Jesteś tutaj:

Taras na gruncie - magiczne miejsce między domem a ogrodem

Aranżacja balkonu - skrawek ogrodu w mieszkaniu
Balustrady balkonowe - rodzaje i prawidłowy dobór
Deski tarasowe - zalety i wady zastosowania
Meble tarasowe - wygodny odpoczynek
Optymalne płytki tarasowe i balkonowe
Taras drewniany - czy to dobry pomysł?
Taras na dachu - skrawek ogrodu w środku miasta
Zadaszenie tarasu - ochrona przed słońcem i deszczem

Taras na gruncie - magiczne miejsce między domem a ogrodem

Nowoczesne budownictwo jednorodzinne niemal w każdym projekcie domu przewiduje mniejszy lub większy taras naziemny. Łagodne przejście między budynkiem a ogrodem okazało się bowiem doskonałym rozwiązaniem, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Bo czyż nie jest miło o poranku, jeszcze w szlafroku albo piżamie wyjść na taras i wypić łyk kawy? Albo wieczorem posiedzieć z rodziną i przyjaciółmi trochę w domu a trochę w ogrodzie? Jednak w budynkach starszego typu nie brano pod uwagę tarasu, co sprawia, że wielu właścicieli pragnie nadrobić ten brak, dobudowując je na własną rękę. Poniżej zamieszczamy kilka ważnych wskazówek, jak się to tego przedsięwzięcia zabrać.


Wybór nawierzchni


Podstawa tarasu jest trwała, funkcjonalna i efektowna nawierzchnia. W obecnych czasach wybór jest ogromny i aby dokonać go jak najlepiej, trzeba mieć dokładną wizję swojego tarasu. Oto kilka najciekawszych możliwości.

- Płytki albo kostki brukowe – jest to bardzo popularny sposób wykładania tarasów ziemnych. Bogata oferta kolorystyczna gresu i terakoty, rozmaite kształty i rozmiar płytek, pozwalają na tworzenie dowolnych nawierzchni, wzorów i faktury tarasu. Płytki i kostkę układa się zawsze na warstwie zagęszczonego podłoża z piasku (przynajmniej na głębokości 10 cm). Płyty układane są na styk albo z minimalną szczeliną pomiędzy nimi. Natomiast kostka brukowa zawsze ma widoczne szczeliny, które wypełnia się piaskiem. Dobierając płytki lub kostkę brukową na taras, należy wziąć pod uwagę to, by były  one odporne na ścieranie, mrozoodporne i nienasiąkliwe. Do układania i mocowanie płytek można zastosować jedynie zaprawy i kleje elastyczne, odporne na mróz.

Bardzo ważne jest również właściwie  przygotowanie podłoża. Przed wykonaniem wylewki betonowej, grunt musi zostać oczyszczony, zagęszczony i wyrównany. Dobrze jest, gdy podmurówka zostanie wzbogacona o środki hydrofobizujące, gdyż ograniczają one z znacznym stopniu nasiąkliwość betonu, co nie jest bez czczenia dla trwałości całego tarasu.

Także wytrzymałość płytek ceramicznych można dodatkowo wzmocnić malując fugi elastycznymi farbami wodoszczelnymi, które chronią spoiny przed wnikaniem wilgoci. Specjaliści polecają również pomalowanie tarasu z płytek warstwą farby antypoślizgowej, co chroni przed pośliźnięciem się, zwłaszcza podczas deszczu lub porannej rosy.

Drewniany taras na gruncie

Drewniany taras na gruncie

- Drewno – jest chyba najszybszym sposobem na wybudowanie tarasu naziemnego. Czasem powstaje jako konstrukcja na specjalnych legarach, a czasem układa się go bezpośrednio na ziemi. Do tego typu tarasów wykorzystuje się drewno odporne na wilgoć, a więc sosnowe, dębowe, jasionowe i egzotyczne. Szczególnie chętnie wybierane są właśnie gatunki egzotyczne, które najlepiej znoszą trudne warunki atmosferyczne. Przed ułożeniem tarasu z drewna należy bardzo uważnie i starannie przygotować jego podłoże, które musi być odpowiednio równe i utwardzone. Drewniany taras wymaga właściwiej konserwacji. Trzeba go regularnie olejować (na początku oraz na końcu letniego sezonu) oraz dbać o ochronę przed pleśnią i grzybami.


- Cegła klinkierowa (brukowa) – jest to doskonały materiał na taras. Nie nasiąka wodą, jest mrozoodporny, dobrze znosi szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, wytrzymuje znaczne obciążenia. Co prawda ma ograniczone możliwości kolorystyczne, bo występuje w kilku barwach, tradycyjnym czerwonym, pomarańczowym, białym, czarnym i szarym. Jednak odpowiednio ułożone elementy mogą dać bardzo efektowne wzory. Nawierzchnia z klinkieru wymaga przygotowania odpowiedniego podłoża z grysu i grubego piasku (ok. 10 cm) i warstwy nośnej z drobnego tłucznia (ok. 15 cm). Na te dwie warstwy kładzie się drobny żwir i dopiero na nim układa cegłę klinkierową.

- Beton – elementy betonowe, z jakich składa się takie taras, mają znaczny ciężar, dlatego wymagają odpowiednio mocnego podłoża. Konieczne jest zbrojenie płyty tarasowej, która powinna być oddylatowana (oddzielona) od ścian domu szczeliną wypełnioną na przykład piaskiem. Ponadto płaszczyzna tarasu musi mieć około 2% spadek nachylenia od ściany w kierunku ogrodu, który zabezpieczy dom przed spływaniem nań wody z opadów atmosferycznych. Stosując betonowe płyty można uzyskać naprawdę efektowną nawierzchnię. Jest ona bardzo wytrzymała, mrozoodporna i trwała. Produkowane są płyty o różnych kolorach i fakturze, a także takie o wyglądzie imitującym kamień naturalny czy drewno.

Taras na gruncie

Taras na gruncie

- Profile kompozytowe – jest to bardzo praktyczne i estetyczne zarazem rozwiązanie. Zastosowanie profili kompozytowych pozwala na wybudowanie tarasu, który będzie wyglądał, jak drewniany, ale jego właściwości będą o wiele korzystniejsze. Kompozyt jest materiałem wyjątkowo trwałym. Produkowany jest z połączenia tworzywa sztucznego (PVC) i mączki drzewnej. Jego sztandarowymi właściwościami są wysoka odporność na wilgoć, mróz, promieniowanie UV, nie ulega odbarwieniom, trudno go uszkodzić mechanicznie, może mieć powierzchnię antypoślizgową i jest bardzo łatwy w czyszczeniu. Także budowa tarasu z desek kompozytowych nie sprawia większych problemów. Przycina się je na wybraną długość i umieszcza na wspornikach. Do połączeń stosuje się specjalne łączniki producenta oraz zamknięcia brzegowe (listwy lub profile wykończeniowe). Profile kompozytowe nie wymagają szczególnej konserwacji. Wystarczy je od czasu do czasu umyć.

- Trawa i żwir – tu warstwą wierzchnią jest gleba przygotowana do zasiania trawy lub wysypania żwiru. Nie na każdym gruncie można jednak utworzyć tego typu taras. Nie nadają się do tego ziemie gliniaste. Jeśli jednak podłoże umożliwia zbudowanie takiego tarasu, bardzo ważne okazują się prawidłowo ułożone warstwy oraz ich staranne zagęszczenie. Istotnym dla funkcjonowania tarasu jest również kąt nachylenia, który nie powinien przekraczać 45°. W przypadku, kiedy taras ma być wysypany żwirem, konieczne będzie otoczenie go krawężnikami. Żwir wykorzystywany do tworzenia nawierzchni, drobnych kawałków skał zaokrąglonych przez lodowiec. Najczęściej są to elementy granitowe (o różnych odcieniach) oraz kwarcowe (o kremowym kolorze). Jest ceniony za to, że nie nasiąka wodą ani wilgocią oraz jest odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Taras na gruncie z nawierzchnią drewnianą

Taras na gruncie z nawierzchnią drewnianą

Odpowiedni projekt i aranżacja


Aby taras w pełni stał się miejscem, o jakim marzymy, należy go odpowiednio zaplanować. Jego funkcjonalność, wielkość i kształt w dużej mierze zależą od usytuowania. Najlepszym wyjściem jest ujęcie go w całym projekcie domu. Niestety, dużo tarasów powstaje dopiero po wybudowaniu domu. W takim przypadku również trzeba odpowiednio go zaplanować.  Należy znaleźć dla niego optymalne miejsce, wyznaczyć jego wielkość, kształt tak, by wszystkim domownikom było wygodnie z niego korzystać. Trzeba wziąć pod uwagę kwestię nasłonecznienia, ewentualnych wiatrów, bliskości sąsiadów lub przechodniów, by później nie okazało się, że występują jakieś problemy, a na zmiany jest zbyt późno.


Warto zastanowić się nad ewentualnym zadaszeniem choćby tylko części tarasu, umeblowania go oraz posadzenia roślin. Dobrze jest przewidzieć, kto, co i jak często będzie korzystał z tarasu. Czasem będzie to jedynie zaciszne miejsce na odpoczynek, a czasem także miejsce zabawy i spotkań w większym gronie. Od takich uwarunkowań zależy wiele i nie powinno się tego lekceważyć.

Jeśli wszystko będzie dobrze zaplanowane i przewidziane, prawidłowo wykonane, to taras będzie doskonale spełniał swoje funkcje i służył domownikom i gościom przez długie lata. Wystarczy tylko konserwować nawierzchnię, pięknie aranżować przestrzeń za pomocą roślinności, światła i mebli.

Taras na gruncie

Taras na gruncie

Koszt wybudowania tarasu na gruncie


Trudno jest tu podać jakąś precyzyjną cenę wybudowania tarasu naziemnego. Mamy do czynienia z wieloma zmiennymi, miedzy innymi takimi, jak wielkość, kształtu, rodzaj podłoża, typ wybranej nawierzchni, robociznę, wyposażenie. Jednak uśredniając dane, można podać, że na powstanie około 30 m² tarasu wydamy od 3.000 – 9.000 zł.
 

Koniecznie zobacz