Poznaj zastosowanie i rodzaje doniczek torfowych

Jesteś tutaj:

Poznaj zastosowanie i rodzaje doniczek torfowych

3,1/5 (10 ocen)

W ostatnich dniach coraz częściej mówi się o doniczkach torfowych. Są promowane nie tyko przez ekologów. Dzięki biodegradowalności i innym zaletom pozwalają na wzrost roślin.


Wykorzystanie torfu


Głównym surowcem do wyprodukowania tego typu doniczek jest oczywiście torf. Nie jest to rozwiązanie, którego zalążki sięgają XXI wieku. O takim wykorzystaniu torfu mówiło się już w latach 50. ubiegłego wieku.

Oprócz torfu jednym z podstawowych surowców jest także celuloza. Zatem popularne określenie „doniczka torfowa” to nic innego jak doniczka celulozowo-torfowa. Właściwe przygotowanie mieszaniny z torfu, celulozy i składników wiążących umożliwia wyprodukowanie przedmiotowej doniczki.


Rodzaje

 

Surowce

Producenci stosują różne proporcje składników – w związku z tym rynku dostępne są donice powstałe przede wszystkim z torfu (ponad 70%) lub w równym stopniu z torfu i celulozy (torf stanowiący około 50%).

Kształt

Ponadto doniczki mogą różnić się kształtem. Dostępne są zatem:

  • doniczki torfowe okrągłe
  • doniczki torfowe kwadratowe

Forma

Warto uwzględnić, że kupno tego typu doniczek wcale nie musi sprowadzać się do pojedynczych sztuk. Alternatywą jest bowiem zastosowanie asortymentu zespolonego, który umożliwia nie tylko łatwe sadzenie roślin, ale i późniejszą praktyczną pielęgnację. Poza tym doniczki zespolone są znacznie bardziej stabilne
i pozwalają na równomierne dodawanie wody.

Wielkość

Każda z doniczek jest inna również pod względem wielkości. Przeważnie doniczki mają średnice większe od 4,5 cm (np. 5,5 cm; 7,0 cm; 8,0 cm; 10,0 cm; 11,0 cm; 13,0 cm; 15,0 cm). Ich wysokość mieści się przeważnie w przedziale 6,0 - 13,0 cm. Doniczki kwadratowe sprzedawane są głównie w wariantach zespolonych. Szerokość pojedynczego otworu rozpoczyna się już od 3,5 cm. Najczęściej paletki składają się z 12 otworów, chociaż można zakupić również mniejsze – np. składające się z 10 otworów.

Pęczniejące krążki

Ciekawą propozycją są również tzw. pęczniejące krążki wykonane z torfu. Zastępują one typowe doniczki i dzięki procesowi pęcznienia pozwalają na stopniowy rozwój ukorzenienia roślin.


Przeznaczenie doniczek torfowych


Zalety doniczek torfowych przyczyniają się do wykorzystania ich na szeroką skalę. Sprawdzają się jako pojemniki przeznaczone do wzrostu warzyw jak i kwiatów, ułatwiają przesadzanie. Są pozytywnie postrzegane przez indywidualnych użytkowników, sadowników czy właścicieli firm zajmujących się handlem bądź transportem roślin.

Wysokiej jakości doniczki torfowe do nabycia tutaj

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz