Aksamitki - kwiaty dla każdego

Jesteś tutaj:

Aksamitki - kwiaty dla każdego

3,8/5 (52 ocen)

Aksamitkę uzyskujemy z rozsady. Nasiona aksamitki wysiewamy w marcu do inspektu, a optymalna temperatura kiełkowania wynosi 15 °C. Przy wczesnym siewie konieczne jest pikowanie. W kwietniu można ją wysiać na rozsadnik, jednak wówczas należy rośliny okrywać w celu zabezpieczenia przed przymrozkami. Na miejsce stałe aksamitki wysadza się w drugiej połowie maja w rozstawie 20- 25 cm dla odmian niższych i 30- 45 cm dla wyższych. Uzyskane z rozsady rośliny zakwitną po około 12 tygodniach, licząc od wysiewu nasion.

Zastosowanie


Aksamitka ze względu na swoją dekoracyjność oraz małe wymagania, stała się jedną z podstawowych roślin jednorocznych, wykorzystywanych do nasadzeń „dywanowych”, jakie możemy podziwiać m.in. na skwerach. Możemy nimi uzupełnić nasadzenia w ogrodzie, obsadzić skrzynki, misy, pojemniki. Sprawdzą się także na balkonie i tarasie. Z pewnością piękniej prezentują się posadzone w licznych grupach. Można je łączyć z innymi roślinami jednorocznymi w kompozycjach, a także zaprosić do ogrodu warzywnego w celach dekoracyjnych, a także ochrony roślin przed wieloma szkodnikami.

Aksamitki w ogrodzie

Aksamitki w ogrodzie

Choroby i szkodniki


Aksamitka w zasadzie nie jest podatna na szkodniki i choroby, ale i ona może paść ofiarą patogenów bądź szkodników. Odmiany bezwonne mogą zostać zaatakowane przez mszyce, na zbyt suchym stanowisku przez przędziorki. Atakowane są także przez ślimaki. Z chorób może pojawić się szara pleśń, a także fytoftoroza.


Uwagi


Aksamitka zawiera w sobie substancje decydujące o jej specyficznym zapachu. Oczywiście nie każdemu on odpowiada, dlatego producenci wyhodowali już rośliny bezwonne choć należy zauważyć, że rośliny charakteryzujące się tym zapachem, są odporne na ataki mszyc. Aksamitki wykorzystuje się w walce z nicieniami oraz w celu ochrony innych roślin przed mszycami, a nawet kretami, które nie przepadają za jej zapachem.

Doskonałe nasiona aksamitek kupisz tutaj

Grzegorz Bogucki


 

Koniecznie zobacz