Choroby pomidorów - zestawienie

Jesteś tutaj:

Choroby pomidorów - zestawienie

3,3/5 (616 ocen)

Szara pleśń


Czynnik chorobotwórczy Botrytis cinerea doprowadzający do masowego gnicia i opadania owoców. Na porażonych częściach roślin pojawiają się gnijące plamy z charakterystycznym pylącym nalotem. W przypadku porażenia łodygi pomidora, dochodzi do zamierania rośliny powyżej miejsca porażenia.

Poza profilaktyką można zapobiegawczo wykonać oprysk środkiem grzybobójczym bądź w momencie wystąpienia pierwszych objawów chorobowych.

   
Zgnilizna pierścieniowa pomidora


Patogen Phytophthora nicotianae  var. nicotianae poraża pomidory powodując zgniliznę szyjki korzeniowej u młodych roślin, a u starszych zgniliznę łodygową. Porażeniu ulegają wszystkie części roślin, także owoce. Na porażonych roślinach można zaobserwować liczne brunatne plamy, przy dużej wilgotności pokryte szarą grzybnią.

W przypadku pojawienia się choroby należy zastosować Biosept Active bądź inny środek grzybobójczy. Pamiętajmy o bardzo dokładnym spryskaniu całych roślin. Aby zapobiec chorobie warto profilaktycznie podlewać pomidory środkiem grzybobójczym przed i po posadzeniu.

Plamistość liści pomidora

Plamistość liści pomidora - zdjęcie firmy Target

Bakteryjna cętkowatość pomidora


Choroba o podłożu bakteryjnym wywoływana przez Pseudomonas syringae którą można zdiagnozować po drobnych i nekrotycznych plamach na owocach oraz innych częściach rośliny. Plamy nieregularne ciemnobrunatne z żółtym obrzeżem.

Ponieważ źródłem choroby są porażone nasiona oraz resztki roślinne, należy dokładnie usuwać resztki roślinne, a nasiona odkazić i zaprawić. Przy rozsadzie stosować środek miedziowy np. Miedzian 50 WG. Zapobiegawczo warto zastosować Biosept Active.


Rak bakteryjny pomidora


Patogen Corynobacterium michiganense powoduje więdnięcie całych roślin, przy czym początkowo więdnięciu ulegają tylko pojedyncze liście. Więdnięcie jest konsekwencją porażenia przez bakterię wiązek przewodzących ogonków liściowych, łodyg oraz szyjki korzeniowej.

Walka z chorobą to przede wszystkim palenie porażonych roślin oraz odkażanie podłoża i całych szklarni, gdzie wystąpiła choroba. Poza tym zaprawianie nasion. Pamiętajmy, że jeżeli choroba wystąpi, należy na około 5 lat zaprzestać uprawy pomidorów w miejscu jej wystąpienia.

Choroby wirusowe


W uprawie pomidorów mogą wystąpić także choroby wirusowe, powodujące zmiany w postaci przebarwień, mozaikowatych plam, smug, a także zniekształceń i deformacji. Porażenie roślin przez wirusy przekłada się na zahamowanie wzrostu oraz obniżenie plonowania. Porażone rośliny należy wykopać i spalić.


Choroby fizjologiczne


Zmiany chorobowe w przypadku chorób fizjologicznych są najczęstszą konsekwencją nieprawidłowego podlewania, nawożenia, a także nieodpowiedniej temperatury. Niedostateczna ilość wapnia w podłożu prowadzi do suchej zgnilizny owoców pomidora.   Przy obfitych deszczach dochodzi do pękania owoców. Żółknięcie liści z zachowaniem zielonych nerwów to objaw niedoboru magnezu, żelaza. Zahamowany wzrost i jasne zabarwienie rośliny może być konsekwencją braku azotu.

Przedłużające chłody mogą prowadzić do przebarwień na liściach jak również do więdnięcia pomidorów.


Oprysk pomidorów

Oprysk pomidorów

Uwagi końcowe


Uprawa pomidorów to przede wszystkim bardzo satysfakcjonujące zajęcie, a poza tym możliwość uzyskania owoców, których smak z pewnością będzie o wiele intensywniejszy niż tych dostępnych w markecie. Pamiętajmy, że w walce z chorobami olbrzymie znaczenie ma profilaktyka. O pomidory dbajmy już na etapie przygotowania podłoża. Może nie są one wymagające jeżeli chodzi o podłoże, ale zmianowanie  i unikanie upraw po ziemniakach jest bardzo istotne, zwłaszcza, że zaraza ziemniaka należy do najczęstszych i najpoważniejszych zmian chorobowych tych roślin.  Odpowiednia uprawa podłoża oraz usuwanie wszelkich resztek roślinnych jest ważne, ponieważ ogranicza występowanie patogenów w podłożu. Zachowajmy szczególną czujność w latach chłodnych i mokrych, gdyż w takich warunkach przy osłabieniu roślin nie trudno o infekcję.


Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz