Żywopłot z bukszpanu - efektowny i praktyczny

Jesteś tutaj:

Żywopłot z bukszpanu - efektowny i praktyczny

3,7/5 (87 ocen)

Sadzenie


W zależności od przeznaczenia, bukszpany sadzi się je rzędowo w rowkach co 10-15 cm. (na niskie obwódki) lub co 15-20 cm. (na wyższe żywopłoty). Jeśli posiadamy sadzonki doniczkowane, możemy je sadzić przez cały sezon od wiosny do jesieni (najpóźniej we wrześniu), jeśli natomiast posiadamy rośliny wykopane ze szkółki, najlepiej sadzić je wiosną (do k. maja) lub pod koniec lata (VIII-IX).


Cięcie


Jeśli chcemy uzyskać gęsty, ładny żywopłot z bukszpanu, cięcie krzewów musimy zacząć już po wsadzeniu, skracając pędy nawet o połowę. W kolejnych latach należy przycinać bukszpany nawet dwa razy w sezonie: wczesną wiosną (III-IV) oraz w lipcu, skracając o 1/3-1/4 ich przyrosty jednoroczne. Należy jednak pamiętać, aby nie wykonywać zabiegu później, niż pod koniec sierpnia, gdyż w przeciwnym razie rośliny nie zdążą się zregenerować przez zimą i będą bardziej podatne na przemarznięcia.

Cięcie należy zawsze przeprowadzać za pomocą ostrych narzędzi (np. nożyc elektrycznych, sekatorów), ponieważ rany powstałe na skutek poszarpania tkanek tępymi przyrządami, są narażone na infekcje.

Żywopłoty z bukszpanu

Żywopłoty z bukszpanu

Choroby i szkodniki


Rośliny osłabione niewłaściwym cięciem lub ciężką zimą, mogą być podatne na mączniaka rzekomego lub zamieranie pędów. Czasami pędy i liście bywają też przysmakiem mszyc, tarczników oraz przędziorków.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz