Czosnek ozdobny

Jesteś tutaj:

Czosnek ozdobny

3,5/5 (139 ocen)

Po posadzeniu, podłoże ściółkujemy, dzięki czemu ograniczymy ekspansję chwastów, a w okresie wegetacji także nadmierne parowanie. W okresie wzrostu przy przedłużającej się suszy należy uzupełniać niedobory wody.

W przypadku nawożenia, warto zastosować kompost, będący przykładem nawożenia organicznego. Wiosną można zastosować także nawóz mineralny np. Azofoskę.

W okresie wegetacji zdecydowana większość gatunków charakteryzuje się dość wcześnie żółkniejącymi liśćmi, tak więc warto pamiętać, że powinny mieć one odpowiednie towarzystwo, aby ukryć wspomnianą niedoskonałość. Po przekwitnieniu należy u nasady ściąć pęd kwiatowy. Jest to ważny zabieg, który wpływa na lepszy wzrost cebul, a tym samym obfitsze kwitnienie w następnym roku.

Co kilka lat można przesadzić rośliny co będzie okazją do rozmnożenia poprzez podział. Cebule wykopujemy po kwitnieniu, oczyszczamy, sortujemy i przechowujemy do jesieni.


Rozmnażanie


Czosnek ozdobny możemy rozmnożyć poprzez nasiona bądź też cebulki przybyszowe. Uzyskane rośliny najczęściej zakwitną nam dopiero po 2-3 latach.

Czosnek ozdobny

Czosnek ozdobny

Choroby i szkodniki


Gatunki czosnku ozdobnego wykazują dużą odporność na choroby i szkodni. Problemy w ich uprawie wynikają zazwyczaj z nieodpowiedniego, zbyt ciężkiego podłoża.

Zastosowanie


Czosnek ozdobny ze względu na swoje zróżnicowanie daje nam wiele możliwości przy realizacji zróżnicowanych i wyrazistych kompozycji. Niskie gatunki można wykorzystać w bliższej części rabaty, natomiast najwyższe w dalszej. Problemem w przypadku czosnków są zasychające liście, dlatego też tylko nieliczne nadają się na obwódki i skraj rabat np. Allium moly , który dłużej zachowuje dekoracyjność. Czosnek nadaje się na skalniaki np. Allium ostrowskianum. Czosnek ozdobny najpiękniej prezentuje się w towarzystwie innych roślin w barwnych i przemyślanych kompozycjach. Odpowiednim gatunkiem czosnku ozdobnego można ożywić monotonną rabatę. Dobrym rozwiązaniem gwarantującym udaną kompozycję z uwzględnieniem czosnku ozdobnego jest zestawienie ze sobą elementów pionowych z poziomymi. Czosnek z kulistym kwiatostanem zaliczymy do elementów pionowych, a np. strzeliste kwiatostany ostróżki to element poziomy. Bez wątpienia duet czosnek ozdobny oraz ostróżka jest połączeniem udanym. Czosnek świetnie prezentuje się w towarzystwie łubinu. Takie połączenie doskonale sprawdzi się w ogrodzie wiejskim, nostalgicznym, naturalistycznym. Czosnek olbrzymi jest dobrym towarzystwem także dla róż. Wysokie gatunki czosnku ozdobnego można stosować na kwiat cięty, a także zasuszyć i wykorzystać do zimowych bukietów oraz dekoracji. Czosnek ozdobny to także dobre towarzystwo dla roślin trawiastych, piwonii, irysów, rumianku oraz przywrotnika.

Szeroki wybór cebul czosnków ozdobnych kupisz tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz