Jesteś tutaj:

Uprawa malin

Choroby malin
Jak i kiedy prawidłowo ciąć maliny? Odpowiadamy!
Nawożenie malin - wszystko o dawkach, terminach i nawozach
Odmiany malin letnich i jesiennych do uprawy w Polsce
Sadzenie malin krok po kroku

Uprawa malin

Maliny należą do wyjątkowo smacznych owoców. Najlepiej smakują tuż po zebraniu z krzaczka. Mogą być koloru czerwonego, czarnego lub żółtego. Szybko się psują, dlatego owoce, których nie zjemy od razu po zebraniu lub przyniesieniu do domu ze sklepu, powinniśmy wstawić do lodówki. Przy czym powinny stać w niej do dwóch dni, ponieważ dłużej przechowywane mogą zacząć pleśnieć.

Owoce są bardzo zdrowe, dlatego warto je często jadać. Zawierają w sobie dużo witamin, między innymi A, B i C oraz sole mineralne. Poza tym maliny pomagają leczyć anemię i działają przeciwbólowo, a sok z malin idealnie leczy przeziębienie i rozgrzewa.

Krzew maliny jest dobrym rozwiązaniem na żywopłot. Dobrze odgradza nas od ciekawskich spojrzeń sąsiadów i przechodniów jeżeli posadzimy krzewy od ulicy. Poza tym dobrze, jest także porozmawiać przy nim z sąsiadami jedząc smaczne owoce.

Z malin możemy przygotować wyśmienite lody, soki, dżemy i galaretki, są również dobrym dodatkiem do ciast drożdżowych i koktajli jogurtowych. Maliny będą również ładną dekoracją na torcie śmietankowym na dziecięcych urodzinach.
 

Uprawa malin


Najlepszym miejscem dla krzewu jest stanowisko słoneczne. Jednak roślinie nie przeszkadza, również półcień. Gleba powinna być lekko kwaśna i wilgotna. Nie może być zasadowa. Wokół krzewów należy odchwaszczać ziemię. Warto, również ją spulchniać oraz wzbogacić kompostem i obornikiem.

Maliny rozmnażamy z sadzonek, które owocują po dwóch latach. Sadzimy je w odległości pół metra jedna od drugiej, ponieważ mocno się rozrastają. W zasadzie jak mamy już kilka krzewów, to nie musimy dosadzać nowych w celu powiększenia uprawy, gdyż nowe krzewy same się pojawiają. Obok jednego krzaczka bez naszej ingerencji wyrasta drugi, młody krzew.


Zbiór malin

Zbiór malin

Malinom ze szkodników głównie dokuczają mszyce, są bardzo niebezpieczne dla roślin, gdyż poza tym, że niszczą krzewy i owoce, to jeszcze roznoszą choroby grzybowe.

Jeśli latem w porze dojrzewania malin wyjeżdżamy na urlop, to należy obciąć pędy, które mają zakwitnąć tuż przy ziemi. Pomoże nam to pod koniec lata zebrać ładniejsze owoce.

Zbierając maliny należy uważać, aby nie pokaleczyć rąk i nie pozadzierać ubrania o kolce, które znajdują się na krzewach.


Odmiany


Do uprawy w ogrodzie polecane są takie odmiany malin, jak: Polesie, Polka, Polana, Laszka czy Poranna Rosa.

Odmianę Polesie charakteryzują wcześnie dojrzewające, duże i słodkie owoce. Maliny mają ciemnoczerwoną barwę i są dobre zarówno do jedzenia na surowo jak i na przetwory.

Maliny odmiany Polka są idealne do jedzenia na surowo, smaczne o dużych owocach, dojrzewają bardzo wcześnie. Można je, również zamrażać i robić z nich przetwory. Jedyną wadą malin, jest trudna uprawa krzewów, gdyż nie są odporne na zamieranie pędów i gnicie owoców.


Maliny - owoce

Maliny - owoce

Odmianę Polana charakteryzują duże, słodkie maliny. Mają czerwoną barwę. Możemy je jeść od sierpnia do ostatnich dni października.

Maliny odmiany Laszka obficie owocują i mają smaczne, duże owoce.

Odmianę Poranna Rosa wyróżniają krzewy, które owocują w pierwszych dniach września. Ich owoce mają żółtą lub lekko pomarańczowa barwę, są bardzo smaczne. Krzewy tej odmiany są odporne na zamieranie pędów oraz na gnicie owoców.

Warto posadzić w ogrodzie choć kilka krzaczków malin, najlepiej przy słonecznym ogrodzeniu, aby krzewy mogły je porastać, a owoce dojrzewać w pełnym słońcu. Może nie najłatwiej zbiera się owoce, ale przyjemność z jedzenia wynagradza ten trud.

Pielęgnując krzewy należy wycinać suche i połamane gałęzie oraz regularnie usuwać gnijące i zgniłe owoce.

Agnieszka Krakowiak
 

Koniecznie zobacz