Jesteś tutaj:

Rozmaryn - uprawa, zastosowanie kuchenne i kosmetyczne

Dziurawiec zwyczajny - uprawa i zastosowanie
Jak uprawiać zioła?
Krwawnik pospolity
Lubczyk ogrodowy - uprawa, właściwości lecznicze i przyprawa
Macierzanka tymianek (tymianek pospolity, tymianek właściwy, macierzanka zwyczajna)
Mirt - zasady uprawy i właściwości
Przywrotnik - odmiany, uprawa i właściwości lecznicze
Uprawa i właściwości mięty

Z pewnością większości z nas rozmaryn (rosmarinus) kojarzy się z kuchnią, bowiem tę roślinę stosuje się między innymi w formie przyprawy, jednakże warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym niezwykłym, wiecznie zielonym krzewie. Roślina ta pochodzi z obszaru morza śródziemnego i może dorastać do 2 metrów. Jej gałęzie wznoszą się ku górze lub też prostopadle odchodzą od łodygi. Liście są skórzaste i mają mniej więcej 4 cm długości. Od góry mają one kolor żywozielony i są delikatnie pomarszczone, natomiast od spodu posiadają włoski. W miesiącach wiosennych oraz letnich rozmaryn kwitnie, obsypując się drobnymi, niebieskimi kwiatami. Zarówno one, jak i jego intensywny zapach przyciąga pszczoły oraz zachwyca obserwujących miłośników roślin.


Uprawa i pielęgnacja


W naszych warunkach klimatycznych rozmaryn najlepiej uprawiać w doniczce w pomieszczeniu. Ta częściowo zdrewniała roślina może pełnić zarówno rolę ozdobną, jak i być uzupełnieniem naszej kuchni, jako jedno z ziół, nadających potrawom, na przykład z mięsa, wspaniałego aromatu. Trzeba pamiętać, ze ojczyzną tej rośliny są kraje cechujące się wysokimi temperaturami, więc należy go chronić przed wiatrem i chłodem. Najlepszym stanowiskiem dla rozmarynu będzie miejsce dobrze nasłonecznione. Latem można rozmaryn wynieść na powietrze, by mógł skorzystać z bezpośredniego nasłonecznienia. Bardzo dobrze wpłynie to na rozwój rośliny. Co jakiś czas warto przekręcać doniczkę, by słońce docierało równomiernie do różnych części rośliny. Jeżeli chcemy sadzić rozmaryn w skrzynce i trzymać na podwórku lub posadzić w ogródku, trzeba wybrać ciepłe i pełne słońca miejsce oraz stanowisko osłonięte przed wiatrem i zimnym powietrzem. O ile krzew w doniczce i skrzynce dość łatwo przechować przez zimę, ponieważ wystarczy przenieść go do pomieszczenia przed pierwszymi chłodami, o tyle rozmaryn posadzony w ogrodzie to już większy kłopot w tym względzie, nawet, jeżeli na stanowisko posadzenia wybraliśmy wyjątkowe zacisze. Najlepiej przykryć go na zimę agrowłókniną ogrodową lub w podobny sposób zabezpieczyć przed zimnem.


Roślina toleruje niską wilgotność, jednakże dobrze jest ją podlewać obficie, zwłaszcza latem. Zanim jednak to zrobimy, poczekajmy, aż ziemia w doniczce dobrze przeschnie. Jeżeli dostosujemy się do tej wskazówki naszej roślinie nie grożą choroby wynikające z nadmiernej wilgoci oraz zamieranie pędów.

Rozmaryn

Rozmaryn

Gleba dla rozmarynu musi być lekka oraz dobrze przepuszczalna. W czasie okresu wegetacyjnego rozmaryn będzie potrzebował nawożenia specjalnym nawozem przeznaczonym do roślin domowych. Pamiętajmy też o przesadzaniu rośliny każdej wiosny. Podczas tej czynności wytrzepujemy delikatnie z korzeni jak najwięcej starej gleby. Rozmaryn bardzo szybko się rozrasta, więc jeżeli chcemy tego uniknąć, wybierzmy doniczkę tej samej wielkości.

Przy uprawianiu rozmarynu może się pojawić problem w postaci ataku mszyc. Jest to stosunkowo częste zjawisko. Te żyjątka atakują szczyty nowych pędów roślin. Zapobiec tej inwazji może między innymi obcinanie tych części rośliny. Jeżeli problem nie minie, należy użyć specjalnego środka na mszyce, który można zakupić w sklepie ogrodniczym. Należy pamiętać jedynie, by preparat zastosować dokładnie zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu. W przeciwnym razie mogłoby to zaszkodzić naszej roślinie.

Rozmaryn doniczkowy

RozmarynZastosowanie w kuchni i kosmetyce


Rozmaryn uprawia się nie tylko dla jego walorów ozdobnych. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że ważniejszą role odgrywa to, jakie zastosowanie ma on w naszej kuchni oraz w jaki sposób możemy go wykorzystać dla naszej urody. Górnej, niezdrewniałej części gałązki oraz liści używa się, jako przyprawy. Aromat rozmarynu najlepiej komponuje się z wędlinami, mięsami czy sosami. Przyprawa ta odgrywa kluczową rolę w kuchni bałkańskiej czy hiszpańskiej. Rozmaryn zawiera oleje eteryczne, miedzy innymi kamforę i eukaliptol. To dlatego jego zapach jest tak wyrazisty. Istnieje także zastosowanie innych części rośliny. Kwiaty doskonale nadają się jako niebanalny dodatek do dań sałatkowych a zdrewniałe pędy jako patyczki do nadziewania szaszłyków. Ten wspaniały pomysł na pewno zachwyci naszych gości, gdyż dzięki niemu mięso i warzywa nasycają się niepowtarzalnym smakiem i zapachem. Co więcej rozmaryn wspomaga trawienie i ma zbawienny wpływ na żołądek. Jednak to nie koniec jego zalet.

Rozmaryn

Rozmaryn

Rozmaryn święci także triumfy w kosmetyce, zwłaszcza obecnie, kiedy tam modne stają się kosmetyki naturalne. Olejek pozyskiwany z rośliny jest dodawany przez koncerny kosmetyczne do preparatów do kąpieli, balsamów oraz wód toaletowych i szamponów. Ziele zawiera flawonoidy, kwas rozmarynowy oraz właściwości odkażające i dlatego pozwala zachować nam zdrowie i urodę, na przykład jędrność skóry. Sam olejek rozmarynowy doskonale nadaje się, jako dodatek do kąpieli lub masażu. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy użyli kilku listków tej rośliny jako dodatku do wanny pełnej wody. W ten sposób zapewnimy sobie aromatyczną i odprężającą kąpiel.

Miłośnicy tego niesamowitego krzewu znajdą dla niego z pewnością jeszcze wiele wspaniałych zastosowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować posadzić na parapecie czy w ogrodzie choć jedną doniczkę z rozmarynem. Roślina nie jest trudna w uprawie, a może nam dostarczyć wielu wspaniałych wrażeń zarówno wzrokowych, jak i smakowych oraz zapachowych.

Marta Niegierewicz

Koniecznie zobacz