Jesteś tutaj:

Zroślicha (Syngonium) - ciekawa roślina doniczkowa

Alokazja (Alocasia) - roślina doniczkowa
Dracena deremeńska
Jak dbać o storczyki?
Kaladium (obraźnica) - kwiat tropikalny z niezwykłymi liśćmi
Sansewieria (Sanseweria, Wężownica) - Sansevieria
Skrzydłokwiat - Spathiphyllum
Szeflera - uprawa, pielęgnacja i odmiany
Widliczka (Selaginella) - uprawa i odmiany
Zielistka - popularny kwiat doniczkowy
Żywe kamienie - litops

Należąca do rodziny obrazkowatych zroślicha jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych uprawianych w naszych mieszkaniach. Cenimy ją za łatwość uprawy, małe wymagania, szybki wzrost, a przede wszystkim za piękne i bardzo dekoracyjne liście.

Rodzaj Syngonium obejmuje wiele gatunków wiecznie zielonych pnączy, których naturalne siedliska występują w lasach tropikalnych Ameryki. W naszym klimacie traktowane są wyłącznie jako rośliny doniczkowe, uprawiane w ciepłych pomieszczeniach.

Do najbardziej znanych gatunków zroślichy, spotykanych w uprawie zaliczymy:

Syngonium podophyllum (zroślicha stopowcowa)

Syngonium auritum (zroślicha uszkowata)

Syngonium stopowcowe częściej występuje w uprawie, ze względu na bardziej dekoracyjne liście. Poza tym doczekało się wielu bardzo ciekawych odmian.

Nowe formy zroślichy charakteryzują się bardziej zwartą formą, dzięki czemu o wiele lepiej prezentują się w zestawieniach z innymi roślinami doniczkowymi.


Zroślicha stopowcowa - Syngonium podophyllum

 

Pnącze pochodzące z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej (m.in. Meksyk, Gwatemala, Panama, Kostaryka, Brazylia). Można je prowadzić przy paliku jak również uprawiać w wiszących koszach. Obecnie możemy nabyć formy bardziej zwarte, których wysokość, zależnie od odmiany jest bardzo zmienna (od 30 cm do nawet 2 m wysokości).

Roślina ceniona ze względu na swoje dekoracyjne strzałkowe liście, osadzone na długich ogonkach (u starszych form liście 3-9 klapowe), osiągających do kilkunastu centymetrów długości. Na okrągłych pędach zaobserwujemy korzenie powietrzne, dzięki którym roślina może wspinać się po podporach.

Kwiatostan tak jak u wszystkich obrazkowatych bardzo charakterystyczny w formie kolby z zielonkawo-kremową pochwą. W uprawie doniczkowej kwitnienie raczej nie spotykane bądź bardzo rzadko.

Zroślicha

Zroślicha    

Zroślicha uszkowata - Syngonium auritum


Gatunek syngonium zwany zroślichą uszkowatą, charakteryzuje się ciemnozielonymi, zazwyczaj trójklapowymi liśćmi. W uprawie liście syngonium posiadają tzw. uszka. Bardzo rzadko uzyskują formę dorosłą. Tak jak zroślicha stopowcowa może być prowadzone przy paliku bądź w wiszących koszach.


Wybrane odmiany syngonium


W uprawie dominują odmiany zroślichy stopowcowej, która doczekała się wielu bardzo dekoracyjnych form m.in.
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Opis

Syngonium podophyllum

‘Tiffany’

Odmiana o oryginalnych liściach z różowymi przebarwieniami.

Syngonium podophyllum

‘Imperial White’

O zielonych liściach z kremowym unerwieniem.

Syngonium podophyllum

‘Green Gold’

Odmiana charakteryzująca się zielonożółtymi liśćmi, przy ciemniejszym wybarwieniu obwódki liścia.

Syngonium podophyllum

‘White Butterfly’

Liście zielone z kremowymi przebarwieniami.

Syngonium podophyllum

‘Albolineatum’

Odmiana o jasnozielonych liściach z białymi przebarwieniami.

Syngonium podophyllum

‘Emerald Gem’

Charakteryzuje się błyszczącymi oraz ciemnymi liśćmi.

Syngonium podophyllum

‘Tricolor’

Odmiana, której liście występują w mieszance trzech kolorów, a więc ciemnej zieleni, jasnej zieleni oraz barwy kremowej.

Syngonium podophyllum

‘Silver Knight’

Charakteryzująca się zielonymi liśćmi z bardziej srebrzystymi przebarwieniami.

Syngonium podophyllum

‘Pixie’

Odmiana karłowa, zwarta, charakteryzująca się mniejszymi liśćmi.

 

Wymagania


Naturalne siedliska zroślichy występują w lasach tropikalnych, stąd też, można domyślić się, że w uprawie doniczkowej będzie wymagała stanowiska z rozproszonym światłem do półcienistego. W zbyt zacienionym pomieszczeniu gorzej rośnie i bardziej się wyciąga. Odmiany o zielonych liściach lepiej sobie radzą w miejscach bardziej cienistych niż barwne odmiany, które ukażą pełnie swego piękna w jasnym pomieszczeniu.

Mają duże wymagania odnośnie temperatury. Preferują temperaturę na poziomie powyżej 20°C maksymalnie do 27°C. W okresie zimowym temperatura nie powinna spadać poniżej 18°C. Poza wyższą temperaturą, oczekują także wyższej wilgotności.

Podłoże żyzne, próchnicze, przepuszczalne, lekko kwaśne. Warto wymieszać je np. z perlitem, aby nie dopuścić do zagniwania korzeni.

Zroślicha

Zroślicha

Pielęgnacja Zroślichy


Pielęgnacja zroślichy ogranicza się do podlewania, zraszania, nawożenia, oczyszczania liści oraz przesadzania.
Syngonium podlewamy letnią i odwapnioną wodą. Pamiętajmy, że lubi wilgoć, podlewamy wówczas, kiedy podłoże lekko przeschnie. W okresie letnim nawet 3 razy w tygodniu, zależnie od potrzeb danej rośliny. Ważne, aby podłoże za bardzo nie przeschło. Zimą podlewanie ograniczamy, podlewając wówczas, gdy podłoże lekko przeschnie.

Zroślicha lubi zraszanie, można ją zraszać nawet codziennie, ale przy wyższych temperaturach.

W okresie wzrostu roślinę dokarmiamy, najlepiej wieloskładnikowymi nawozami płynnymi. Nawożenie co dwa tygodnie, ale dawki nawozu niech będą o połowę niższe niż te zalecane przez producenta.

Blaszki liściowe należy systematycznie oczyszczać z kurzu np. wilgotną szmatką.

Syngonium przesadzamy w razie potrzeby.


Rozmnażanie syngonium


Syngonium bardzo łatwo rozmnaża się poprzez sadzonki wierzchołkowe i pędowe z węzłami. Syngonium można rozmnażać od wiosny do późnego lata. Dość szybko ukorzeniają się zarówno w podłożu (mieszanka torfu z piaskiem) o temperaturze powyżej 20 °C jak i w wodzie.

Innym sposobem jaki można zastosować jest rozmnażanie przez odkłady. Ten sposób rozmnażania wymaga przygotowania drugiej doniczki z podłożem do którego należy przytwierdzić jeden z pędów z węzłem. Po ukorzenieniu, roślinę potomną należy odciąć.

Osobiście stosowałem wszystkie te metody i nie było żadnych problemów z uzyskaniem nowych roślin.

Zroślicha

Zroślicha

Najczęstsze problemy w uprawie syngonium


Przy zapewnieniu odpowiednich warunków zroślicha jest bezproblemowa, ale przy błędach może sprawiać problemy.
Często osoby uprawiające te rośliny (zwłaszcza początkujący) skarżą się, na brązowienie i zasychanie liści syngonium. Jak już wspomniano te zielone byliny wymagają sporo wilgoci. Suche powietrze oraz skąpe podlewanie to podstawowe przyczyny wspomnianych zmian.  Kondycję rośliny poprawi zwiększenie wilgotności, poprzez zraszanie oraz umieszczenie doniczki w podstawce uzupełnionej keramzytem i wodą.


Uwaga

Doniczka nie może stać w wodzie !

W zbytnim zacienieniu łodygi stają się zbyt wyciągnięte i blade. Na pełnym słońcu może dojść do poparzeń.
Blade liście mogą oznaczać konieczność wzbogacenia podłoża w składniki mineralne, a także wskazywać na obecność przędziorków. Z tym, że w przypadku szkodnika dostrzeżemy delikatną pajęczynkę, a na wierzchniej stronie mnóstwo drobnych nakłóć. Przędziorki żywią się sokiem roślinnym, do którego dobierają się nakłuwając blaszkę liściową. Pojawieniu się przędziorków sprzyja zbyt mała wilgoć.

Ze szkodników uważajmy także na tarczniki, wełnowce, wciornastki oraz mszyce.

Przy zbytniej wilgotności podłoża syngonium, może zostać porażone przez bakterie odpowiadające za bakteryjną plamistość liści. Choroba objawia się powiększającymi się brązowymi plamami na liściach.

Plamistość liści syngonium może mieć także podłoże grzybowe. Grzyby odpowiadają również za zgniliznę łodyg zroślichy.

Zroślicha (Syngonium)

Zroślicha

Uwaga

Oba gatunki przedstawione w niniejszym artykule są trujące, dlatego należy umieścić je w takim miejscu, w którym będą niedostępne dla najmłodszych.


Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz