Cokół wokół domu - funkcje, materiały i budowa

Jesteś tutaj:

Cokół wokół domu - funkcje, materiały i budowa

3,2/5 (17 ocen)
Dom

Cokół jest widocznym detalem budynku, który stanowi połączenie nadziemnej części budynku z podziemną. To właśnie połączenie przyczynia się do tego, że roli jaką pełni cokół nie można bagatelizować, a wręcz przeciwnie. Nieprawidłowo wykonany cokół powoduje wiele defektów dotyczących konstrukcji jak i odczuć samych użytkowników. O czym trzeba pamiętać?
 

Ściana fundamentowa
 

Celem wstępu warto zaznaczyć, że cokół jest niewątpliwie ścianą fundamentową, a określając precyzyjniej górną jej częścią. Zatem cokół nie będzie ukryty, ale widoczny i narażony na działanie warunków atmosferycznych. Możliwość jego uszkodzenia nie będzie w związku z tym trudna. Podążając tym tropem podkreśla się rolę należytej troski podczas wykonywania cokołu budynku.

W praktyce ze względu na charakterystykę usytuowania cokołów wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje:
 

- niskie,

- wysokie,

- wysunięte,

- cofnięte.


Trzeba zaznaczyć, że w przypadku domów niepodpiwniczonych wykonuje się cokoły niskie, natomiast w przypadku domów podpiwniczonych z podniesionym parterem widoczne są cokoły wysokie. Ponadto zazwyczaj wykonuje się cokoły cofnięte, gdyż dolna część ściany nie jest wtedy w takim stopniu narażona na deszcz jak dzieje się to w konstrukcjach wysuniętych.


Funkcje
 

Niewątpliwie cokół nie stanowi przede wszystkim detalu zdobiącego przyziemie Twojego domu. Znaczącą funkcją jest przede wszystkim ochrona dolnej części ściany budynku.

Funkcja ochronna sprowadza się zatem do zabezpieczenia przed wodą jak i możliwością uszkodzenia. Cokół to również zabezpieczenie przed zabrudzeniami. Jak zatem widać cokół stanowi połączenie funkcji konstrukcyjnych jak i estetycznych.

Nie zawsze jednak cokoły uwydatnia się. W przypadku nowoczesnych konstrukcji elewacje nie zostają podzielone. Dzięki temu zyskuje się nowoczesny design charakteryzujący się jednolitym wykończeniem domu.
 

Budowa
 

Stan surowy

Cokoły można wykonywać w różnych etapach budowy. Decydując się na wykonanie cokołów w stanie surowym zwraca się szczególną uwagę na materiały. Muszą mieć one odpowiednie parametry wytrzymałościowe przy równoczesnym  zachowaniu mrozoodporności.

W związku z tym najczęściej cokoły wykonywane na etapie stanu surowego są cokołami z materiałów kamiennych. Tego rodzaju cokół może pełnić dodatkową rolę oparcia chociażby dla materiałów ociepleniowych.

Cokoły murowane są również popularnym rozwiązaniem. Warto zwrócić uwagę tutaj na konieczność poszerzenia ściany fundamentowej.

Wykończenie

Troska o cokoły związana jest także ze zmianą elewacji czy ocieplenia. Wtedy to tworzy się cokoły wykorzystując maty okładzinowe. To właśnie one zapewniają wyodrębnienie cokołu z elewacji budynku. Materiały okładzinowe przyklejane są do podłoża przy użyciu specjalnych klejów i zapraw.

Fachowcy podkreślają jakże istotne jest prawidłowe zadbanie o podłoże, na które przyklejany będzie materiał okładzinowy. Przede wszystkim powinno być ono pozbawione uszkodzeń, wzmocnione, a także wyrównane. Wykonanie cokołu musi być zatem staranne. Dzięki temu cokół nie będzie krótkotrwałym detalem, ale przede wszystkim detalem spełniającym wymienione uprzednio funkcje. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz