Taras na gruncie - magiczne miejsce między domem a ogrodem

Jesteś tutaj:

Taras na gruncie - magiczne miejsce między domem a ogrodem

3,3/5 (27 ocen)

- Trawa i żwir – tu warstwą wierzchnią jest gleba przygotowana do zasiania trawy lub wysypania żwiru. Nie na każdym gruncie można jednak utworzyć tego typu taras. Nie nadają się do tego ziemie gliniaste. Jeśli jednak podłoże umożliwia zbudowanie takiego tarasu, bardzo ważne okazują się prawidłowo ułożone warstwy oraz ich staranne zagęszczenie. Istotnym dla funkcjonowania tarasu jest również kąt nachylenia, który nie powinien przekraczać 45°. W przypadku, kiedy taras ma być wysypany żwirem, konieczne będzie otoczenie go krawężnikami. Żwir wykorzystywany do tworzenia nawierzchni, drobnych kawałków skał zaokrąglonych przez lodowiec. Najczęściej są to elementy granitowe (o różnych odcieniach) oraz kwarcowe (o kremowym kolorze). Jest ceniony za to, że nie nasiąka wodą ani wilgocią oraz jest odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Taras na gruncie z nawierzchnią drewnianą

Taras na gruncie z nawierzchnią drewnianą

Odpowiedni projekt i aranżacja


Aby taras w pełni stał się miejscem, o jakim marzymy, należy go odpowiednio zaplanować. Jego funkcjonalność, wielkość i kształt w dużej mierze zależą od usytuowania. Najlepszym wyjściem jest ujęcie go w całym projekcie domu. Niestety, dużo tarasów powstaje dopiero po wybudowaniu domu. W takim przypadku również trzeba odpowiednio go zaplanować.  Należy znaleźć dla niego optymalne miejsce, wyznaczyć jego wielkość, kształt tak, by wszystkim domownikom było wygodnie z niego korzystać. Trzeba wziąć pod uwagę kwestię nasłonecznienia, ewentualnych wiatrów, bliskości sąsiadów lub przechodniów, by później nie okazało się, że występują jakieś problemy, a na zmiany jest zbyt późno.


Warto zastanowić się nad ewentualnym zadaszeniem choćby tylko części tarasu, umeblowania go oraz posadzenia roślin. Dobrze jest przewidzieć, kto, co i jak często będzie korzystał z tarasu. Czasem będzie to jedynie zaciszne miejsce na odpoczynek, a czasem także miejsce zabawy i spotkań w większym gronie. Od takich uwarunkowań zależy wiele i nie powinno się tego lekceważyć.

Jeśli wszystko będzie dobrze zaplanowane i przewidziane, prawidłowo wykonane, to taras będzie doskonale spełniał swoje funkcje i służył domownikom i gościom przez długie lata. Wystarczy tylko konserwować nawierzchnię, pięknie aranżować przestrzeń za pomocą roślinności, światła i mebli.

Taras na gruncie

Taras na gruncie

Koszt wybudowania tarasu na gruncie


Trudno jest tu podać jakąś precyzyjną cenę wybudowania tarasu naziemnego. Mamy do czynienia z wieloma zmiennymi, miedzy innymi takimi, jak wielkość, kształtu, rodzaj podłoża, typ wybranej nawierzchni, robociznę, wyposażenie. Jednak uśredniając dane, można podać, że na powstanie około 30 m² tarasu wydamy od 3.000 – 9.000 zł.
 

Koniecznie zobacz