Doniczki produkcyjne - co trzeba o nich wiedzieć? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Doniczki produkcyjne - co trzeba o nich wiedzieć? Zobacz!

3,3/5 (6 ocen)
Doniczki produkcyjne to pojemniki o dużym znaczeniu praktycznym. Jest to podstawowa rzecz, w którą zaopatrują się właściciele szkółek roślin i gospodarstw ogrodniczych. Są też bardzo chętnie kupowane przez ogrodników – hobbystów. Co takiego daje nam zakup doniczek produkcyjnych? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
 
Pod koniec zimy rozpoczyna się produkcja rozsad warzyw i kwiatów jednorocznych. Chcąc otrzymać okazałe rośliny już na starcie sezonu, musimy zapatrzeć się w odpowiednie pojemniki. Tu z pomocą przychodzą nam właśnie doniczki produkcyjne. Jest to dla nas duże ułatwienie. Dzięki doniczkom tego typu możemy bez problemu wysiać dowolną ilość odmian i gatunków, zachowując przy tym względny porządek. Plusem jest zapewnienie przestrzeni rozwojowej każdemu z nasion lub szczepek. Eliminowana jest konieczność pikowania roślin. Rozsada rośnie w komfortowych warunkach. Każdą z sadzonek możemy od razu w doniczki przesadzić na miejsce docelowe. 
 
Doniczki produkcyjne to tanie rozwiązanie na zakup pojemników rozsadowych. Są dostępne w różnych rozmiarach, bardzo proste do zastosowania. Głównym materiałem do produkcji jest tworzywo sztuczne. Dzięki temu stają się przedmiotem łatwym do utrzymania w czystości i wielokrotnego użytku. Kolorystyka jest dość wąska, z reguły spotykamy kolor czarny lub brązowy, ale to nie estetyka gra tu pierwsze skrzypce a funkcjonalność produktu. Kształt doniczek jest różnorodny. Okrągłe i kwadratowe, w postaci niskich mis lub długich i wąskich pojemników. Wszystko zależy od przeznaczenia doniczki, dla jakiej grupy roślin będzie stosowana. Największy udział mają jednak doniczki standaryzowane- odpowiednie dla większości roślin. Dno doniczek produkcyjnych jest pokryte przez duże otwory odprowadzające nadmiar wody po podlewaniu. Jest to zabezpieczenie systemu korzeniowego przed uszkodzeniami spowodowanymi zalegającą wodą. Ułatwiony jest też dopływ powietrza do podłoża. Faktura doniczek produkcyjnych jest zazwyczaj gładka i śliska. Ułatwia to późniejsze wyjmowanie sadzonki, ograniczając możliwość powstawania urazów delikatnych korzeni. Doniczki produkcyjne są dzielone na miękkie i twarde. Pierwsze produkowane są ze specjalnej foli, którą przecina się by wydobyć sadzonkę. Doniczki produkcyjne twarde zachowują swój kształt, są dużo trwalsze. 
 
Doniczki produkcyjne cechuje wysoka odporność na działanie warunków atmosferycznych, stabilne ustawienie, ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Są odpowiednie do utrzymania prawidłowej temperatury i wilgotności podłoża czy zapewniania optymalnych warunków rozwoju nasion i sadzonek. Doniczki produkcyjne ułatwiają transport roślin, są wygodne w użytkowaniu, spełniają standardy higieny. 
 
Właściwy wybór pojemników do produkcji rozsady, ma duże znaczenie. Dobrze rozwinięte rośliny, silnym systemem korzeniowym to kluczowa kwestia dla osiągniecia dorodnych zbiorów czy obfitego kwitnienia. Doniczki produkcyjne powalają tanim kosztem wyprodukować wiele sadzonek, zaoszczędzając czas przy pracochłonnym pikowaniu. Dostępność wielu kształtów i pojemności pozwala bez trudu dopasować wielkość do gatunku, który chcemy wysiać lub rozmnożyć

Koniecznie zobacz