Jesteś tutaj:

Sedesy podwieszane - komfort i estetyka

Jak z satysfakcją urządzić łazienkę?
Kabiny prysznicowe - typy i kryteria wyboru
Meble łazienkowe - wskazówki przed zakupem
Muszla klozetowa - nieodzowny element łazienki
Nowoczesna łazienka - funkcjonalizm przede wszystkim
Wybieramy glazurę łazienkową
Wymiary i kształty kabin prysznicowych
Wymiary i kształty wanien łazienkowych
Wymiary, kształty i rodzaje umywalek oraz muszli klozetowych

Sedesy podwieszane są nowoczesnym i cieszącym się coraz większą popularnością rozwiązaniem kwestii muszli klozetowych w toaletach i łazienkach. Kuszą klientów nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Ich konstrukcja polega na tym, że wszelkie elementy armatury ukryte są w ścianie, a na zewnątrz widoczna jest tylko sama muszla, często bardzo efektowna. Tego typu modele wybierane są zarówno do niewielkich łazienek i toalet, jak i do tych całkiem przestronnych. Cenione są za oszczędność miejsca oraz łatwość utrzymania w czystości samych sedesów, jak i miejsca wokół nich.


Rodzaje sedesów podwieszanych


Podwieszane sedesy produkowane są z różnego rodzaju materiału, mają też odmienne wielkości, kolory i kształt. Różnice dotyczą także ich konstrukcji i funkcjonalności. Dlatego dla łatwiejszej klasyfikacji dzieli się je według kilku parametrów. Najczęściej jest to typ zabudowy stelaża, jego jakość, rodzaj muszli klozetowej albo typ przycisku spłukującego.

Rodzaje zabudowy stelaża

- z przeznaczeniem do lekkiej zabudowy – utrzymuje dość duże obciążenie, a mocowany jest do ściany i do podłogi i zasłania płytą gipsowo-kartonową,

- z przeznaczeniem do ciężkiej zabudowy – jest znacznie bardziej wytrzymały,  (utrzymuje obciążenia nawet ponad 400 kg) wymaga zamurowania go cegłami,

Rodzaj sedesu ze względu na jakość stelaża:

- stelaż uszczelkowy – wymaga różnej liczby uszczelek w miejscach połączeń,

- stelaż bezuszczelkowy – połączenia nie wymagają uszczelnienia, co w efekcie jest trwalszym i bardziej komfortowym rozwiązaniem.

Sedes podwieszany

Sedes podwieszany

Rodzaje muszli klozetowych:

Miski klozetowe różnią się długością, kolorem, kształtem i sposobem spłukiwania.

- typ spłukiwania – woda spływa dookoła, z dwóch stron lub z czterech stron,

- długość – długie muszle mają 67 lub 68 cm, średnie od 62 do 66 cm, a krótkie od 60 do 62 cm,

- kolor – najczęściej spotykane są te białe lub kremowe, ale coraz chętniej nabywa się także muszle kolorowe,

- kształt – muszle miewają bardzo różne kształty, więc warto, przy zakupie, zwrócić uwagę na dopasowanie ich stylu do aranżacji całej łazienki czy toalety.


Rodzaje ze względu na typ przycisku spłukującego:

- białe – najłatwiejsze w utrzymaniu czystości,

- satynowe – atrakcyjne i estetycznie,

- chromowane – dobrze komponują się z bateriami i innymi akcesoriami łazienkowymi.

- zwykłe przyciski – uwalniające standardową ilość wody,

- przyciski oszczędzające wodę – uwalniają mniejszą ilość wody,

- podwójne – można wybierać opcję z większą ilością wody do spłukania albo mniejszą ilością.

Sedesy podwieszane

Sedes podwieszany

Pojemność spłuczek podtynkowych


Na to, jak duży zbiornik zostanie zamocowany, wpływa kilka czynników. Najczęściej jest to ilość miejsca na stelaż oraz potrzeby przyszłych użytkowników. Na rynku prym wiodą spłuczki o pojemności 9 l, ale można kupić także takie o pojemności 7,5 l i mniejsze. Niektóre modele wyposażone są w regulację spłukiwania wody (można spuścić całą wodę lub jej część).

Od tego, jaka jest głębokość pojemnika na wodę, zależy szerokość stelaża, a co za tym idzie, wielkość miejsca wymaganego na jego montaż. Im głębokość pojemnika jest mniejsza, tym stelaż jest bardziej płaski, co dla wielu klientów ma kolosalne znaczenie, bo pozwala na zaoszczędzenie cennego miejsca. Te najbardziej płaskie zajmują około 13 cm.

Sedes podwieszany

Sedes podwieszany

Czy wiesz, że…


Zarówno sedesy, jak i bidety podwieszane nie muszą być usytuowane przy ścianie. Produkowane są takie konstrukcje stelaży, które umożliwiają zamontowanie muszli i bidetu nawet na środku toalety czy łazienki. Oczywiście pomieszczenia musza być odpowiedniej wielkości.

Jeśli chodzi o wysokość, na jakiej powinna być umieszczona muszla, to według specjalistów górna jej krawędź ma znaleźć się około 40 cm nad ziemią. Daje to gwarancję wygodnego korzystania dla większości osób.

Sedes natomiast powinien być oddalony od ściany o 20 cm. Przed nim powinna być dostępna taka ilość wolnego miejsca, która umożliwi komfort podczas użytkowania. Według fachowców taka przestrzeń nie powinna być mniejsza, niż  80x60 cm. Wynika to ze średnich wyliczeń, które mówią, że tyle miejsca gwarantuje minimum wygody podczas korzystania z urządzenia.

Przed wyborem sedesu podwieszanego stelaża i spłuczki, należy dobrze zmierzyć miejsce, gdzie mają się znaleźć te urządzenia. Chodzi o to, że trzeba wziąć pod uwagę nie tylko samą długość miski klozetowej, ale także szerokość stelaża (min. 12 cm), grubość płyty kartonowo-gipsowej lub ściany murowanej, (min. 15 cm) oraz odległość między ścianką a sedesem. Źle dokonane obliczenia mogą dać opłakane skutki już podczas prac montażowych.


Dokonując wyboru konkretnego modelu sedesu podwieszanego, warto sprawdzić, czy interesujące nas zestawy wyposażone są w matę wygłuszającą, która w znacznym stopniu wycisza działanie urządzenia.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że do danego rodzaju stelaża pasuje zawsze tylko jeden rodzaj przycisków spłukujących.

Wielu klientów ma wątpliwości, co wytrzymałości sedesów podwieszanych. Nie są pewni, czy stelaże utrzymają duże obciążenia związane z wagą samej ceramiki oraz osób, które będą z niej korzystały. Chodzi tu, oczywiście o osoby o dużych gabarytach. :) Nie ma się co obawiać, bo producenci dają zazwyczaj gwarancję na to, że przy prawidłowo zamocowanym stelażu i sedesie, urządzenie utrzyma obciążenie do 150 kg, a niektóre nawet ponad 400 kg.

Jeszcze inni swój sceptycyzm budują na dostępie do tych elementów urządzenia, które znajdują się pod ścianą. Obawiają się bowiem, czy podczas awarii nie będą musieli demontować płytek ze ściany. Na szczęście projektanci i producenci przewidzieli takie potrzeby i mają na to dość proste rozwiązanie. Polega ona na tym, że pod przyciskiem spłukującym znajduje się specjalny otwór rewizyjny, który umożliwia dostanie się do armatury w razie awarii i naprawienie usterki.

Może niektórych zainteresuje informacja, że na rynku dostępne są spłuczki, które automatycznie uruchamiają się po opuszczeniu deski lub wstaniu z muszli. Taki gadżet przydaje się osobom zapominalskim, a także tam, gdzie są dzieci, którym najczęściej zdarza się wybiec z toalety, zanim nacisną przycisk spłuczki.

Sedes wiszący

Sedes wiszący

Ile kosztuje sedes podwieszany?


Na całkowity koszt takiego sedesu wpływa cena zakupu miski klozetowej oraz stelażu. Oto średnie ceny tych elementów:

- muszla podwieszana – 220 – 1.500 zł

- stelaż do zabudowy lekkiej – 300 – 500 zł

- stelaż do zabudowy ciężkiej – 500 – 700 zł
 

Koniecznie zobacz