Jesteś tutaj:

Oleander (Nerium) - uprawa, zimowanie i rozmnażanie

1Jak uprawiać róże?

2Mahonia - wyraziście kwitnący krzew

3Oleander - choroby i szkodniki

4Oleander - prawidłowe zimowanie

5Oleander - przycinanie zgodne z zasadami

6Zaślaz mieszańcowy (Klonik mieszańcowy, Klonik pokojowy, Abutilion mieszańcowy)

Wśród wyjątkowo pięknych i ozdobnych krzewów kwitnących, znajdują się również gatunki, pochodzące z rejonów o klimacie znacznie łagodniejszym od naszego. Do nich z pewnością można zaliczyć oleandry (Nerium), które od dawna są cenione za niezwykłe walory dekoracyjne. Należą do bardzo licznej rodziny toinowatych, ale w uprawie króluje przede wszystkim gatunek oleandra pospolitego (Nerium oleander).


Charakterystyka wyglądu i odmiany


Zwykle tworzy on duże, rozłożyste krzewy, dorastające nawet do 5 m. wysokości, lecz odmiany uprawowe rzadko przekraczają 2-2,5m.. Oleandry maja bardzo eleganckie, długie, lśniące liście i zakwitają pachnącymi, niedużymi kwiatami, zebranymi w okazałe, baldachowate kwiatostany. Okres kwitnienia jest u nich naprawdę długi, gdyż trwa od późnej wiosny (1/2 poł. V) aż do jesieni (X). Najczęściej można spotkać okazy zakwitające na różowo lub biało, a niekiedy również łososiowo i żółto W zależności od odmiany, u oleandrów można podziwiać kwiaty pełne (np. jasnoróżowa „Splendens” czy ciemnoróżowa „Grandiflora”) lub obficiej kwitnące, pojedyncze (np. biała „Monica” czy jasnoróżowy „Punctatum”). Bywają też rośliny, które wyróżnia ciekawa barwa liści jak np. u odmiany „Variegata”, o białożółtych pasach na zielonych liściach oraz różowych kwiatach lub podobnej do niej odm. „Mrs. Runge”.

Różowy Oleander

Różowy Oleander

Warunki uprawy


Oleandry, choć niezaprzeczalnie wspaniałe, nie są najłatwiejsze w uprawie, gdyż z racji swojego pochodzenia, mają dość szczególne wymagania. Przybyły do nas z terenów śródziemnomorskich, gdzie najczęściej rosną nad brzegami rzek i potoków. Łatwo więc zrozumieć, czemu nie znoszą przesuszania podłoża i bardzo szybko reagują na niedostatek wilgoci więdnięciem liści, a czasem zasychaniem pąków. Wymagają więc regularnego podlewania i to wodą o temperaturze pokojowej, inaczej szok termiczny spowodowany np. zbyt zimną wodą, może doprowadzić do zrzucenia pąków kwiatowych. W ich przypadku woda pozostająca na podstawce nie tylko nie spowoduje kłopotów, ale jest nawet wskazana. Co ciekawe, rośliny te nie lubią natomiast deszczu oraz zraszania, a suche powietrze zniosą lepiej niż wiele innych gatunków pochodzących z ciepłego klimatu.


Kolejny ważny warunek jaki musimy spełnić, to zapewnienie roślinie dostatecznie widnego i ciepłego stanowiska uprawy. W okresie wegetacji nie lubi ona chłodu, a przy niedostatku światła, szybko zacznie zrzucać liście oraz pąki kwiatowe. Te wszystkie wymagania sprawiają, że od połowy maja do późnej jesieni (nawet do X), oleander znacznie lepiej będzie się czuł w ogrodzie lub na tarasie niż w mieszkaniu.

Biały Oleander

Biały Oleander

Zimowanie


Nieco inaczej wygląda sytuacja w okresie zimy. Wprawdzie roślina zniesie krótkie okresy spadku temperatury do kilku stopni poniżej zera, jednak na dłuższą metę tego nie wytrzyma, w związku z czym zimę musi spędzić w pomieszczeniu, które powinno być jasne oraz dość chłodne ( 5-10°C) i regularnie wietrzone. Tam przejdzie okres spoczynku, który pozwoli jej w nowym sezonie na intensywny wzrost i obfite kwitnienie. W tym czasie oleandry podlewamy nieco rzadziej (dopiero gdy wierzchnia warstwa podłoża nieco przeschnie) i zaprzestajemy nawożenia.

Oleander w ciepłym klimacie

Oleander w ciepłym klimacie

Podłoże i nawożenie


Kiedy zbliża się wiosna (III-IV), roślinę powoli wprowadzamy w kolejny sezon, stopniowo zwiększając temperaturę i podlewając częściej. Jej obfite kwitnienie i duże rozmiary, wymagają sporo składników pokarmowych, dlatego też od maja do sierpnia, staramy się je dostarczać w postaci płynnych nawozów wieloskładnikowych dla roślin kwitnących lub naturalnego biohumusu. Kiedy zachodzi taka potrzeba, wiosną przesadzamy roślinę do świeżej, żyznej i lekkiej  ziemi o odczynie zbliżonym do obojętnego. Można wykorzystać do tego celu specjalną mieszankę podłoża przeznaczonego dla palm.

Oleandry nie są bardzo wrażliwe na choroby i szkodniki, ale w nieodpowiednich warunkach mogą im zagrażać tarczniki lub wełnowce.

Oleander w doniczce

Oleander w doniczce

Rozmnażanie


Rośliny najlepiej rozmnażać przy pomocy sadzonek pędowych, pobieranych wiosną. Sadzonki dobrze się ukorzeniają zarówno w wilgotnym podłożu jak i w wodzie o temperaturze pokojowej. Do wysadzenia są gotowe po ok. miesiącu i nierzadko w tym samym roku potrafią jeszcze zakwitnąć.

Oleander krzew

Oleander krzew

Niebezpieczna piękność


Przy pobieraniu sadzonek należy zachować szczególną ostrożność, gdyż wszystkie części oleandrów zawierają bardzo toksyczny glikozyd - oleandrynę. Przypadkowe spożycie jakiegokolwiek fragmentu rośliny bądź jej soku, może spowodować ciężkie zatrucia, niekiedy kończące się nawet śmiercią (szczególnie u dzieci). Sok może też poważnie podrażnić skórę oraz błony śluzowe (np. oczu), dlatego wszystkie prace pielęgnacyjne, a cięcie w szczególności, należy wykonywać w rękawicach ochronnych i dokładnie umyć ręce po zabiegu.

Ze względu na tę przykrą właściwość rośliny,  nie poleca się jej uprawiać w miejscach, gdzie mogą mieć do niej dostęp dzieci bądź zwierzęta domowe.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz