Jesteś tutaj:

Ogrody przydomowe

Aranżacja pięknego ogrodu
Klomb w ogrodzie - ciekawe urozmaicenie
Nawadnianie ogrodu
Ogrody zimowe
Ogród w stylu angielskim
Ogród w stylu japońskim
Ogród w stylu wiejskim
Pielęgnacja ogrodu
Przycinanie krzewów

Ogrody przydomowe

Stworzenie ogrodu przydomowego, który naprawdę będzie odzwierciedlał nasze upodobania wymaga sporo czasu i wysiłku, ale także oczywiście planowania. Po pierwsze należy się zastanowić czym dysponujemy, a po drugie, co chcemy stworzyć i jaki dokładnie ma być nasz ogród. Tworzenie ogrodu przy domu nie może być kwestią przypadku, zwłaszcza jeżeli poważnie podchodzimy do tematu i chcemy, żeby był on naszą dumą oraz czymś, czym się szczycimy.


Jakie czynniki decydują o charakterze ogrodu?


Wielkość działki wbrew pozorom nie ma aż tak wielkiego znaczenia w procesie planowania ogrodu przydomowego. Wystarczy pomyśleć tylko, w jaki sposób skomponować poszczególne części ogrodu ze sobą. Większe znaczenie może mieć ukształtowanie terenu. Zarówno na płaskim, jak i na pagórkowatym da się zaprojektować ciekawy ogród, jednakże to drugie ukształtowanie, posiadające pagórki i skarpy daje chyba więcej możliwości niebanalnych kompozycji i aranżacji. Spore znaczenie ma gleba, jaka znajduje się na działce, ponieważ od tego będzie zależał dobór roślin, jednakże nie jest to czynnik, z którym nie da się nic zrobić, ponieważ przecież zawsze podłoże można wzbogacić. Jeżeli chodzi o klimat miejsca, w którym jest usytuowany ogród to musimy się do niego dostosować, ponieważ zmienić się go nie da, warto natomiast zorientować się jakie warunki występują w poszczególnych miejscach działki, ponieważ będzie to decydowało o rozmieszczeniu części ogrodu oraz rozplanowaniu sadzenia roślin. Chodzi nie tylko o ogólny klimat lokalny, na przykład związany z temperaturą w poszczególnych porach roku,  ale na przykład o to, w jakiej części ogrodu mamy słonce, a w jakiej przeważa cień przez większość dnia, a także jak wyglądają inne warunki atmosferyczne, takie jak wiatr czy ilość opadów. Te wszystkie czynniki odegrają decydująca rolę w doborze roślin, zarówno kwiatów, jak i krzewów czy drzew. Nawet poszczególne miejsca w naszym kraju różnią się od siebie jeżeli chodzi o temperaturę czy ilość opadów albo nasłonecznienie w ciągu roku. To także trzeba wziąć pod uwagę.


Ogród przydomowy

Ogród przydomowy

Poszczególne części ogrodu


Planując ogród należy sobie zadać pytanie, jaką funkcje ma pełnić. Czy chcemy w nim gównie wypoczywać, czy zajmować się roślinami? A może mamy zamiar uprawiać tam sport i zapraszać gości? No i wreszcie, jakie rośliny chcemy posadzić? Jakie części chcemy w nim wyodrębnić? Są to niezwykle istotne pytania, które pozwolą zaplanować ogród w sposób racjonalny i mądry. Na jakie części możemy roboczo podzielić nasz ogród przydomowy?

• Część reprezentacyjna - dotyczy samego wejścia, które najbardziej przykuwa wzrok zarówno gości jak i domowników. Ta część musi być najlepiej zaplanowania. Warto by miała swój styl i zawsze dobrze się prezentowała. Z tego względu w takim reprezentatywnym miejscu ogrodu najlepiej jest posadzić rośliny zdobiące to miejsce przez cały rok, na przykład rośliny zimozielone, nie tylko iglaki, ale także byliny. Można w takim miejscu również postawić rośliny sezonowe donicach i przenieść je w inne miejsce po zakończeniu okresu kwitnienia.

• Część rekreacyjna - do stworzenia takiej części wybierzmy miejsce zaciszne, najlepiej znajdujące się za domem, gdzie każdy z domowników oraz gości będzie mógł zażyć relaksu oraz wyciszenia. W skład części rekreacyjnej wchodzi na pewno taras. By dobrze się nam nim odpoczywało powinien być on odpowiednich wymiarów. Nie warto decydować się na bardzo mały taras, gdzie nie zmieści się nawet jeden leżak. By zaplanować jego wielkość warto najpierw na wybranym miejscu ustawić stół, krzesła czy meble wypoczynkowe i na tej podstawie wyznaczyć powierzchnię tarasu. Zamiast tarasu można zamówić podest z drewna na przykład prostokątny lub kolisty. Wygląda on elegancko i niweluje potrzebę budowania schodów z tarasu do ogrodu. Innymi elementami części rekreacyjnej może być altana oraz grill czy nawet kominek.

• Szlaki komunikacyjne - muszą być zaplanowane nie tylko praktycznie, ale i estetycznie. Ścieżki powinny mieć odpowiednia szerokość, by wygodnie się z nich korzystało. Przy szlakach komunikacyjnych sadzimy rośliny, które nie brudzą ani nie kłują a ponadto nie będą się mocno rozrastały na ścieżkę. Obok ścieżki po której będziemy się przechadzać w ogrodzie dobrze jest zaplanować postawienie takich elementów jak ławka, niebanalna rzeźba czy ciekawy głaz. Elementy ścieżki które są intensywnie użytkowane, na przykład droga z ogrodu do domu, powinny być wykonane z trwałych materiałów.

• Część dla dzieci - taką przestrzeń należy przewidzieć w miejscu, gdzie nie będziemy sadzić kwiatów, bylin czy krzewów, które łatwo można podeptać. Część dla dzieci powinna umożliwiać swobodną zabawę. Można tam zaplanować piaskownicę, plac zabaw czy na przykład sprzęty umożliwiające wspinaczkę. Jeżeli na terenie takiej części rosną drzewa, wspaniale będzie na nich zawiesić liny czy hamaki.

• Część gospodarcza - każdy ogród wymaga także niewielkiego fragmentu poświęconego na trzymanie sprzętu takiego jak kosiarki, węże ogrodnicze czy grabie. Do tego celu warto przewidzieć zamówienie czy wybudowanie niewielkiego budyneczku w dalszej części ogrodu. Taki budynek może mieć nawet 4 metry kwadratowe a będzie bardzo dobrze spełniał swoją funkcję.

• Część użytkowa - tę przestrzeń przeznaczymy na uprawę na przykład warzyw i ziół. Oczywiście naturalnie do tego celu należy przeznaczyć miejsce, które będzie miało odpowiednie nasłonecznienie oraz dobrą jakość gleby. Tę można dodatkowo wzbogacić. Być może nie każdy posiadacz ogrodu zdecyduje się na zaplanowanie takiej części, jednakże wielu z nas na pewno chciałoby z posiadania ogrodu czerpać korzyść jaką są własne warzywa czy zioła.

Ogród przydomowy

Ogród przydomowy

Jaki styl ogrodu?


Każdy z nas jest inny i dlatego upodobania w zakresie aranżacji ogrodu będą się na pewno różniły tak samo jak upodobania w kwestii urządzania mieszkania,. Oczywiście nasz ogród przy domu może być pomieszaniem kilku stylów, jeżeli tylko w taki sposób będzie odzwierciedlać nasz gust, ale można wyróżnić kilka podstawowych typów ogrodów:

• Klasyczny - to ogród prosty w formie, elegancki, pełen geometrycznych kształtów, zarówno jeżeli chodzi o rabaty, jak i kształtowanie np. krzewów i drzewek.

• Minimalistyczny - to ogródek podobny do klasycznego, ale z większą dozą nowoczesności. Króluje tu minimalizm, zarówno jeżeli chodzi o kompozycję, jak i dobór gatunków roślin. Taki styl jest pozbawiony elementów ozdobnych, które zaburzają jego minimalistyczną stylistykę.

• Styl naturalny - przewiduje więcej swobody, mnóstwo barw, kształtów i gatunków roślin, co nie oznacza pewnego uporządkowania i planowania. Taki styl króluje jeżeli chodzi o ogrody w naszym kraju.

Ogród wiejski - a raczej stylizowany na wiejski. Można tu spotkać elementy architektury nawiązujące do wsi, a także sporą część ogrodu mogą zajmować warzywa czy krzewy owocowe. Ponadto taki styl to mnóstwo barwnych kwiatów i kwitnących roślin.

Przedstawione tu typy ogrodów to jedynie te najczęściej spotykane. Innymi propozycjami na ciekawy, niebanalny ogródek mogą być: ogród skalny, ogród w formie lasu, ogródek wrzosowy czy orientalny. Ogranicza nas właściwie tylko nasza wyobraźnia.

Ogród przy domu

Ogród przy domu

Bogactwo ogrodu


Komponowanie ogrodu nie jest zadaniem łatwym i wymaga sporo wyobraźni. Trzeba się zastanowić, jakie typy roślin wybrać i je zestawić ze sobą, by stanowiło to ciekawą całość. Na pewno najciekawsze ogrody to takie, które łączą ze sobą rośliny duże i małe, kwitnące i nie, iglaste i liściaste, kwiaty z warzywami. Opcji kompozycji jest wiele. Jakie mamy rośliny do wyboru?

Drzewa – wspaniale nadają się do posadzenia na obrzeżach ogrodu czy koło domu lub innych budynków, Mogą czasem pełnić funkcję efektownej zasłony jeżeli budynek swoim wyglądem pozostawia wiele do życzenia. Warto je sadzić, nawet jeżeli w ogrodzie początkowe nie ma żadnych drzew.

Krzewy owocowe i ozdobne - te ozdobne mogą być liściaste lub iglaste, kwitnące lub nie, o różnych odcieniach zieleni i wpadające w inną kolorystykę. Stanowią tło innych roślin lub samodzielny piękny akcent - w zależności od pomysłu kompozycji

Byliny - poszczególne ich gatunki nadają się zarówno na miejsca zaciemnione jak i te słoneczne w ogrodzie. Byliny mogą stanowić barwne plamy lub swoją zielenią działać uspokajająco na osoby korzystające z ogrodu

Rośliny jednoroczne - goszczą praktycznie w każdym ogrodzie i zachwycają pięknymi kwiatami i różnorodnością barw oraz form. Doskonale sprawdzą się w części reprezentatywnej ogrodu.

Rośliny dwuletnie - podobnie jak jednoroczne charakteryzują się czarującym kwitnieniem. Co prawda okres ten jest ograniczony, jednakże to nie przeszkadza miłośnikom roślin ozdobnych, ponieważ znajdują się ona praktycznie w każdym polskim ogrodzie

Warzywa - w dalszej części ogrodu, gdzie dociera słońce, ale goście i domownicy zapuszczają się rzadko, można uprawiać warzywa. Trzeba jedynie wiąż pod uwagę czy ogród nie znajduje się przy ulicy, co mogłoby mieć negatywny wpływ na jakość  spożywanych warzyw. W takiej sytuacji taka uprawa jest odradzana.

Zioła - można je hodować nie tylko na parapecie w domu, ale też w ogrodzie. Na pewno będą zachwycały swoim aromatem, jak i smakiem.

Sporą część wielu ogrodów zajmuje także trawnik. On też wbrew pozorom wymaga pielęgnacji i dobrego planowania już od samego zakupu nasion trawy. W sklepach ogrodniczych możemy zakupić specjalne mieszanki traw, które zostały skomponowane tak, by nadawały się do naszych warunków klimatycznych. Przed zakupem warto też ustalić w jaki sposób będziemy użytkować trawnik, ponieważ od tego zależy kupowany rodzaj trawy. Z trawnika musimy regularnie usuwać chwasty, które psują jednolitą kompozycję. Możemy robić to ręcznie lub za pomocą preparatów chemicznych.  Tak jak inne rośliny trawnik należy nawozić a także podlewać, w zależności od potrzeb i warunków pogodowych. Oczywiście ważna role odgrywa też koszenie trawy. Dzięki temu trawnik stanowi ładną, równą „taflę”.

Ogród przydomowy

Ogród przydomowy

Zanim kupisz roślinę do ogrodu..


Jeszcze jedną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest kupno roślin do ogrodu. Najlepiej czynić to w dobrych, renomowanych i sprawdzonych centrach ogrodniczych. Dzięki temu możemy być pewni wysokiej jakości kupowanych okazów. Zanim zdecydujemy się na zakup dobrze przyjrzyjmy się roślinie. Czy nie ma ona przebarwień i innych uszkodzeń czy zmian mogących sugerować na przykład chorobę? Zwróćmy uwagę na przykład ilość pąków oraz wygląd części nadziemnej rośliny i stan korzeni. Przy zakupie nasion i cebulek należy spojrzeć na datę ważności tychże.

Planowanie i pielęgnacja ogrodu przydomowego to temat głęboki i wieloaspektowy. Praca w ogrodzie także nie jest łatwa i wymaga wiele wysiłku i zapału oraz fachowej wiedzy. Warto wciąż ją zgłębiać i poszerzać, korzystając z doświadczeń innych miłośników ogrodów przydomowych oraz profesjonalnej literatury, której obecnie jest pod dostatkiem.

Tekst: Marta Niegerewicz
 


Koniecznie zobacz