju płyt: 15÷40 mm. Cenowo wyciszenie styropianem jest stosunkowo tańsze od wyciszenia wełną mineralną. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz