Doniczki i wazony nagrobkowe

Jesteś tutaj:

Doniczki i wazony nagrobkowe

3,4/5 (5 ocen)
Koniec lata oraz postępująca jesień to okres, w którym wielu z nas nachodzą ponure myśli dotyczące procesu przemijania. Sprzyja temu zmieniająca się dynamicznie pogoda; odejście lata, swoiste „obumieranie” przyrody oraz ponura aura, podczas której dzień jest coraz krótszy, a noc zdaje się nie mieć końca. Niewątpliwie wpływ na to ma również perspektywa rychłego nadejścia listopada, który w naszej tradycji związany jest nierozerwalnie ze Świętem Zmarłych, których otaczamy szczególną czcią podczas dwóch pierwszych dni tego miesiąca. Jest to okres przygotowań do podróży w miejsca spoczynku najbliższych osób, prac porządkowych oraz zaopatrywania się w liczne akcesoria, przydatne podczas wizyt na cmentarzu. Jednym z takich elementów są doniczki i wazony nagrobkowe, pożądane co roku ze względu na możliwość umieszczenia w nich kwiatów, które są dowodem naszego szacunku oraz pamięci o osobach, które odeszły. Na jaką doniczkę się zdecydować? Który wazon będzie najbardziej odpowiedni? 
 

Rodzaje doniczek 

 
Decydując się na zakup doniczki powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest jej rozmiar, na który wpływa ilość oraz wielkość zakupionych przez nas kwiatów. Odpowiednio dobrany rozmiar pozwoli na uniknięcie nieprzyjemności w postaci zbyt małej doniczki i upychania kwiatów, bądź też sytuacji, w której zakupionych przez nas roślin nie widać, ze względu na zbyt dużą głębokość doniczki. Kolejnym elementem mającym duże znaczenie jest rodzaj tworzywa, z którego wykonano produkt. Jest to istotne w przypadku zdecydowania się na żywe rośliny – niektóre doniczki, dzięki specjalnej konstrukcji są zdolne do ochrony korzeni roślin przed nadmiernym wysychaniem. Rośliny sztuczne również będą świetnie komponować się z poszczególnymi materiałami. W przypadku akcesoriów na cmentarz istotną rolę odgrywa także kolor poszczególnych produktów. Jest rzeczą oczywistą, że musi on być stonowany i adekwatny do powagi sytuacji. Nie trudno jest się domyślić, że różowa doniczka to niekoniecznie dobry pomysł na aranżację. Niezwykle istotna jest również wytrzymałość poszczególnych egzemplarzy. Pozostawione przez nas na grobie doniczki przez cały czas narażone są na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, takich jak np. deszcz czy śnieg. Jeśli chcemy aby zakup posłużył nam przez dłuższy okres czasu warto wziąć pod uwagę rzeczy takie jak jakość tworzywa, z którego powstał produkt.  
 

Wazony nagrobkowe 

 
Alternatywą dla doniczek mogą okazać się wazony. Występują one w różnych kształtach i rozmiarach. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na tworzywo, z jakiego został wytworzony produkt i wybrać takie, które okaże się odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych w postaci deszczu, śniegu, mrozu i słońca, a także zachowa trwałość podczas ewentualnych urazów. Do wyboru mamy między innymi plastik, żywicę, szkło itp. Wybierając wazon możemy zdecydować się na te wyższe, przeznaczone do kwiatów z długimi łodygami lub niższe, dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, dostosowanych do powagi miejsca. Do ciężkich wiązanek z pewnością najbardziej odpowiednie będą wazony wzmocnione o podstawkę. W takiej sytuacji warto również pomyśleć nad kształtem flakonu, aby lepiej rozłożyć ciężar kwiatów. Cena uzależniona jest od wielkości produktu oraz rodzaju użytego materiału.  
 

Podsumowanie

 
Doniczki i wazony na cmentarz to artykuły, które pomogą nam w utrzymaniu kwiatów oraz mogą być dodatkowo ciekawym elementem aranżacji. Szeroki wybór kształtów, rozmiarów i kolorów pozwoli dobrać idealny egzemplarz, świetnie komponujący się z płytą nagrobną. Decydując się na zakup warto zwrócić uwagę na tworzywo użyte do produkcji, tak aby móc cieszyć się produktem dłużej, niwelując tym samym ryzyko zniszczenia tańszego materiału w wyniku narażenia na działanie niekorzystnych warunków. Zadbany nagrobek  to oznaka szacunku, a przynoszone przez nas kwiaty są symbolem niekończącej się więzi i pamięci o osobie zmarłej. 

Koniecznie zobacz