Doniczki typu rattan - przeczytaj przed zakupem!

Jesteś tutaj:

Doniczki typu rattan - przeczytaj przed zakupem!

3,3/5 (6 ocen)
Wprowadzając się do nowego domu czy mieszkania, warto zaplanować przestrzeń na rośliny doniczkowe. Stanowią element dekoracyjny, podnoszą estetykę i przyczyniają się do oczyszczania powietrza. Jeśli zdecydujemy się na posiadanie zielonych elementów aranżacji wnętrza, pojawia się problem doboru doniczek. Jest to detal, który może zdziałać wiele korzyści, kreując wygląd pomieszczeń domowych. Są równie ważne w aranżacji ogrodu. Często od doboru doniczek zależy jaki charakter będzie miał nasz zielony zakątek. Istnieje kilka rodzajów doniczek, które spełnią się świetnie jako dekoracje wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jednym z tych gatunków są donice typu rattan. 
 

Czym jest rattan i jakie ma właściwości?

 
Nazwa rattan nie jest nowością i przynajmniej część z nas o nim słyszała. Jest materiał naturalny pozyskiwany z palm pnących z rodziny arekowatych. Są bardzo plastyczne i giętkie a biją przy tym rekordy wielkości. Nie mają wygórowanych wymagań co do siedliska. W warunkach naturalnych występuje na terenie Azji, Afryki i Australii. Rattan inaczej nazywany rotang jest rośliną szybko odnawialną a jego zbiory nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Wykorzystanie rattanu jest bardzo duże. Sprawdza się jako lekki i elastyczny materiał. Jest doskonały do wyrobu mebli, koszy i innych elementów wyposażenia wnętrz. Grube pędy to surowiec do wyrabiania kijów sportowych, pałeczek muzycznych czy niektórych narzędzi.  Wytrzymałość rattanu jest duża, niełatwo poddaje się uszkodzeniom. Do zalet surowca należy też naturalny wygląd, lekkość i prostota pielęgnacji. Trwałość rattanu jest stosunkowo dobra, o ile nie jest wystawiony na agresywne warunki atmosferyczne. Poddany czynnikom zewnętrznym niestety traci na atrakcyjności. 
 

Technorattan – nowa wersja

 
Niespadające zainteresowanie rattanem naturalnym w połączeniu z nowoczesnymi technologiami spowodowało stworzenie nowej klasy materiału. Wyeliminowano słabe punkty naturalnego surowca. Technorattan został wyprodukowany z polietylenu. Posiada wszystkie atuty wersji naturalnej a dodatkowo został wzbogacony o odporność na wilgoć i promienie UV. Nie straszne mu też wahania temperatury. Trwałość technorattanu jest wysoka, szacowana na 10-15 lat użytkowania, zgodnego z przeznaczeniem. Kolor jest bardzo trwały, dzięki procesowi barwienia w masie. Eliminuje to utratę barwy na słońcu. Kropką nad „i” jest możliwość recyklingu, co jest obecnie liczącym się warunkiem.  Wszystkie te cechy uczyniły technorattan wspaniałą alternatywą do produkcji mebli, ozdób i właśnie doniczek. 
 

Doniczki typu rattan - szczęśliwy splot natury z funkcjonalnością

 
Doniczki i donice w wersji rattanowej zakupimy w wersji naturalnej i ulepszonej technologicznie. Obecnie w sprzedaży króluje technorattan. Jest znacznie praktyczniejszy a równie dekoracyjny. Donice mają fakturę odzwierciedlającą naturalne plecionki. Na pierwszy rzut oka nie odbiega on od oryginału. Donice w typie rattanu są bardzo uniwersalne. Są rewelacyjne w różnych stylach.  Sięgną po nie amatorzy minimalizmu, jak i klasyki. Lekka, ażurowa konstrukcja nie przytłacza wnętrza, nawet gdy donica jest pokaźnych rozmiarów. Zaletą jest szybkie i bezproblemowe czyszczenie. Donice posiadają zazwyczaj spokojne, stonowane kolory, stylizowane na naturalne. Wytrzymałość na uszkodzenia i działanie wody są wprost idealnymi cechami w uprawie kwiatów. Donice i doniczki typu rattan wspaniale prezentują się w domu a jeszcze lepiej w ogrodzie czy na balkonie. Pleciony wzór genialnie harmonizuje z kompozycjami z kwiatów sezonowych czy karłowych form krzewów. Donice tego rodzaju nadają się do zdobienia strefy drzwi frontowych czy urozmaicenia aranżacji kącików wypoczynkowych. 
 
Jeśli zdecydowaliśmy się dna donice typu rattan to czeka nas niemała zagwozdka jaki kolor i kształt oraz rozmiar donicy wybrać. Wszystkie są piękne. Producenci stawiają na barwy natury: brąz, beż i jego pochodne, biel, krem, odcienie szarości. Dostępne są niewielkie doniczki na pojedyncze roślinki i znacznie większe duże donice przeznaczone na większe okazy lub całe mini ogródki.  Bez kłopotu odnajdziemy doniczki w kształcie kwadratów, skrzynek i cylindrów. Wysokie i niskie. Bawiąc się formami można zestawić kilka donic różnego formatu i uzyskać rewelacyjny efekt wizualny.  Wiele z modeli doniczek jest wyposażona w praktyczne plastikowe wkłady czy w gumowe korki chroniące przed nadmiarem wody. Cena doniczek uwarunkowana jest wielkością, jakością materiału i często marką producenta. Kupić można stacjonarnie lub w przez internet u renomowanych sprzedawców. Druga opcja jest korzystniejsza cenowo. 
 

Styl i trwałość

 
Doniczki stylizowane na wyroby z rotangu pogodzą zamiłowanie do naturalnie wyglądających przedmiotów z wysoką jakością i długim czasem użytkowania. Prezentują się nienagannie przez długie lata. Są uniwersalne, sprawdzają się w każdych warunkach. Bez znacznych nakładów finansowych możemy pozwolić sobie na skompletowanie całego zestawu doniczek wewnętrznych i zewnętrznych a to stworzy wspaniałe wrażenie harmonii w każdym zakątku domu.

Koniecznie zobacz